Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Uplynuly zhruba další dva měsíce, takže je čas na report ohledně efektivního psaní. Tentokrát se to bude týkat hlavně ergonomie.
Co se Colemaku týče, dostal jsem se pozvolna (za tři měsíce) na rychlost něco přes 40 slov za minutu při přesnosti přes 95 % (záleží na klávesnici a jejím rozložení, na některých klávesnicích mi chvíli trvá, než nahmatám příslušnou klávesu -- to trošku souvisí s mou novou obsesí sbírání klávesnic). Zopakuju ještě některé vlastnosti a výhody Colemaku (oproti QWERTY) tak, jak se mi potvrdily při pročítání fór, s nějakými poznámkami navíc:
Teď krátce ke správnému posezu u psaní. Nebudu to tu moc rozebírat, ale jedna věc: naklonění klávesnice směrem k sobě není kvůli zápěstím vůbec dobré -- doporučuji naklonit klávesnici od sebe nebo aspoň ji nechat vodorovně se stolem a podložit si ruce (nejvíce mi to vyhovuje u loktů) gelovou opěrkou, jako je např. Belkin WaveRest. Oproti předložce na běžné klávesnici se mi tím podložením u loktů podstatně zvýšila pohyblivost rukou a podle toho, co jsem zkoumal za "odborný matroš", se mi zdá, že je to podstatně zdravější.
Zmiňoval jsem, že jsem se dal na sbírání klávesnic. Chystám pokračování megatestu (díky za konstruktivní ohlasy), ale můj zájem se pochopitelně přesunul od tuctových membránovek k něčemu zajímavějšímu: hrabu se ve stařičkých klávesnicích za symbolické částky nebo na okraji popelnic. Objevil jsem existenci redukcí DIN --> PS2 --> USB (díky pavlixovi za nakopnutí) a s trochou štěstí teď mám na stole nějaký silitek (white ALPS -- kupodivu jsem si zvyknul na cvakání a ta odezva je fajn) a 3D ergonomickou klávesnici SK-6000, která má pro změnu klávesy podstatně lépe zpracované než dnes tak populární MS Ergo 4000, ač je to furt membránovka.
Na závěr ještě jedno vypůjčené heslo: "We are the 1%, we are the geekhackers!"
Tiskni
Sdílej:
České znaky píšu s AltGr pořád už mnoho let. Není to o nic horší než psát čísla s shiftem na české klávesnici.Mám numerickou klávesnici a i kdybych neměl, tak znaků s diakritikou píšu podstatně víc než čísel.
To zní zajímavě, budu tu českou verzi čekovat :)