Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Na druhou stranu, když občas jedu v MHD a slyším přes půl autobusu, jak si někdo pouští do uší hukot, který musí v jeho zvukovodech dosahovat hlasitosti startujícího JumboJetu, pohnutky tvůrců zákona zcela chápu
Ta sluchátka vydávají zvuk všesměrově, hlasitost nemusí být tak strašná.
setxkbmap -print -I~/cesta/k/czd -layout czd -variant dvorakcz | xkbcomp - ${DISPLAY}Take je dostupna wiki o techto (nejen) mych pocinech, ale porad je hodne nedodelana, takze radsi nebudu linkovat. Avsak doufam, ze link budu moct co nejdrive zverejnit. Bude o to vubec mezi linymi uzivateli pocitacu zajem?
navíc by to neřešilo muj problém že mačkam víc tlačítek najednou nebo se netrefimTroufam si tvrdit, ze do znacne miry resilo. Osobne mam lehkou dispraxii, ktera zarucuje, ze na kterekoliv klavesnici pisu pomalu. Dvorak layout me posunul na hranici, kdy me psani zdrzuje jiz jen do te miry, ze vetsinou neztratim myslenku. Ten vynalozeny cas na nauceni se proste vrati zpet - tedy zejmena u lidi, kteri na qwertz a podobnych paskvilech nebyli schopni napsat bez koukani a vsemi deseti kazde druhe slovo (ve skole jsem mel cely jeden rok vyuku psani na qwertz - malem jsem propadl a bohuzel mi mladsi bratri take - vsichni mame tu dispraxii). Uvadim sice subjektivni nazor, avsak to nic nemeni na faktu, ze mnou vytvoreny "vzhled" HW prosel pomerne dlouhou historii a stovkami hodin stravenymi nad studii biologie ruky a ziskavanim informaci o ruznych klavesnicich a vubec pocitacovych vstupnich zarizenich. Klavesnice neni idealni, ale nic "rychlejsiho" prozatim nebylo vynalezeno - proto je mym cilem neco takoveho vymyslet. Drzim palce s preucovanim
Tiskni
Sdílej: