Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Nejdřív si řekneme něco o fyziologii ruky. Jaké části ruky jsou při psaní na klávesnici ovliňovány, jaká je jejich přirozená poloha a do jakých nepřirozených poloh se ruka zkroutí. Trochu nám k tomu posloží Tina.
Když se podíváte na její obrázek všimněte si polohy její ruky, která volně visí podél těla. Dlaň směřuje směrem k boku těla. Proto jsou u jízdních kol např. berany, rohy apod. Při práci na klávesnici je potřeba ruku natočit, něco ve stylu gorily dlaní dozadu, tím dojde k překřížení dvou kostí které utvářejí předloktí do X, není to tak strašné, dá se to vydržet, ale Tina by s rukama natočenýma jako gorila určitě nebyla tak pěkná. Jsou i varianty klávesnic, které toto odstraňují - tj. ta varianta se zpětnými zrcátky. Uřčitě asi né úplně pro každého ...
Tak, další mnohem známější místo křivení ruky je zápěstí, jehož nepřirozený úhel vytočení se snaží odstranit známe varianty klavesnic se vzájemně natočenýma polovina. Celý problém se ještě umocní když je zápěstí propadlé, opravdu stojí za vyzkoušení. Propadlé zápěstí se snaží odstranit různé podložky před klávesnicí, jj taky ji nemám.
Ještě se vrátím k tomu půdorysnému vytočení zápěstí. Klávesnice s uspořádáním kláves do řad a sloupců řeší tento problém vzdálením obou polovin od sebe, viz obr. Do v zniklého prostoru nacpou další klávesy se slovy "Máš to pod ukazováčkem to je lepší". Otázkou je pak přístup těchto kláves pro jiné činnosti než je psaní.
Tiskni
Sdílej:
tam někde už si pomalu opíráte zápěstí, čili častý "cíl" náhodných zmáčknutí
Já teda ne. Krom toho správně by se zápěstí při psaní neměla vůbec opírat — případně dlaně na opěrce, od čehož teda mám tu opěrku.
Člověče, ty píšeš snad hůř než já (teď by ses měl pořádně urazit).(o kroužících orlech nemluvě).V jakym smyslu hur. A kde vidis orla?