Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Uplynuly zhruba další dva měsíce, takže je čas na report ohledně efektivního psaní. Tentokrát se to bude týkat hlavně ergonomie.
Co se Colemaku týče, dostal jsem se pozvolna (za tři měsíce) na rychlost něco přes 40 slov za minutu při přesnosti přes 95 % (záleží na klávesnici a jejím rozložení, na některých klávesnicích mi chvíli trvá, než nahmatám příslušnou klávesu -- to trošku souvisí s mou novou obsesí sbírání klávesnic). Zopakuju ještě některé vlastnosti a výhody Colemaku (oproti QWERTY) tak, jak se mi potvrdily při pročítání fór, s nějakými poznámkami navíc:
Teď krátce ke správnému posezu u psaní. Nebudu to tu moc rozebírat, ale jedna věc: naklonění klávesnice směrem k sobě není kvůli zápěstím vůbec dobré -- doporučuji naklonit klávesnici od sebe nebo aspoň ji nechat vodorovně se stolem a podložit si ruce (nejvíce mi to vyhovuje u loktů) gelovou opěrkou, jako je např. Belkin WaveRest. Oproti předložce na běžné klávesnici se mi tím podložením u loktů podstatně zvýšila pohyblivost rukou a podle toho, co jsem zkoumal za "odborný matroš", se mi zdá, že je to podstatně zdravější.
Zmiňoval jsem, že jsem se dal na sbírání klávesnic. Chystám pokračování megatestu (díky za konstruktivní ohlasy), ale můj zájem se pochopitelně přesunul od tuctových membránovek k něčemu zajímavějšímu: hrabu se ve stařičkých klávesnicích za symbolické částky nebo na okraji popelnic. Objevil jsem existenci redukcí DIN --> PS2 --> USB (díky pavlixovi za nakopnutí) a s trochou štěstí teď mám na stole nějaký silitek (white ALPS -- kupodivu jsem si zvyknul na cvakání a ta odezva je fajn) a 3D ergonomickou klávesnici SK-6000, která má pro změnu klávesy podstatně lépe zpracované než dnes tak populární MS Ergo 4000, ač je to furt membránovka.
Na závěr ještě jedno vypůjčené heslo: "We are the 1%, we are the geekhackers!"
Tiskni
Sdílej:
České znaky píšu s AltGr pořád už mnoho let. Není to o nic horší než psát čísla s shiftem na české klávesnici.Mám numerickou klávesnici a i kdybych neměl, tak znaků s diakritikou píšu podstatně víc než čísel.
To zní zajímavě, budu tu českou verzi čekovat :)