Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Dnes je na trhu již velké množství různých variant klávesnic. Bohužel některé jejich úpravy jsou spíše ke škodě než k užitku. Jak by měla vypadat vaše ideální klávesnice? ... (aldin@jabber.cz)
Nebudu tady uz o nicem psat, vsichni mate dost zkusenosti z klavesnici. Kazdy ji pouziva trochu jinak. Nasleduje nekolik anket snad to bude i pro nekoho zajimavy.
Nejdřív si řekneme něco o fyziologii ruky. Jaké části ruky jsou při psaní na klávesnici ovliňovány, jaká je jejich přirozená poloha a do jakých nepřirozených poloh se ruka zkroutí. Trochu nám k tomu posloží Tina.
Palcem jaké ruky tisknete mezerník?
Jsou docela úspěšné varianty klávesnic, které mají mezerník jen pod jednou rukou. Je fakt, že to jsou spíš specializované ergonomické klávesnice, pro užší skupinu lidí. Jsou to např. klávesnice Kinesis Contoured, FingerWorks Touchstream ST, HumbleHacker HH1. Varianty jsou k vidění na http://www.humblehacker.com/keyboard/design/Influences(3C616352).html.
Je tu ale ještě další fakt. Pro největší část běžných uživatelů se klávesa BackSpace svým využitím co do intenzity blíží mezerníku.
Klávesnice s celým klasickým mezerníkem budou vždy převažovat, spíš jde o takový malý průzkum jak to je v praxi, při používání.
Když máme ty vánoce. Pro zajímavost klávesnice se světelnými efekty.
Logitech G15 RGB MOD
http://www.youtube.com/watch?v=5Wy5YKdbjZQ&feature=related
Razer TRON Keyboard
http://www.youtube.com/watch?feature=endscreen&NR=1&v=CqSKqlhIl6Q
Saitek Cyborg Keyboard v7
http://www.youtube.com/watch?v=fMrKX2iHXDM&feature=related
Logitech G19 Disco Mod
Chtěl bych Vám představit tuhle klávesnici. Už to je 10 článků co jsem začal psát tenhle blog. Přitom jsem se ptal na nejrůznější věci uspořádání a využití klávesnice. Jsem rád, že zrovna tady na abclinuxu kde jsou soustředěny lidi co mají o práci s počítačem nějaké povědomí hlasuje v anketách tolik lidí. Díky.
Pravý, levý Shift. Docela důležité klávesy. Levý Shift dnes ukousla klávesa Makro\resp.lomítka. Pravý Shift spíš vyjimečně bývá ukousnut ze své pravé strany. Shift se používá na spoustu věcí, od psaní velkých písmen, přes označování textu - no nejen textu, až po různé příkazy <neco> + <Shift> + <neco> ... atd.
Jak si stojí oba Shifty, co do využití, mezi sebou? Odhadnete to jak je to u vás?
Nová kalkulačka pro uživatele notebooků.
Sešikmené uspořádání kláves vychází z namapování numerické klávesnice na bežné klávesnici notebooku.
Text vykopírovaný přímo z anglické wikipedie:
The standard Windows and Mac OS X key bindings are:
Ctrl+c to copy data onto the clipboard
Ctrl+x to cut data to the clipboard
Ctrl+v to paste data from the clipboard
Alternative key bindings derived from the IBM Common User Access are:
Ctrl+Ins is copy
⇧ Shift+Del is cut
⇧ Shift+Ins is paste
the advantage of the alternative keys is that the fingers can stay close to the arrow and selection keys when you are editing a large body of text
Se schránkou jsem se poprvé setkal v Turbo Pascalu 6. Monitor zvládal 16barev a já trávil první hodiny a dny před tou kouzelně modrou plochou. jj ...
Po delší době se trochu vracím k rozčochtanej práci. Snad se tu čtou blogy alespoň tolik jako tehdy, před cca 4 roky.
Caps lock je jediná klávesa, která je poněkud zdeformovaná - taková ukousnutá. Jakoby svou funkcí patřila nad <Shift>, ale někdo jí měl plný zuby, tak ji ukousnul.
Jak se Yuhů zmiňuje na konci svého článku "Výběr typu klávesnice" v části "Debilní klapky podkládat sirkou" cituji "Jeden čas jsem měl sirku i pod klávesou Caps Lock. Ale zrušil jsem ji, protože Caps Lock přece jenom čas od času použiju.". http://dusan.pc-slany.cz/klavesnice/typ_klavesnice.htm
Tahle klávesa prostě překáží. Za dob AUTOEXEC.BATu a CONFIG.SYSu jsem ji používal častěji, ale i tehdy jsem raději podržel nachvíli sešlápnutý <Shift>. Dneska ji vícekrát stisknu omylem než záměrně. Zvlášt extra to platí o klávesnici se zmršeným(zkráceným) levým <Shiftem>. Jak to máte vy?
Jak jste nároční na prostor kolem kurzorových kláves. Vadí vám když jsou blízko jiné klávesy?
Asi budou vsichni souhlasit s tim, ze neni nad klasickou klavesnici a minule hlasovani o usporadani kurzorovych klaves to jenom potvrzuje. Presto by bylo zajmave podivat se na to, jak si vedou ruzne varianty usporadani kuzorovych kl. na noteboocich. Je videt, ze kazdy vyrobce se s tim popral trochu jinak a tak je variant opravdu dost.
Kursorové klávesy = klávesy pohybující kursorem. Základní: šipky, Urychlující: PgUp, PgDn, End, Home. S rozšířením notebooků se je výrobci snaží uspořádat jinak. Jakému vzájemnému uspořádání těchto kláves byste dali přednost.
Tak co, zrušíme je, nebo necháme. :)
Scroll lock:
pro: - zastavení výpisu aktuálně běžícího programu proti: - zastaralá, nepoužívaná, zabírá místo
Insert:
pro: - přepínání režimů: přepisování x vkládání - práce se schránkou: Ctrl+Insert, Shift+Insert - oznacovani souboru(krusader,midnight,totalcmd) - možná v některých programech další klávesové kombinace pro operace vkládání proti: - nepoužívaná, plete se - nechtěné přepnutí do režimu přepisování
Jednou jsem se chtěl naučit psát všema deseti. Skončilo to tak, že jsem začal navrhovat vlastní klávesnici. :)
Jak to vypadá? - (odkaz odstraněn)
Stručně základní body návrhu:
- klávesy uspořádány do řad a sloupců, (od kláves už nevedou mechanická táhla) přirozenější pohyb prstů, lepší orientace na klávesnici - lze ji použít pro stolní PC i pro 15" notebook beze změny - odstranění kláves které pozbyly svůj původní účel např. Scroll lock - rozvržení Dvorak - nejčastěji používané klávesy v základní poloze a pod nejsilnějšími prsty - střídání rukou (souhlásky x samohlásky) - ruce uběhnou poloviční vzdálenost než s qwerty - ale qwerty lze taky použít