Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
grep -ioE "(a|r|s|t|d|h|n|e|i|o)" | wc -c
)
Spíš než lítání mezi řádky mě ale u qwertz dohání k šílenství slova jako reference. V tomhle ohledu vypadá Dvorak inteligentněji.
Jak jsem tak na to koukal, tak nic pro mně.
Doporučuju aspoň mezinárodní anglickou QWERTY, ty speciální symboly jsou umístěné docela rozumně.Já už jsem si na symboly a české qwertz zvykl, akorát
|
návrháři fakt nevymysleli dobře.
I consider typing Dvorak a security measure. If someone tries to type on my computer they get a bunch of gibberish.
Ne. Pri psani cesky mackas jinaci pismeka nez pri psani anglicky. Vychozi Dvorak je zameren na anglicke psani a jeho cizojazycne varianty vypadaji docela jinak. Pro porovnani francouzky bepo a normalni dvorak. Skoda ze ustav pro cestinu odmita udelat vyzkum, aby bylo mozne sestavit ceskou variantu Dvoraka.
Colemak ale jen upravena Qwerty, ktera byla navrzena tak, aby se nezasekavali psaci stroje, tak je to asi jedno.
Četnost některých znaků se mírně liší, ale třeba podle tohoto mi efektivita Colemaku vyšla pro češtinu i angličtinu srovnatelná (u Dvoraka se to lišilo a nebylo to lepší, právě naopak).
Qwerty, ktera byla navrzena tak, aby se nezasekavali psaci stroje
Těch historek už jsem slyšel. Máš k tomu nějakou rozumnou citaci?
Posedlost rychlostí. Od té doby co jsem naučil psát všemi deseti mám spíš problém s tím vymýšlet/říct něco rychleji než jsem to schopen napsat.
Tak, tak. Já všemi deseti psát neumím a řekl bych, že jsem toho zatím na kompu napsal docela dost. Pokud vím, tak problém s karpálním tunelem mají spíše myšoidi. Proto taky tak frčí ty různé gelové podložky. Já osobně píšu jinak na klasické klávesnici, jinak na notebookové klávesnici a zase jinak na těch nejrůznějších prťavých klávesnicích u mobilních zařízení.
Klasické počítačové klávesnici se dnes již spíš vyhýbám. Na notebooku mám rozložení jaké používá HP bez numerické klávesnice. Tzn. Del vpravo nahoře, po pravé straně (shora dolů) Home, PgUP, PgDown, End a vpravo dole kurzorové šipky. Vlevo dole Control a vlevo nahoře Esc. Tohle rozložení klávesnice byl mimochodem můj primární požadavek, když jsem před třemi lety svůj druhý notes pořizoval. A rozhodně bude primárním požadavkem i když budu pořizovat jeho nástupce.
Při psaní používám ruce podle situace. často totiž zároveň levou rukou v něčem listuji, nebo s ní přidržuji notes. Takže mi moje notebooková klávesnice vyhovuje do značné míry i tím, že můžu poměrně v pohodě psát pouze pravou rukou (Kombinaci Ctrl-P zvládnu palcem a malíkem). Když jsem se zkousil soustředit na to jak vlastně píšu, tak jsem zjistil, že na klasické klávesnici prsty levé ruky nepřekračuji linii kláves e-s-x a na notebooku e-f-v. Levou ruku mám při psaní stále opřenou dlaní o roh notebooku či klávesnice. Vysvětluji si to tím, že pravou rukou víc mácháím, protože jsem nucen přeci jen čas od času pohnout myší, ovšem díky rozložení kláves na notesu to není třeba zase tak často.
A ještě jsem si povšimnul, že mezi snad vůbec nejčastější pohyby, které používám patří trojťuk, kdy palcem přidržuji pravý alt a ukazovákem a prostředníkem naklepnu buď lomené, nebo složené či hranaté závorky.
Tiskni
Sdílej: