Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
kromě různých hříček obsahuje výklad kombinatorické logiky, tj. jednoho z nejjednodušších programovacích jazykůA jako bonus se dokazuji Goedelovy vety.
Někomu by mohla posloužit informace, že Visual Studio generuje velmi dobře čitelný kód v intelovském assembleru.Ja teda pouzivam GCC a pro inline assembler i disassemblovani intelovskou syntaxi (az na vyjimky kde to jinak nejde). AT&T je na zabiti. A citelnost toho, co vyleze z GCC mi pripada OK. Doufam ze v C++ nas teda do zadnych proprietarnich obludnosti nutit nebude. GEPR s Mgr. Lastovickou mam a zatim mi to prijde pohoda, zadne projektivni prostory zatim potreba nebyly. 4x za semestr je na hodine bodovany ukol (kdo to hodne podela, muze to trochu opravit domacim ukolem), zapocet je za 3/5 bodu. Musi se delat v Lispu, nacoz nekteri lidi dost nadavaji. Ja mam Lisp rad, akorat me stve, ze se dela v GL knihovne ktera potrebuje LispWorks, takze jsem si tech par nadstavbovych funkci reimplementoval, a muzu pouzivat svobodne implementace Lispu s knihovnou cl-opengl
A citelnost toho, co vyleze z GCC mi pripada OK.
Já ti nerozumím. Z paragrafů prý bliješ a z toho, co leze z GCC ne?
Doufam ze v C++ nas teda do zadnych proprietarnich obludnosti nutit nebude.
Nutit ne, akorát si vyslechneš klasický proslov o takovém tom dobrém vývojovém prostředí, které máme na katedře.
GEPR s Mgr. Lastovickou mam a zatim mi to prijde pohoda
Asi po loňské zkušenosti...
Já ti nerozumím. Z paragrafů prý bliješ a z toho, co leze z GCC ne?Ja teda nevim, co se ti na tom assembleru nelibi, GCC ma mozna obludne naboptnaly zdrojak, ale citelnost vysledne binarky mi pripada cca podobna u vsech kompilatoru co jsem zkousel. A zakony jsou znasilnovani ceskeho jazyka a narozdil od gcc mi je stat vnucuje, jsou tvorene papalasi u koryta, kteri rozumi velkemu prdu, ale musi navodit falesny pocit bezpeci tim, ze vsecko zreguluji.
citelnost vysledne binarky mi pripada cca podobna u vsech kompilatoru co jsem zkousel.
Což zřejmě není to, co jsem měl na mysli, že? Jazyk symbolických adres není binárka.
A zakony jsou znasilnovani ceskeho jazyka
Zlaté zrušování, přestože mě nevzrušuje. V poušti obývané Aukrem, Mimibazarem nebo komerčními rozhlasovými stanicemi je to oáza gramatického klidu. V té pustině ještě kočuje Fric a prostřednictvím češtiny znásilňuje vše ostatní.
jsou tvorene papalasi u koryta
Zákony může navrhovat relativně leckdo, papaláši je zřejmě nesepisují sami a co se hlasujících papalášů týče, zhruba třetina voličů si zvolila Babiše, Okamuru a kolektiv, čímž vnesla do politiky svěží vítr. Lid si to tak přeje. Jo, ten lid z Mimibazaru, iHeute a Bazoše.
kteri rozumi velkemu prdu
Troufám si tvrdit, že své činnosti rozumí znamenitě...
narozdil od gcc mi je stat vnucuje
Ale zjevně se můžeš bránit, když je ani nečteš.
Což zřejmě není to, co jsem měl na mysli, že? Jazyk symbolických adres není binárka.Tak co jsi teda mel na mysli? Disassemblovani binarky do intelovske syntaxe je tak nejak deterministicke, ne? Rozdily ve vystupu ruznych disassembleru jsou v drobnostech.
V té pustině ještě kočuje Fric a prostřednictvím češtiny znásilňuje vše ostatní.
To jsi se nejspíš kdysi dávno v raném dětství díval na postapokaliptický film se šíleným Maxem, zdálo se ti o tom. Potom začalo pracovat podvědoví, aby teď vypluly na povrch předtím vědomí skryté myšlenky.
"Freude, Freude, taky na tě dojde."
Hm, Freude, Freude..., to by mohl být i 1. pád j. č., a když by se to nepřeložilo, David je tím stejně ovlivněn... To si musím zapamatovat.
To jsi tedy dobrý Davide, že studuješ informatiku. Musel bych dnes hodně chtít zjistit, jestli bych byl schopný projít alespoň prvním semestrem počítačové školy a stát se počítačníkem, abych se přihlásil na školu, jako je FIT. Ale možná jsou tam i snadné specializace.
Kdysi před desítkami let jsem chtěl ovládnout svět svým vlastním operačním systémem a super programy. To se mi sice již podařilo, ale jinak, než jsem si představoval.
Abych rychle popsal, co jsem teď večer dělal. Úspěšně jsem uvařil zeleninovou polévku. Nejprve jsem zhruba třičtvrtěhodiny vařil rýži, ke které jsem se chystal přidat spoustu zeleniny. Počítal jsm totiž s tím, že zeleninu musím vařit nejvíc tak 20 minut, abych delším vařením nepřišel o výhody toho, že mi pak přinese, až ji budu jíst, zásadité látky, a aby mě neutralizovala prostředí v těle, nebo co. Odpusťte ten krkolomný popis, ale je prostě kvůli tomu, aby to k něčemu bylo z hlediska zdravé výživy, potřeba zeleninu vařit tak akorát.
Ani za tu třičtvrtěhodinu se mi nepodařilo pokrájet všechnu tu mrkev, petržel, brokolici a dýni, (že jsem zapomněl na cibuli jsem si uvědomil, až když byla nádoba plná, takže tu jsem vynechal) a pak po vysypání do povařené rýže, do které jsem na začátku hodil něco soli, jsem se dostal s hladinou/objemově k naplnění toho několikalitrového hrnce až po okraj. Přidáním látky a dolitím vody došlo k ochlazení připravované polívky, a tak znovu začala vařit až za čtvrt hodiny. Hodil jsem tam taky kvůli chuti dvě kostky zeleninového bujónu, možná vzhledem k množství zeleniny zbytečně. Pak jsem stáhl plamen, který zahříval plotnu, a mícháním se snažil řídit teplotu, aby mi to moc nebublalo/nestříkalo kolem, což se dařilo.
Vařil jsem v této důležíté fázi jen čtvrt hodiny, dal jsem po vypnutí plynu polévku nechal dojít. Olej a koření jsem od oka nalil až na závěr.
Tiskni
Sdílej: