Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Rok u počítače stojím, dva roky píšu na Colemaku — několik postřehů dále.
Dva roky používám Colemak. V tomto směru ani pořádně není co psát. Při psaní tohoto textu jsem byl rychlostně nad 70 wpm (10fastfingers.com; nejlepší výsledek 78 wpm), resp. 65 wpm s přesností kolem 99 % (keyhero.com). Do značné míry se na tom podílí i přechod na typematrix, o níž jsem tady psal, potažmo ErgoDox.
Díky AnySoftKeyboard mám Colemak nově i na telefonu, ale tam to nemá smysl. Jednak tomhle typu zařízení skoro nepíšu, jednak se výhody Colemaku při psaní jedním nebo dvěma prsty neprojeví. Z toho důvodu jsem si pohrával s FITALY, která je ale aspoň v USA původně chráněná patentem — kdo ví, jak velkou roli to hraje, když autor tohoto rozložení už před lety odpískal jakoukoliv podporu. Nebo aspoň OPTI, jenže u obou těchto rozložení je problém, že jsou pětiřádková, tzn. zabírají docela dost místa na displeji. Ještě zvažuji, jaký smysl by dával Dvorak, za předpokladu, že by se psalo dvěma palci.
Původní dvojici TN displejů (1920×1080 + 1280×1024) jsem vyměnil za novější: tuctový FullHD IPS panel a k tomu druhý monitor, tentokrát tuším PVA s rozlišením 1600×1200. Ani jeden si bohužel nemůžu dát do pivotu, protože první podporuje pouze 75mm VESA MIS, na což nemám stojánek, zatímco u druhého sice takový problém nenastává, nicméně vertikální pozorovací úhly jsou příšerné.
Když už mám to celkem slušné podání barev, je třeba se ho zase zbavit. Bez Redshiftu, o kterém jsem mimochodem už taky psal, si už zírání do monitoru nedovedu představit.
Před rokem jsem si postavil standing setup. Hlavní motivace byla, že když se motám po místnosti, lépe se mi přemýšlí — nemusím sedat a vstávat — a krom toho na té levné židli občas vysloveně cítím, jak mi tuhne svalstvo v nohách. Na druhou stranu ale ani postávání u počítače není procházka růžovou zahradou… (Část následujícího jsem psal už před půl rokem.)
První věc, na kterou jsem narazil, byla bolest v zádech sotva po první hodině. Chybělo mi zádové svalstvo. Přitom stačí dělat ob den sérii supermanů. Připadá mi až neuvěřitelné, jak velký rozdíl dělá pouhých několik minut cvičení denně.
Záda už mě nebolí, pořád se však potýkám s jiným problémem. Když chvíli stojím s bosýma nohama na koberci, začnou mě mírně bolet chodidla. Mé osm let staré zdravotní bačkory to sice řeší, nicméně stále je neumím naklonovat, abych je mohl mít během semestru doma i ve škole zároveň. Možná bych si po devíti letech měl koupit druhý pár.
U stolu na stojáka se v neposlední řadě výrazněji projevuje, to v jaké výšce je monitor, klávesnice a polohovací zařízení. Nakonec jsem dospěl k tomu, že
S tou polohou klávesnice souvisí, že jsem si vyvinul celkem jednoznačný názor na opěrky zápěstí — je to zlo. Dejme tomu ještě jako opěrky dlaní při používání pouze kurzorových kláves, ale i tak to svádí k pokládání ruky i při psaní, což pro změnu vede k tomu, že ruka sice není zalomená v zápěstí, nicméně se ve stejném místě ohýbá ve směru horizontálním. Ze všeho nejlepší je prostě položit klávesnici na měkkou podložku na poličce/zásuvce — nebo vsedě na klín.
Samozřejmě, jak jsem naznačil, je nesmysl stát celý den. Docela se mi osvědčilo střídat stání s rozvalením se v křesle. Docela dobře se to kombinuje s jedním doporučeným způsobem učení se, totiž 30-30. V principu jde o to, že člověk pravidelně střídá aktivity, protože se stejně nevydrží soustředit déle než 45 minut v kuse.
V příštích dílech se dozvíte:
Tiskni
Sdílej:
Vic me vadi ze musim sundavat sluchatka s hudbou - k bezdratovym jsem se jeste neodhodlal.
To se ani neodhodlávej, protože stojí za hovno. To radši pořádný dlouhý kabel. Třeba ten u HD 565, které jsou na obrázku, má asi tři metry, což na vaření čaje na druhém konci místnosti stačí.
stat u pc me pripada proste divne, sice jsem to jeste nezkousel ale myslim ze bych to nevydrzel ani hodinu.ja myslim ze bych to vydrzel tak 10 minut. Navic bych stejne nic neudelal, protoze misto programovani bych se musel soustredit abych se neprevratil...
Hmm, tak nevím, jestli to vynaložené úsilí stojí za to.
Jak jsem někde psal, vyšší rychlost není primární smysl, proč to dělám. Pokud bych ale uvažoval právě rychlost, tak na půl roku mi sice klesla, nicméně po dalším roce už z nárůstu benefituji.
Kompletní změna je navíc docela efektivní způsob, jak se zbavit většiny zlozvyků — na QWERTY jsem brutálně protežoval levou ruku.