Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Na druhou stranu, když občas jedu v MHD a slyším přes půl autobusu, jak si někdo pouští do uší hukot, který musí v jeho zvukovodech dosahovat hlasitosti startujícího JumboJetu, pohnutky tvůrců zákona zcela chápu
Ta sluchátka vydávají zvuk všesměrově, hlasitost nemusí být tak strašná.
setxkbmap -print -I~/cesta/k/czd -layout czd -variant dvorakcz | xkbcomp - ${DISPLAY}Take je dostupna wiki o techto (nejen) mych pocinech, ale porad je hodne nedodelana, takze radsi nebudu linkovat. Avsak doufam, ze link budu moct co nejdrive zverejnit. Bude o to vubec mezi linymi uzivateli pocitacu zajem?
navíc by to neřešilo muj problém že mačkam víc tlačítek najednou nebo se netrefimTroufam si tvrdit, ze do znacne miry resilo. Osobne mam lehkou dispraxii, ktera zarucuje, ze na kterekoliv klavesnici pisu pomalu. Dvorak layout me posunul na hranici, kdy me psani zdrzuje jiz jen do te miry, ze vetsinou neztratim myslenku. Ten vynalozeny cas na nauceni se proste vrati zpet - tedy zejmena u lidi, kteri na qwertz a podobnych paskvilech nebyli schopni napsat bez koukani a vsemi deseti kazde druhe slovo (ve skole jsem mel cely jeden rok vyuku psani na qwertz - malem jsem propadl a bohuzel mi mladsi bratri take - vsichni mame tu dispraxii). Uvadim sice subjektivni nazor, avsak to nic nemeni na faktu, ze mnou vytvoreny "vzhled" HW prosel pomerne dlouhou historii a stovkami hodin stravenymi nad studii biologie ruky a ziskavanim informaci o ruznych klavesnicich a vubec pocitacovych vstupnich zarizenich. Klavesnice neni idealni, ale nic "rychlejsiho" prozatim nebylo vynalezeno - proto je mym cilem neco takoveho vymyslet. Drzim palce s preucovanim
Tiskni
Sdílej: