Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Text vykopírovaný přímo z anglické wikipedie:
The standard Windows and Mac OS X key bindings are:
Ctrl+c to copy data onto the clipboard
Ctrl+x to cut data to the clipboard
Ctrl+v to paste data from the clipboard
Alternative key bindings derived from the IBM Common User Access are:
Ctrl+Ins is copy
⇧ Shift+Del is cut
⇧ Shift+Ins is paste
the advantage of the alternative keys is that the fingers can stay close to the arrow and selection keys when you are editing a large body of text
Se schránkou jsem se poprvé setkal v Turbo Pascalu 6. Monitor zvládal 16barev a já trávil první hodiny a dny před tou kouzelně modrou plochou. jj ...
Tiskni
Sdílej:
Jsem na tom podobně. Prostřední tlačítko myší a z klávesnice vim-like, pokd to jde. Jen se mi nelíbí, že prostřední tlačítko myši nefunguje všude a je to takové nejisté občas, když nevím, co mám označené.
Nebo mám označený text a chci ho dát vyhledávat, ale někdo chytrý předvyplnil vyhledávací boxík textem „Search Here!“, který musím první označit a smazat. No a teď jsem ztratil původně označený text. Řešení je do toho boxíku vykreslit tlačítko, které jedním kliknutím smaže celý obsah, jenže takové tlačítko není všude.
Jen se mi nelíbí, že prostřední tlačítko myši nefunguje všudePříkladem takových aplikací jsou OO nebo gedit, kde to funguje tak divně (vložit lze jen text krátce po vybrání) a já z toho rostu. Je to bug nebo feature?
No a teď jsem ztratil původně označený text. Řešení je do toho boxíku vykreslit tlačítko, které jedním kliknutím smaže celý obsah, jenže takové tlačítko není všude.Nebo používat správce schránky s historií.
Tak o Ctrl+Ins teda slyším poprvé.. ale je to docela zajímavý, asi to zkusím začít používat.
Kdysi jsem raději používal Ins a Del, teď už radši C, X, V, protože Ins a Del už spousta programů a prostředí nezná.+1, velmi rád bych zahlasoval "Používám výhradně (Ctrl+Ins)", ale prostě nemůžu, protože některé zkriplené aplikace na to nereagují, já nevim, kterej exot to vymyslel, že se musí všechno do puntíku zkopírovat z Woken, kde vládne Ctrl+písmeno
Ctrl+C/V
a ačkoliv znám i význam X
, tak místo toho používám Shift+Delete
a Shift+Insert
, ačkoliv bych Ctrl+X
byl schopen použít jednou rukou a asi i rychleji. Sám nevím proč. Měnit to už ale nebudu. Taky mě to sere. Konkrétně v KDE4 Kate...
U neformátovaného textu to tak může fungovat, třeba u obrázků těžko.Tak zrovna Clipman z Xfce umí i ty obrázky (a možná i něco dalšího).
Vždycky jsem měl za to, že vim je o tom jak efektivně pracovat aniž by člověk musel sundat ruce z klávesnice.Jenže on to Martin (nebo i někdo další) nepsal z náboženského popudu, ale z praktického. Takže, jestliže pokud jde efektivně pracovat s vimem z klávesnice, a ještě efektivněji v kombinaci s myší, proč nevybrat tu možnost s občasným sáhnutím na myš.
>... a jeÅ¡tÄ› efektivnÄ›ji v kombinaci s myšà tomu prece sam neveris...Jistěže ano. Mimochodem, nemáš nějaký rozbitý systém, nejspíš něco předpotopního, co si neporadí s UTF-8.
to je fakt neuveritelny nektery lidi tady. Nejenom ze neznaji zakladni pravidla slusnyho chovani (diakritika se nepouziva pokud nemam justotu ze ju druha strana zobrazi spravne), ale jeste budou poucovat... :(:D :D :D
Nějak mi nejde do hlavy, jak někdo může zmiňovat v jedné větě "označit myší" a vim...Nemůžu si pomoct, ale já v Martinově příspěvku vidím věty dvě.
the advantage of the alternative keys is that the fingers can stay close to the arrow and selection keys when you are editing a large body of textto je sice hezky, ale sipky jsou prilis daleko od pismenek na to, aby se daly pohodlne pouzivat...
Ctrl+C
, Ctrl+X
a Shift+Ins
(a ještě divnější je, že kolegům radím Ctrl+V