Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Nejdřív si řekneme něco o fyziologii ruky. Jaké části ruky jsou při psaní na klávesnici ovliňovány, jaká je jejich přirozená poloha a do jakých nepřirozených poloh se ruka zkroutí. Trochu nám k tomu posloží Tina.
Když se podíváte na její obrázek všimněte si polohy její ruky, která volně visí podél těla. Dlaň směřuje směrem k boku těla. Proto jsou u jízdních kol např. berany, rohy apod. Při práci na klávesnici je potřeba ruku natočit, něco ve stylu gorily dlaní dozadu, tím dojde k překřížení dvou kostí které utvářejí předloktí do X, není to tak strašné, dá se to vydržet, ale Tina by s rukama natočenýma jako gorila určitě nebyla tak pěkná. Jsou i varianty klávesnic, které toto odstraňují - tj. ta varianta se zpětnými zrcátky. Uřčitě asi né úplně pro každého ...
Tak, další mnohem známější místo křivení ruky je zápěstí, jehož nepřirozený úhel vytočení se snaží odstranit známe varianty klavesnic se vzájemně natočenýma polovina. Celý problém se ještě umocní když je zápěstí propadlé, opravdu stojí za vyzkoušení. Propadlé zápěstí se snaží odstranit různé podložky před klávesnicí, jj taky ji nemám.
Ještě se vrátím k tomu půdorysnému vytočení zápěstí. Klávesnice s uspořádáním kláves do řad a sloupců řeší tento problém vzdálením obou polovin od sebe, viz obr. Do v zniklého prostoru nacpou další klávesy se slovy "Máš to pod ukazováčkem to je lepší". Otázkou je pak přístup těchto kláves pro jiné činnosti než je psaní.
Tiskni
Sdílej:
tam někde už si pomalu opíráte zápěstí, čili častý "cíl" náhodných zmáčknutí
Já teda ne. Krom toho správně by se zápěstí při psaní neměla vůbec opírat — případně dlaně na opěrce, od čehož teda mám tu opěrku.
Člověče, ty píšeš snad hůř než já (teď by ses měl pořádně urazit).(o kroužících orlech nemluvě).V jakym smyslu hur. A kde vidis orla?