Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Je to asi rok, co jsem si začal pohrávat s myšlenkou přechodu na Colemak. Skutečně jsem na něj přešel (a nejen to)…
Za ten rok jsem překonal své původní dovednosti psaní na QWERTY:
Napsal jsem (hlavně ve škole) stovky kilobajtů textu v Markdownu, resp. implementaci/rozšíření Pandoc se vzorci v LaTeXu. Bavil jsem se opisováním výroků, narazil jsem na spoustu zajímavých (hlavně na hi-games.net je to co věta, to perla). Také jsem začal opisovat (a přitom číst) staré knihy v Amphetype.
Konečně jsem se dostal k nové (ač mizerné) židli. A stolu s poličkou na klávesnici — bohužel mi ale začal být malý, jakmile jsem instaloval druhý monitor. Krom toho jsem si ubastlil „standing setup“, na delší učení se (byť ho moc nebylo) je to paráda.
Dále jsem konečně seznal, že velká klávesnice s klasickým numerickým blokem je špatný nápad. Díky tomu mám vlevo od klávesnice trackball a vpravo herní myš, na kterou není problém dosáhnout. A pod tím vším (i klávesnicí) velikou, velmi příjemnou podložku „pod myš“.
Po neúspěšné objednávce malého čokoládového ne-právě-výkalu (Noppoo Choc Mini) a rošádě s mohutnou sbírkou klávesnic včetně několika „ergonomických“ jsem se uchýlil k _nové_ thinkpadí klávesnici — občas to ale prokládám TypeMatrix 2020 (maticové klávesnice chladně vládnou! nevěnuje někdo tipro ve slušném stavu?) a několika mechanickými kousky: sběratelskou chicony s Cherry MX Blue (posléze se soft-landing pads) na radostné klikací provokování lidí v okolí a SteelSeries 6Gv2 na hraní (6KRO se hodí) a machrování s dye-subbed klávesami Cherry. Také experimentuji s pedály, ale to je zase trochu jiná hystérie…
Tiskni
Sdílej: