Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Je to asi rok, co jsem si začal pohrávat s myšlenkou přechodu na Colemak. Skutečně jsem na něj přešel (a nejen to)…
Za ten rok jsem překonal své původní dovednosti psaní na QWERTY:
Napsal jsem (hlavně ve škole) stovky kilobajtů textu v Markdownu, resp. implementaci/rozšíření Pandoc se vzorci v LaTeXu. Bavil jsem se opisováním výroků, narazil jsem na spoustu zajímavých (hlavně na hi-games.net je to co věta, to perla). Také jsem začal opisovat (a přitom číst) staré knihy v Amphetype.
Konečně jsem se dostal k nové (ač mizerné) židli. A stolu s poličkou na klávesnici — bohužel mi ale začal být malý, jakmile jsem instaloval druhý monitor. Krom toho jsem si ubastlil „standing setup“, na delší učení se (byť ho moc nebylo) je to paráda.
Dále jsem konečně seznal, že velká klávesnice s klasickým numerickým blokem je špatný nápad. Díky tomu mám vlevo od klávesnice trackball a vpravo herní myš, na kterou není problém dosáhnout. A pod tím vším (i klávesnicí) velikou, velmi příjemnou podložku „pod myš“.
Po neúspěšné objednávce malého čokoládového ne-právě-výkalu (Noppoo Choc Mini) a rošádě s mohutnou sbírkou klávesnic včetně několika „ergonomických“ jsem se uchýlil k _nové_ thinkpadí klávesnici — občas to ale prokládám TypeMatrix 2020 (maticové klávesnice chladně vládnou! nevěnuje někdo tipro ve slušném stavu?) a několika mechanickými kousky: sběratelskou chicony s Cherry MX Blue (posléze se soft-landing pads) na radostné klikací provokování lidí v okolí a SteelSeries 6Gv2 na hraní (6KRO se hodí) a machrování s dye-subbed klávesami Cherry. Také experimentuji s pedály, ale to je zase trochu jiná hystérie…
Tiskni
Sdílej: