Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Ja osobne se o to take nezajimam, ale povazuji to za slusnost ty clanky minimalne otevrit, aby byla jako ta ctenost, kdyz us si s tim da nekdo praci.
Kecy.
Snad teď po mě nebude chtít nikdo prachy za to že sem si vypučil to slavný heslo z reklamy na kofolu ...
Já jsem zkoušel DSK, ale nějak jsem usoudil, že i kdyby se mi povedlo psát na ní alespoň stejně tak rychle, jako na normální české QWRETZ, tak to nemá smysl, protože nemá standardizovanou českou verzi. (Ale jinak je přítomná obecně na většině systémů.)
Možná kdybych byl američan nebo angličan...
standardizovanou českou verzi.
To hraje nějakou roli? Proti QWERTZ je zlepšením téměř cokoliv.
Háček je v tom, že ů mi funguje dost blbě...To není háček, to je kroužek :)
ln -s vim emacs
...ale při alternaci dělám překlepy.
Alternaci rukou, samozřejmě.
Ještě jsem narazil na nějaký velmi levný čínský klon (Rappoo v7?), ale to mi už přišlo docela pofidérní. O dalších možnostech bohužel nevím a na novou verzi chocu jsem četl v podstatě jenom chválu.
...v ideálním případě.Ktereho nikdy nelze dosahnout
Kdyby se psaly akordy, tak věřím, že půjde dosáhnout ještě mnohem většího zlepšení.Ne, nelze s tim psat ani zdaleka tak rychle - je to logicke, nejake zpodeni musi byt souslednosti/synchronizaci (nelze psat paralelne) zmacknuteho modifikatoru oproti "prime" variante. A tam, kde je potreba pohodli a staci psat pomalu vetsinou klavesnice neni potreba
Nemá s tím někdo zkušenosti?Mam, ale male. Hodi se to na mene pouzivane znaky - konkretne se podivej na geekhack na klavesnice s pridanou klavesou swirl apod. No a nebo rovnou na muj vlastni navrh, ktery jeste porad neni finalne vyroben
Neexistuje na Linux nějaký nástroj, který by umožňoval něco takového na běžné klávesnici?Samozrejme, ze existuje. Napr. actkbd, ale neni to "ono". V Xorgu by se uz snad mela objevit podpora pro lepsi/novejsi zpusob definic klavesnicovych layoutu nez nyni (protoze treba nyni prave nelze neco takoveho docilit ciste v X
Další zajímavé přístupy na zlepšení psaní, ovšem z jiného soudku, jsou klávesnice Kinesis nebo ještě lépe Datahand.Tyto navrhy maji vzdy nekolik ruznych problemu (mezi nez nepocitam vysokou cenu a spatnou dostupnost masam). Pokud mate zajem, mohu vam problemy detailne vylozit napr. v mailove konverzaci - viz. muj profil.
Mimochodem, proč mají všechny klávesnice klávesy stále ještě uspořádány jako kdyby od nich vedly táhla ke kladívkům? Vždyť například řada (z)yxcvb je totálně debilně posunutá na druhou stranu, než na kterou míří jednotlivé prsty.Protoze lide to kupuji? Stary dobry problem slepice a vejce. Krome toho mnoha lidem (i z oboru!) staci vytukavat pismenka dvema prsty. Pokud budete mit finance na vyrobu jednoduche klavesnice, dejte mi vedet - velice rad bych muj navrh zrealizoval a prodaval.
Krome toho mnoha lidem (i z oboru!) staci vytukavat pismenka dvema prsty.Ano, třeba já. Už jsem se párkrát snažil naučit se psár více prsty, ale zjistil jsem, že urychlení reálně nepotřebuji, když programuji, tak víc přemýšlím než píšu a podobné je to u psaní školních prací. Potřebu zrychlení mám jednou za pár měsíců, když dělám zápis na nějaké poradě a rozjede se hodně rychlá debata
Nemám teď čas na obsáhlé reakce, takže jenom:
Universálně vhodné rozložení neexistuje. Požadavky u různých jazyků a při speciálních použitích typu programování jdou proti sobě. Proto považuji za ideální optimalizovat pro jeden jazyk (Neo ~ němčina) a umožnit vkládání znaků, které mohou být třeba (Neo a vyšší vrstvy v něm na logických pozicích). Colemak v žádném případě není optimalizovaný pro japoštinu, přesto ho používám úspěšně k psaní textů, které obsahují četné útržky v japonštině. (Uvažuju transkripci a nahrazování pomocí Anthy -- docela záhul pro malíčky a ukazováčky (ostatní prsty se dost flákají), byť zrovna mně to moc nevadí). Jít o více rozložení částečně kompatibilních a průběžně přehazovaných pro psaní znaků abecedy, byl by to horror (patlání dohromady).
indukci
WTF?
Universálně vhodné rozložení neexistuje.Vsak jsem se o zadnem nebavil - proto navrhuji a razim to prepinani mezi vice castecne kompatibilnimi layouty - viz. nize.
Požadavky u různých jazyků a při speciálních použitích typu programování jdou proti sobě. Proto považuji za ideální optimalizovat pro jeden jazyk (Neo ~ němčina) a umožnit vkládání znaků, které mohou být třeba (Neo a vyšší vrstvy v něm na logických pozicích).S optimalizaci pro jeden jazyk souhlasim - ale pouze do te miry, aby bylo zachovano jiste "gro" (za ktere v mem pripade povazuji cast DSK se znaky latinky, nic vic - viz. muj layout, ktery mam rozkresleny pomoci ASCII-art v tom czd konfiguraku pro Xorg).
Colemak v žádném případě není optimalizovaný pro japoštinu, přesto ho používám úspěšně k psaní textů, které obsahují četné útržky v japonštině.Tady to uz zacina byt zajimavejsi. Ja mou teorii o uzivani layoutu a klavesnic stavim na tom, ze pokud chci jednou za cas napsat cizi znak, tak ho klidne muzu mit az ve treti vrstve - viz. muj czd layout. Avsak pokud budu chtit psat odstavecek nebo neco delsiho, vyplati se mi prepnout na castecne kompatibilni layout - zase viz muj czd konfigurak.
(Uvažuju transkripci a nahrazování pomocí Anthy -- docela záhul pro malíčky a ukazováčky (ostatní prsty se dost flákají), byť zrovna mně to moc nevadí).Anthy je rozhodne hodne dobra vec, libi se mi.
Jít o více rozložení částečně kompatibilních a průběžně přehazovaných pro psaní znaků abecedy, byl by to horror (patlání dohromady).Jak jsem vysvetloval vyse - v pripade, ze chces napsat par znaku a pak zase dlouho nic, tak pouzijes vyssi vrstvy. Ale pokud ne, tak prepnes na jiny layout - jednoduche jak facka - osobne takhle pisu napr. dokumentace hodne efektivne - dokonce nekdy prepinam mezi layouty uz i na jednu blbou vetu, protoze to je rychlejsi, nez abych to psal pres treti vrstvu (coz je logicke, protoze na tech mych odvozenych layoutech ze stejneho "vzorku/patternu" pisu ty znaky primo a nemusim hybat rukama nad shifty, kroutit palec na Alt atd.).
indukci"matematickou" indukci - dokazu pro prvni a vsechny dalsi odvozene budou to same
WTF?
Tiskni
Sdílej: