Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Před rokem, konkrétně 5. září 2011, jsem kompletně přešel na Colemak. Od té doby jsem na svém počítači QWERTY nepoužil. Své dojmy a zkušenosti jsem stručně shrnul v minulém zápisku, ale od té doby jsem si postavil nový, hezčí „standing setup“ a konečně mám tři krásné nové klávesnice (již snad definitivní).
Jen krátce ke Colemaku (to podstatné z dlouhodobého hlediska je v minulém zápisku): jednou za několik dní si dělám pětiminutový test na hi-games.net, zpravidla dosahuji 58 až 60 wpm; na 10fastfingers mám průměr už 64 wpm a rekord 70 wpm; keyhero.com poslední dobou skoro nepoužívám.
Za ten rok jsem sice QWERTY použil na PC jen několikrát, a to výhradně na cizích počítačích, ale na telefonu/tabletu jsem se ke změně rozložení neodhodlal. Na symbianí Nokii 5800 by to vyžadovalo hacknutý firmware, hexeditor a brutální úpravu nějaké binárky. Na N800 pro přepnutí stačí xmodmap
(v případě externí klávesnice) nebo ten klasický editor rozložení virtuální klávesnice. QWERTY mi ale na těchto zařízeních zase tak moc nevadí.
Teď ale ke stěžejním tématům. V prvé řadě standing setup. Ubastlil jsem si jednoduchý, levný, ale ne úplně vidlácký z minima součástek — kde jsem je asi sehnal? Ikea je správná odpověď! — podle návodu. Vypadá to nějak takto.
Na obrázcích je vidět má další akvizice: Noppoo Choc Mini se spínači Cherry MX Red a novými černými klávesami z POM plastu. Psaní na cloud of boobs je orgasmus. Trocha amatérského klávesnicového porna (jen obrázky).
To je super, ale mým dlouhodobým cílem je přechod na maticovou klávesnici. Kinesis Advantage a Maltron jsou mimo můj rozpočet, výrobce TrulyErgonomic si nezískal mou důvěru… takže zbývá TypeMatrix a ne právě pestrá nabídka průmyslových klávesnic.
K TypeMatrix 2020, která je fajn, ale rozhodně ne dokonalá, jsem přidal hlavně ze zvědavosti nejnovější TypeMatrix 2030 bez popisků. Je to rozhodně krom vpřed — scissor switche jsou konečně velmi dobré, zbavili se obrovských kláves a výsledek je velice příjemný. Jedinou výhradu mám k nadmíře multimediálních kláves… a samozřejmě k tomu, že to není hardwarově programovatelné (a nemá to mechanické spínače, samozřejmě). Z těchto důvodů jsem si brousil zuby na nějaké tipro, ale čirou náhodou se mi dostala do ruky pokladnová klávesnice Elcom EK-3000DN. Jsou to de facto dvě spojené klávesnice, každá s maticí 7×8 kláves — spínače Cherry MX Black¹ a tlusté klávesy Cherry. Jediný podstatný háček je v tom, že programovací software je primárně pro MS Windows, jež zrovna nemám.
A ještě jedna drobnost, o které jsem asi ještě nepsal. Modifikoval jsem spínače Cherry MY ve své Cherry G81-3000HAU tak, aby se neaktivovaly při cca 80 cN, nýbrž 25 cN. Tak lehce stisknutelné klávesy jen tak neuvidíte. Ani na nich nejde mít položené prsty. Výborné na výuku přesnosti při psaní. Jinak se to ale moc používat nedá, protože je to přesná ukázka toho, co znamená „mushy“ (průběh stisku klávesy není zrovna hladký, jinak mě nenapadá, jak to česky popsat). Obrááázkýýý!!!
¹ Bohužel plate-mounted, takže výměna pružinek, abych dostal ghetto reds, se bez pořádné dávky pájení neobejde, navíc v elektronice klávesnice je nějaké pípátko, které signalizuje aktivaci klávesy, když už jsou ty spínače lineární.
Tiskni
Sdílej:
Mně zase úvodní scéna BBT 1x07:
Watch this, it's really cool. Ahem.
Call Leonard Hofstadter.
Did you say, "Call Helen Boxleitner"?
No. Call Leonard Hofstadter.
Did you say, "Call Temple Beth Seder"?
No.
Here, let me try.
Call M' kflono M' kflooniloo. Ha-ha. Ha.
Calling Rajesh Koothrappali.