Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Nejdřív si řekneme něco o fyziologii ruky. Jaké části ruky jsou při psaní na klávesnici ovliňovány, jaká je jejich přirozená poloha a do jakých nepřirozených poloh se ruka zkroutí. Trochu nám k tomu posloží Tina.
Když se podíváte na její obrázek všimněte si polohy její ruky, která volně visí podél těla. Dlaň směřuje směrem k boku těla. Proto jsou u jízdních kol např. berany, rohy apod. Při práci na klávesnici je potřeba ruku natočit, něco ve stylu gorily dlaní dozadu, tím dojde k překřížení dvou kostí které utvářejí předloktí do X, není to tak strašné, dá se to vydržet, ale Tina by s rukama natočenýma jako gorila určitě nebyla tak pěkná. Jsou i varianty klávesnic, které toto odstraňují - tj. ta varianta se zpětnými zrcátky. Uřčitě asi né úplně pro každého ...
Tak, další mnohem známější místo křivení ruky je zápěstí, jehož nepřirozený úhel vytočení se snaží odstranit známe varianty klavesnic se vzájemně natočenýma polovina. Celý problém se ještě umocní když je zápěstí propadlé, opravdu stojí za vyzkoušení. Propadlé zápěstí se snaží odstranit různé podložky před klávesnicí, jj taky ji nemám.
Ještě se vrátím k tomu půdorysnému vytočení zápěstí. Klávesnice s uspořádáním kláves do řad a sloupců řeší tento problém vzdálením obou polovin od sebe, viz obr. Do v zniklého prostoru nacpou další klávesy se slovy "Máš to pod ukazováčkem to je lepší". Otázkou je pak přístup těchto kláves pro jiné činnosti než je psaní.
Tiskni
Sdílej:
tam někde už si pomalu opíráte zápěstí, čili častý "cíl" náhodných zmáčknutí
Já teda ne. Krom toho správně by se zápěstí při psaní neměla vůbec opírat — případně dlaně na opěrce, od čehož teda mám tu opěrku.
Člověče, ty píšeš snad hůř než já (teď by ses měl pořádně urazit).(o kroužících orlech nemluvě).V jakym smyslu hur. A kde vidis orla?