Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Uplynuly zhruba další dva měsíce, takže je čas na report ohledně efektivního psaní. Tentokrát se to bude týkat hlavně ergonomie.
Co se Colemaku týče, dostal jsem se pozvolna (za tři měsíce) na rychlost něco přes 40 slov za minutu při přesnosti přes 95 % (záleží na klávesnici a jejím rozložení, na některých klávesnicích mi chvíli trvá, než nahmatám příslušnou klávesu -- to trošku souvisí s mou novou obsesí sbírání klávesnic). Zopakuju ještě některé vlastnosti a výhody Colemaku (oproti QWERTY) tak, jak se mi potvrdily při pročítání fór, s nějakými poznámkami navíc:
Teď krátce ke správnému posezu u psaní. Nebudu to tu moc rozebírat, ale jedna věc: naklonění klávesnice směrem k sobě není kvůli zápěstím vůbec dobré -- doporučuji naklonit klávesnici od sebe nebo aspoň ji nechat vodorovně se stolem a podložit si ruce (nejvíce mi to vyhovuje u loktů) gelovou opěrkou, jako je např. Belkin WaveRest. Oproti předložce na běžné klávesnici se mi tím podložením u loktů podstatně zvýšila pohyblivost rukou a podle toho, co jsem zkoumal za "odborný matroš", se mi zdá, že je to podstatně zdravější.
Zmiňoval jsem, že jsem se dal na sbírání klávesnic. Chystám pokračování megatestu (díky za konstruktivní ohlasy), ale můj zájem se pochopitelně přesunul od tuctových membránovek k něčemu zajímavějšímu: hrabu se ve stařičkých klávesnicích za symbolické částky nebo na okraji popelnic. Objevil jsem existenci redukcí DIN --> PS2 --> USB (díky pavlixovi za nakopnutí) a s trochou štěstí teď mám na stole nějaký silitek (white ALPS -- kupodivu jsem si zvyknul na cvakání a ta odezva je fajn) a 3D ergonomickou klávesnici SK-6000, která má pro změnu klávesy podstatně lépe zpracované než dnes tak populární MS Ergo 4000, ač je to furt membránovka.
Na závěr ještě jedno vypůjčené heslo: "We are the 1%, we are the geekhackers!"
Tiskni
Sdílej:
České znaky píšu s AltGr pořád už mnoho let. Není to o nic horší než psát čísla s shiftem na české klávesnici.Mám numerickou klávesnici a i kdybych neměl, tak znaků s diakritikou píšu podstatně víc než čísel.
To zní zajímavě, budu tu českou verzi čekovat :)