Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sága o mém (nyní již vlastně ukončeném) přechodu na Colemak má další pokračování, resp. jen pokračování toho, co jsem psal před půl rokem.
Po roce používání Colemaku jsem psal:
Jen krátce ke Colemaku (to podstatné z dlouhodobého hlediska je v minulém zápisku): jednou za několik dní si dělám pětiminutový test na hi-games.net, zpravidla dosahuji 58 až 60 wpm; na 10fastfingers mám průměr už 64 wpm a rekord 70 wpm; keyhero.com poslední dobou skoro nepoužívám.
To se de facto nezměnilo. Tehdy jsem měl pocit, že nebylo jak zrychlovat — bylo to podobné, jako když jsem na QWERTY dosáhl zhruba 55 wpm. Jenže ten pocit stagnace mi nezůstal (oproti tomu, když jsem používal českou QWERTY). Cítím, že stále se mohu zlepšovat, když nebudu dělat překlepy z nepozornosti.
Ohledně pracovní stanice, u které se stojí, se žádné zázraky nekonaly. Aspoň kýženého výsledku jsem dosáhl: nebývám tak ztuhlý. Prostě jen střídavě stojím u desktopu, čtu si nebo programuji v křesle a občas něco dělám v kancelářské židli. Stát několik hodin denně bylo zpočátku docela náročné, ale ohromně mi pomohlo dělat pravidelně aspoň pár sérií "supermanů" vedle nějakého dalšího protahování.
Když jsem po dlouhé době začal znovu hrát StarCraft (ono je vlastně jedno co), všiml jsem si, jak důležité je správné nastavení výšky klávesnice a myši. Normálně používám celkem vysoký trackball a při psaní držím ruce nad klávesnicí, takže poličku na klávesnici mám spíš níže, přičemž to ale vychází tak, že lokty jsou v pravém úhlu s tělem a ruce nemám vertikálně zalomené v zápěstí. Jenže při hraní jsem zvyklý na myš s vysokou citlivostí a ruce položené na podložce. Najednou jsem je měl příliš nízko a buď mě bolelo pravé rameno, nebo jsem musel mít pokrčené nohy (což na druhou stranu jako posilování není špatné, je to vlastně to samé, jako když nás na tréninku nechali někdy i skoro hodinu stát v pozici jezdce na koni).
Nějaká snadno výškově nastavitelná konfigurace by se hodila. Nebo třeba jen střídat barovou stoličku pro jeden účel a nepoužívat ji pro účel druhý.
Poslední dobou se mě bohužel dotkla delší "psací sezení" — někdy i přes dvě hodiny bušení textu v LaTeXu téměř v kuse. Během toho mně na thinkpadí klávesnici jakoby hořela zápěstí a občas mě i bolely prsty. Začal jsem si proto všude se sebou nosit externí klávesnici — pokud by ne zcela tichý choc mini s Cherry MX Red vadil, pak TypeMatrix 2030, která je s tím gumovým "suspenzorem" zcela tichá a oddělení zápěstí i maticové rozložení jsou vynikají (čti: nenamáhá to tolik zápěstí). Na druhou stranu cloud of boobs je pro prsty orgasmus. Abych to aspoň trochu zkombinoval, budu si stavět ErgoDox (mimochodem je to open source!).
Tiskni
Sdílej:
I s qwerty se dá psát rychleji
Nepochybně. Sean Wrona ostatně používá QWERTY, ale o mně to neříká vůbec nic (já se na pár let zastavil na ~55 wpm). Nicméně od doby, kdy jsem na cca 60 wpm v klidu, o rychlost mi vůbec nejde. Akorát rychlost (příp. ve spojení přesností) je nejsnáze měřitelný ukazatel, který se v průběhu času mění.
Asimov myslím dával 90 wpm na mechanickém psacím stroji a takovým každodenním psaním strávil nějakých 40+ let svého života
A co? Na druhou stranu třeba RMS musel toho času přejít na diktování.
ono to není ani tak otázka rozvržení klávesnice, jako spíš toho , aby se ti na ní příjemně psalo
Nejde to náhodou ruku v ruce? (Milý kralyku, tak si zkus psát na ABCDE. Možná si všimneš, že i mezi tím a QWERTY je poněkud rozdíl.)
abys dělal adekvátní přestávky
Ano, ale bohužel s určitým vybavením je musím dělat častěji a delší, nehledě k tomu, že občas je to značně nepraktické.
Milý kralyku, tak si zkus psát na ABCDE. Možná si všimneš, že i mezi tím a QWERTY je poněkud rozdíl.No, zásadní rozdíl bude v tom, že na ABCDE nejsem zvyklej, vůbec ho neumim. Musel bych se to naučit a pak teprv porovnat, což by asi trvalo dost dlouho. A nemam ABCDE klávesnici, což komplikuje učení... Leda bychom udělali dohodu - já bych se naučil ABCDE a ty by ses naučil nějakou jednoduchou klavírní etudu (něco, co zvládne začátečník, ale je potřeba držet správně ruce.)
Skoro bych napsal challenge accepted, ale musím první vyzkoušet, jestli to má smysl — jestli jsi viděl můj prostředníček, bylo by zřejmé proč.
protože se to řídí filosofií, že než spíš než tělu ulevovat je lepší ho vhodným způsobem zatížit
Bingo.
A nemam ABCDE klávesnici, což komplikuje učení...
To asi těžko, když se při výuce psaní na klávesnici často dává přes ruce ručník nebo se používají klávesy bez popisků.
Mám ho objednanej takyTo se objednava jak, kde a za kolik? Ono to je rekneme dost podobne tomu memu navrhu, takze by se mi hodilo, kdybych ErgoDox mohl sehnat nekde "hotovy" (tzn. kryt a vsechny soucastky mimo odporu apod. v jednom baliku a doma to pouze poskladat).
hodinu stát v pozici jezdce na konihodinu ani omylem. to snad nevydrží ani šaolinský mnich. kdybys napsal 5 minut, tak bych ti věřil :)
ale to je tím, že mě neživí programování, ale psaní v češtině.
Ta souvislost je přesně kde?