Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Finální řešení stolu a podložky pod klávesnici, myš apod.Takto vypada moje finalni reseni:
Já jsem různé takové pěnovité hmoty zkoušel, ale vesměs se mi na nich hnusně potily ruce.Hm, tak u tehle peny to nepozoruji - a to jsem nadmerne se potici clovek (po celem tele
Logitech TrackMan Marble je paráda, akorát mi chybí třetí tlačítko nebo kolečko. A ten tvar je trochu divný. Až budu velký, CST FTW!Já mám stejný trackball a třetí myšítko mám na tom malém levém.. Kolečko mám nasimulované taky.. když to malé levé podržím scroluju stránkou. Ovšem pokud máš pouze dvoutlačítkvou variantu tak ti neporadím.
Docela mi pomohlo seřídit si židli, přesunout klávesnici ke hraně stolu (a posléze na výsuvnou poličku ve stoluzajimavy, me se nejlip pise presne naopak - klavesnicu odsunu od kraje a cely predlokti a loket mam polozenej na stole... (chce to teda mit dost hlubokej stul)
Dobrý večer, rád tady vidím někoho s dvořákem. Mohl byste prosím pro zajímavost uvést počet znaků za minutu? Jaký máte prstoklad (mám na mysli výchozí pozici prstů)? Normálně prostřední řada? Ergonomický tvar klávesnice?
Také by mě zajímalo, jak řašíte ovládání aplikací, jako je např. vim nebo zkratky obecně. Programujete, spravujete systémy nebo jen píšete články (atd.)?
Rank (score) (name) (level) (cps) (wpm) (typoinfos) 1. 447 dumblob Good 4,132 49 3,61% HumanByla to klicova slova a direktivy z programovacich jazyku. Vychozi pozice prstu je snad jasna - aoeu htns. Klavesnice na notebooku ThinkPad T500. Vim ovladam uplne normalne pres dvorak rozlozeni (je to minimalne tak dobre jako na qwertz, mnohdy bych rekl, ze i o dost lepsi) - zadne specialni upravy Vim nastaveni nemam. A zkratky obecne v aplikacich nejsou problem. Pokud vsak problem je, tak dnes jiz snad kazda aplikace umoznuje nejak editovat zkratky, takze si je upravim. Napr. ve webovem prohlizeci Opera pouzivam kompletne vi-like ovladani (mohu poskytnout konfiguraky). Jako prostredi pouzivam FVWM, kde mam kompletne vsechno na klavesove zkratky, takze tam take problem neni. Ale ani s ostatnimi velkymi prostredimi nemam na cizich pocitacich s dvorak sebemensi problem. Ano, programuji, spravuji systemy a dokonce pisu i ceske dokumentace - na ty vsak pouzivam moji ceskou upravu dvorak layoutu, ktera je zamerena vyhradne na psani ceskeho, souvisleho textu. Nekdo prepina mezi ceskou a anglickou qwert[zy], ja zase prepinam mezi ANSI dvorak a mym czd (coz je ta ceska varianta dvorak). Povazuji to za vysoce efektivni (protoze s tou czd se da i programovat, ale neni to tak komfortni jako ANSI) a osvedcene (jiz takto pracuji rok).
Tiskni
Sdílej: