Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Jednou jsem se chtěl naučit psát všema deseti. Skončilo to tak, že jsem začal navrhovat vlastní klávesnici. :)
Jak to vypadá? - (odkaz odstraněn)
Stručně základní body návrhu:
- klávesy uspořádány do řad a sloupců, (od kláves už nevedou mechanická táhla) přirozenější pohyb prstů, lepší orientace na klávesnici - lze ji použít pro stolní PC i pro 15" notebook beze změny - odstranění kláves které pozbyly svůj původní účel např. Scroll lock - rozvržení Dvorak - nejčastěji používané klávesy v základní poloze a pod nejsilnějšími prsty - střídání rukou (souhlásky x samohlásky) - ruce uběhnou poloviční vzdálenost než s qwerty - ale qwerty lze taky použít
- díky centrálnímu panelu s klávesou Enter jsou od sebe ukazováčky 2x více vzdáleny než na původní kl. - menší vytáčení rukou - přitom jsou často používané klávesy centrálního panelu pod silnými prsty = ukazováčky a lze je používat dle potřeby pravou nebo levou rukou - pri zapnuté i vypnuté numerické klávesnici klávesy /,*,-,+ nemění polohu - numerické klávesy seřazeny jako na mobilním telefonu nechápu proč je to na klávesnici jinak - klávesy pohybu pohromadě, pod pravou rukou šipky, home, end, pg.up, pg.dn snadný přehmat na další polohovací zařízení: myš - funkční, editační klávesy pod levou rukou sloupec kláves pod klávesou Esc - pravou rukou pohyb x levou: označování, kopírování, vkládání, mazání, ... - klávesa System - nahrazuje klávesu Start přepínač pro účely OS, např. zesilování a zeslabování zvuku ... - ...
Zajímá mě hlavně Váš názor. Co se vám líbí, co ne. Není to blbost? Má to smysl? Komu by se taková klávesnice líbila.
Dodatek: O přednostech uspořádání kláves do řad a sloupců se lze dozvědět více na stránkach americké spol. Typematrix. Podívejte se na jejich video.
Návrh klávesnice je dost nevděčný téma. Přesto si myslím, že má smysl se tím zabývat a nenechat to pouze na výrobcích NB.
Tiskni
Sdílej:
a naprosto zbytecna klavesa insert, kterou jsme jiz z nekolika klavesnic odstranil, hned u shiftu de nadela nejvic skod... br... ani za trestZa klávesnice bez insertu bych střílel, nechápu jak někdo mohl takový nesmysl vymyslet.
Shift-Insert, Ctrl-Insert
Jsem pro. Ty nekompatibilní klávesnice me občas pěkně serou.
Když jsem si konečně zvykl na klávesnici Dell NB, tak jsem dostal NB IBM s několika drobnýma změnama, které mi ze začátku pořádně pily krev. (Klávesa Fn místo CTRL - jak jsem to proklínal při mém každodenním přechodu z pracovního NB na domácí desktop.)
Kdyby se konečně prosadil nějaký jednotný standard, tak by nám to z dlouhodobého hlediska pomohlo. Jen by bylo třeba překonat kruté přechodné období. Bohužel si nemyslím, že se v dohledné době najde někdo, kdo by byl schopen toto prosadit
Navrhovaná klávesnice má něco do sebe, ale spíše by se hodila na NB. Tam musí být všechno kompaktní.
Numerického bloku bych se na normální klávesnici vzdát nechtěl. Je to mnohem pohodlnější, než mačkat nějaký přeřazovač kvůli každému číslu. Taky bych na desktopu zrušil kompaktnost a pustil mezi klávesy více vzduchu