Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Uplynuly zhruba další dva měsíce, takže je čas na report ohledně efektivního psaní. Tentokrát se to bude týkat hlavně ergonomie.
Co se Colemaku týče, dostal jsem se pozvolna (za tři měsíce) na rychlost něco přes 40 slov za minutu při přesnosti přes 95 % (záleží na klávesnici a jejím rozložení, na některých klávesnicích mi chvíli trvá, než nahmatám příslušnou klávesu -- to trošku souvisí s mou novou obsesí sbírání klávesnic). Zopakuju ještě některé vlastnosti a výhody Colemaku (oproti QWERTY) tak, jak se mi potvrdily při pročítání fór, s nějakými poznámkami navíc:
Teď krátce ke správnému posezu u psaní. Nebudu to tu moc rozebírat, ale jedna věc: naklonění klávesnice směrem k sobě není kvůli zápěstím vůbec dobré -- doporučuji naklonit klávesnici od sebe nebo aspoň ji nechat vodorovně se stolem a podložit si ruce (nejvíce mi to vyhovuje u loktů) gelovou opěrkou, jako je např. Belkin WaveRest. Oproti předložce na běžné klávesnici se mi tím podložením u loktů podstatně zvýšila pohyblivost rukou a podle toho, co jsem zkoumal za "odborný matroš", se mi zdá, že je to podstatně zdravější.
Zmiňoval jsem, že jsem se dal na sbírání klávesnic. Chystám pokračování megatestu (díky za konstruktivní ohlasy), ale můj zájem se pochopitelně přesunul od tuctových membránovek k něčemu zajímavějšímu: hrabu se ve stařičkých klávesnicích za symbolické částky nebo na okraji popelnic. Objevil jsem existenci redukcí DIN --> PS2 --> USB (díky pavlixovi za nakopnutí) a s trochou štěstí teď mám na stole nějaký silitek (white ALPS -- kupodivu jsem si zvyknul na cvakání a ta odezva je fajn) a 3D ergonomickou klávesnici SK-6000, která má pro změnu klávesy podstatně lépe zpracované než dnes tak populární MS Ergo 4000, ač je to furt membránovka.
Na závěr ještě jedno vypůjčené heslo: "We are the 1%, we are the geekhackers!"
Tiskni
Sdílej:
České znaky píšu s AltGr pořád už mnoho let. Není to o nic horší než psát čísla s shiftem na české klávesnici.Mám numerickou klávesnici a i kdybych neměl, tak znaků s diakritikou píšu podstatně víc než čísel.
To zní zajímavě, budu tu českou verzi čekovat :)