Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Zápisek o čtvrtém semestru jsem končil tím, že pokračování snad bude dřív než za rok – stíhám to! A to dokonce i před uzávěrkou podávání přihlášek, takže nepochybně někoho stačím odradit (jk). Vzhledem k rozsahu výuky v šestém semestru nyní navíc v ultimátním balení dva v jednom.
Jelikož jsem zápisek za třetí semestr nechal čekat přes rok, což je dlouhá doba, usoudil jsem, že v případě semestru následujícího to tak daleko zajít nenechám. Pokračuje tedy epická sága, chrchly-chrchly, a to soubojem s obávanými formálními jazyky a automaty.
Už mi tu notnou chvíli hnije (jak si můžete všimnout v URL) draft zápisku o pokračování mého studia na KMI UPOL (první a druhý semestr) a příležitostně mě prudí kolega Vaňušanik (modří i oranžoví vědí). Navíc už je po uzávěrce pro podávání přihlášek, tzn. teď už nikoho nestihnu odradit, takže vzhůru do třetího semestru! (Podotýkám, že to dopisuju s odstupem. Čtvrtý semestr bude v dohledné době v obdobné podobě.)
V solidním čase jsem zvládl absolvovat všechny předměty, ačkoliv tentokrát průběh nebyl tak docela plynulý jako v prvním semestru. Něco ke druhému semestru…
Půlka zkouškového a já mám za sebou všechny předměty, tož tak napíšu něco o prvním semestru informatiky na Palackého univerzitě v Holomócu. Těch informací moc není, tak ať jsou aspoň nějaké... Budu dost nadávat, ale vůbec to tak neberte, je to tu úžasné, jenom já jsem od přírody kverulant.