Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
I s qwerty se dá psát rychleji
Nepochybně. Sean Wrona ostatně používá QWERTY, ale o mně to neříká vůbec nic (já se na pár let zastavil na ~55 wpm). Nicméně od doby, kdy jsem na cca 60 wpm v klidu, o rychlost mi vůbec nejde. Akorát rychlost (příp. ve spojení přesností) je nejsnáze měřitelný ukazatel, který se v průběhu času mění.
Asimov myslím dával 90 wpm na mechanickém psacím stroji a takovým každodenním psaním strávil nějakých 40+ let svého života
A co? Na druhou stranu třeba RMS musel toho času přejít na diktování.
ono to není ani tak otázka rozvržení klávesnice, jako spíš toho , aby se ti na ní příjemně psalo
Nejde to náhodou ruku v ruce? (Milý kralyku, tak si zkus psát na ABCDE. Možná si všimneš, že i mezi tím a QWERTY je poněkud rozdíl.)
abys dělal adekvátní přestávky
Ano, ale bohužel s určitým vybavením je musím dělat častěji a delší, nehledě k tomu, že občas je to značně nepraktické.
Milý kralyku, tak si zkus psát na ABCDE. Možná si všimneš, že i mezi tím a QWERTY je poněkud rozdíl.No, zásadní rozdíl bude v tom, že na ABCDE nejsem zvyklej, vůbec ho neumim. Musel bych se to naučit a pak teprv porovnat, což by asi trvalo dost dlouho. A nemam ABCDE klávesnici, což komplikuje učení... Leda bychom udělali dohodu - já bych se naučil ABCDE a ty by ses naučil nějakou jednoduchou klavírní etudu (něco, co zvládne začátečník, ale je potřeba držet správně ruce.)
Skoro bych napsal challenge accepted, ale musím první vyzkoušet, jestli to má smysl — jestli jsi viděl můj prostředníček, bylo by zřejmé proč.
protože se to řídí filosofií, že než spíš než tělu ulevovat je lepší ho vhodným způsobem zatížit
Bingo.
A nemam ABCDE klávesnici, což komplikuje učení...
To asi těžko, když se při výuce psaní na klávesnici často dává přes ruce ručník nebo se používají klávesy bez popisků.
Mám ho objednanej takyTo se objednava jak, kde a za kolik? Ono to je rekneme dost podobne tomu memu navrhu, takze by se mi hodilo, kdybych ErgoDox mohl sehnat nekde "hotovy" (tzn. kryt a vsechny soucastky mimo odporu apod. v jednom baliku a doma to pouze poskladat).
hodinu stát v pozici jezdce na konihodinu ani omylem. to snad nevydrží ani šaolinský mnich. kdybys napsal 5 minut, tak bych ti věřil :)
ale to je tím, že mě neživí programování, ale psaní v češtině.
Ta souvislost je přesně kde?
Tiskni
Sdílej: