Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Chtěl bych Vám představit tuhle klávesnici. Už to je 10 článků co jsem začal psát tenhle blog. Přitom jsem se ptal na nejrůznější věci uspořádání a využití klávesnice. Jsem rád, že zrovna tady na abclinuxu kde jsou soustředěny lidi co mají o práci s počítačem nějaké povědomí hlasuje v anketách tolik lidí. Díky.
Takže teď bez ankety a k věci. Klávesnice Happy Hacking Keyboard je jednou z velmi úspěšných modifikací klasické klávesnice. Její cílová skupina jsou profesionálové kteří ovládnou práci na ní do takové míry, že jim stačí bez potisku kláves. Samozřejmě jsou varianty s nepatrně viditelným potiskem a klasickým potiskem kláves. Původ a výroba - PFU Limited of Japan. Jedním z hlavních autorů je vysloužilý prof. z univerzity výpočetní techniky Tokyo, Eiity Wada.
Existují 3 základní modely Happy Hacking Keyboard Professional 2, Professional JP, a Happy Hacking Keyboard Lite 2. Model Lite má klasické kurzorové šipky. Jedná se o malou kompaktní klávesnici kde je část kláves = potisk na bocích kláves, přístupná přes přepínač Fn. Klávesnice je konfigurovatelná pomocí DIP switchů na zadní straně klávesnice, klávesa Fn může být např. hned nalevo od mezerníku, nebo klávesa Delete může být defaultně změněna na BackSpace. K dalším hlavním změnám oproti klasické klávesnici patří změna CapsLocku na Control, poloha klávesy Ecs, původní klávesa přesunuta na druhou stranu řady. Více info na oficialních stránkách http://www.pfusystems.com/hhkeyboard/hhkeyboard.html
Klávesnice je použitelná na platformách Windows, Apple, první verze klávesnice zahrnovala 60 kláves, žádné kurzorové a F klávesy, tato prvotní verze byla optimalizována pro použití na systémech UNIX to vše si s sebou HHKB nese dál. Zajímavá recenze klávesnice je určitě na serveru http://www.linuxjournal.com/article/8361 Za zmínku také stojí, že má HHKB velmi dobře zpracovanou technologii stisku klávesy. http://www.youtube.com/results?search_query=HHKB&aq=f
Dodatek: HHKB je co do druhu klávesnic "Space saving keyboards" trochu extrém, pokud hledáte něco čím ušetřit na stole místo a zkrátit přehmaty klávesnice-myš, tak nejběžnější je použití klasické klávesnice bez numerické části. Dobrá volba je určitě: http://elitekeyboards.com/products.php?sub=special&filter=spacesaver
Na následujícím videu je vidět unboxing HHKB a taky to, že lidi kteří se pro tuto klávesnici rozhodnou mají předchozí zkušenosti s klasickou klávesnicí bez numerické části. http://www.youtube.com/watch?v=mtOV53Zggkc&feature=related
Tiskni
Sdílej:
Na druhou stranu, když občas jedu v MHD a slyším přes půl autobusu, jak si někdo pouští do uší hukot, který musí v jeho zvukovodech dosahovat hlasitosti startujícího JumboJetu, pohnutky tvůrců zákona zcela chápu
Ta sluchátka vydávají zvuk všesměrově, hlasitost nemusí být tak strašná.
setxkbmap -print -I~/cesta/k/czd -layout czd -variant dvorakcz | xkbcomp - ${DISPLAY}Take je dostupna wiki o techto (nejen) mych pocinech, ale porad je hodne nedodelana, takze radsi nebudu linkovat. Avsak doufam, ze link budu moct co nejdrive zverejnit. Bude o to vubec mezi linymi uzivateli pocitacu zajem?
navíc by to neřešilo muj problém že mačkam víc tlačítek najednou nebo se netrefimTroufam si tvrdit, ze do znacne miry resilo. Osobne mam lehkou dispraxii, ktera zarucuje, ze na kterekoliv klavesnici pisu pomalu. Dvorak layout me posunul na hranici, kdy me psani zdrzuje jiz jen do te miry, ze vetsinou neztratim myslenku. Ten vynalozeny cas na nauceni se proste vrati zpet - tedy zejmena u lidi, kteri na qwertz a podobnych paskvilech nebyli schopni napsat bez koukani a vsemi deseti kazde druhe slovo (ve skole jsem mel cely jeden rok vyuku psani na qwertz - malem jsem propadl a bohuzel mi mladsi bratri take - vsichni mame tu dispraxii). Uvadim sice subjektivni nazor, avsak to nic nemeni na faktu, ze mnou vytvoreny "vzhled" HW prosel pomerne dlouhou historii a stovkami hodin stravenymi nad studii biologie ruky a ziskavanim informaci o ruznych klavesnicich a vubec pocitacovych vstupnich zarizenich. Klavesnice neni idealni, ale nic "rychlejsiho" prozatim nebylo vynalezeno - proto je mym cilem neco takoveho vymyslet. Drzim palce s preucovanim