Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Rok u počítače stojím, dva roky píšu na Colemaku — několik postřehů dále.
Dva roky používám Colemak. V tomto směru ani pořádně není co psát. Při psaní tohoto textu jsem byl rychlostně nad 70 wpm (10fastfingers.com; nejlepší výsledek 78 wpm), resp. 65 wpm s přesností kolem 99 % (keyhero.com). Do značné míry se na tom podílí i přechod na typematrix, o níž jsem tady psal, potažmo ErgoDox.
Díky AnySoftKeyboard mám Colemak nově i na telefonu, ale tam to nemá smysl. Jednak tomhle typu zařízení skoro nepíšu, jednak se výhody Colemaku při psaní jedním nebo dvěma prsty neprojeví. Z toho důvodu jsem si pohrával s FITALY, která je ale aspoň v USA původně chráněná patentem — kdo ví, jak velkou roli to hraje, když autor tohoto rozložení už před lety odpískal jakoukoliv podporu. Nebo aspoň OPTI, jenže u obou těchto rozložení je problém, že jsou pětiřádková, tzn. zabírají docela dost místa na displeji. Ještě zvažuji, jaký smysl by dával Dvorak, za předpokladu, že by se psalo dvěma palci.
Původní dvojici TN displejů (1920×1080 + 1280×1024) jsem vyměnil za novější: tuctový FullHD IPS panel a k tomu druhý monitor, tentokrát tuším PVA s rozlišením 1600×1200. Ani jeden si bohužel nemůžu dát do pivotu, protože první podporuje pouze 75mm VESA MIS, na což nemám stojánek, zatímco u druhého sice takový problém nenastává, nicméně vertikální pozorovací úhly jsou příšerné.
Když už mám to celkem slušné podání barev, je třeba se ho zase zbavit. Bez Redshiftu, o kterém jsem mimochodem už taky psal, si už zírání do monitoru nedovedu představit.
Před rokem jsem si postavil standing setup. Hlavní motivace byla, že když se motám po místnosti, lépe se mi přemýšlí — nemusím sedat a vstávat — a krom toho na té levné židli občas vysloveně cítím, jak mi tuhne svalstvo v nohách. Na druhou stranu ale ani postávání u počítače není procházka růžovou zahradou… (Část následujícího jsem psal už před půl rokem.)
První věc, na kterou jsem narazil, byla bolest v zádech sotva po první hodině. Chybělo mi zádové svalstvo. Přitom stačí dělat ob den sérii supermanů. Připadá mi až neuvěřitelné, jak velký rozdíl dělá pouhých několik minut cvičení denně.
Záda už mě nebolí, pořád se však potýkám s jiným problémem. Když chvíli stojím s bosýma nohama na koberci, začnou mě mírně bolet chodidla. Mé osm let staré zdravotní bačkory to sice řeší, nicméně stále je neumím naklonovat, abych je mohl mít během semestru doma i ve škole zároveň. Možná bych si po devíti letech měl koupit druhý pár.
U stolu na stojáka se v neposlední řadě výrazněji projevuje, to v jaké výšce je monitor, klávesnice a polohovací zařízení. Nakonec jsem dospěl k tomu, že
S tou polohou klávesnice souvisí, že jsem si vyvinul celkem jednoznačný názor na opěrky zápěstí — je to zlo. Dejme tomu ještě jako opěrky dlaní při používání pouze kurzorových kláves, ale i tak to svádí k pokládání ruky i při psaní, což pro změnu vede k tomu, že ruka sice není zalomená v zápěstí, nicméně se ve stejném místě ohýbá ve směru horizontálním. Ze všeho nejlepší je prostě položit klávesnici na měkkou podložku na poličce/zásuvce — nebo vsedě na klín.
Samozřejmě, jak jsem naznačil, je nesmysl stát celý den. Docela se mi osvědčilo střídat stání s rozvalením se v křesle. Docela dobře se to kombinuje s jedním doporučeným způsobem učení se, totiž 30-30. V principu jde o to, že člověk pravidelně střídá aktivity, protože se stejně nevydrží soustředit déle než 45 minut v kuse.
V příštích dílech se dozvíte:
Tiskni
Sdílej:
Vic me vadi ze musim sundavat sluchatka s hudbou - k bezdratovym jsem se jeste neodhodlal.
To se ani neodhodlávej, protože stojí za hovno. To radši pořádný dlouhý kabel. Třeba ten u HD 565, které jsou na obrázku, má asi tři metry, což na vaření čaje na druhém konci místnosti stačí.
stat u pc me pripada proste divne, sice jsem to jeste nezkousel ale myslim ze bych to nevydrzel ani hodinu.ja myslim ze bych to vydrzel tak 10 minut. Navic bych stejne nic neudelal, protoze misto programovani bych se musel soustredit abych se neprevratil...
Hmm, tak nevím, jestli to vynaložené úsilí stojí za to.
Jak jsem někde psal, vyšší rychlost není primární smysl, proč to dělám. Pokud bych ale uvažoval právě rychlost, tak na půl roku mi sice klesla, nicméně po dalším roce už z nárůstu benefituji.
Kompletní změna je navíc docela efektivní způsob, jak se zbavit většiny zlozvyků — na QWERTY jsem brutálně protežoval levou ruku.