Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Finální řešení stolu a podložky pod klávesnici, myš apod.Takto vypada moje finalni reseni:
Já jsem různé takové pěnovité hmoty zkoušel, ale vesměs se mi na nich hnusně potily ruce.Hm, tak u tehle peny to nepozoruji - a to jsem nadmerne se potici clovek (po celem tele
Logitech TrackMan Marble je paráda, akorát mi chybí třetí tlačítko nebo kolečko. A ten tvar je trochu divný. Až budu velký, CST FTW!Já mám stejný trackball a třetí myšítko mám na tom malém levém.. Kolečko mám nasimulované taky.. když to malé levé podržím scroluju stránkou. Ovšem pokud máš pouze dvoutlačítkvou variantu tak ti neporadím.
Docela mi pomohlo seřídit si židli, přesunout klávesnici ke hraně stolu (a posléze na výsuvnou poličku ve stoluzajimavy, me se nejlip pise presne naopak - klavesnicu odsunu od kraje a cely predlokti a loket mam polozenej na stole... (chce to teda mit dost hlubokej stul)
Dobrý večer, rád tady vidím někoho s dvořákem. Mohl byste prosím pro zajímavost uvést počet znaků za minutu? Jaký máte prstoklad (mám na mysli výchozí pozici prstů)? Normálně prostřední řada? Ergonomický tvar klávesnice?
Také by mě zajímalo, jak řašíte ovládání aplikací, jako je např. vim nebo zkratky obecně. Programujete, spravujete systémy nebo jen píšete články (atd.)?
Rank (score) (name) (level) (cps) (wpm) (typoinfos) 1. 447 dumblob Good 4,132 49 3,61% HumanByla to klicova slova a direktivy z programovacich jazyku. Vychozi pozice prstu je snad jasna - aoeu htns. Klavesnice na notebooku ThinkPad T500. Vim ovladam uplne normalne pres dvorak rozlozeni (je to minimalne tak dobre jako na qwertz, mnohdy bych rekl, ze i o dost lepsi) - zadne specialni upravy Vim nastaveni nemam. A zkratky obecne v aplikacich nejsou problem. Pokud vsak problem je, tak dnes jiz snad kazda aplikace umoznuje nejak editovat zkratky, takze si je upravim. Napr. ve webovem prohlizeci Opera pouzivam kompletne vi-like ovladani (mohu poskytnout konfiguraky). Jako prostredi pouzivam FVWM, kde mam kompletne vsechno na klavesove zkratky, takze tam take problem neni. Ale ani s ostatnimi velkymi prostredimi nemam na cizich pocitacich s dvorak sebemensi problem. Ano, programuji, spravuji systemy a dokonce pisu i ceske dokumentace - na ty vsak pouzivam moji ceskou upravu dvorak layoutu, ktera je zamerena vyhradne na psani ceskeho, souvisleho textu. Nekdo prepina mezi ceskou a anglickou qwert[zy], ja zase prepinam mezi ANSI dvorak a mym czd (coz je ta ceska varianta dvorak). Povazuji to za vysoce efektivni (protoze s tou czd se da i programovat, ale neni to tak komfortni jako ANSI) a osvedcene (jiz takto pracuji rok).
Tiskni
Sdílej: