Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Kterými klávesnicemi se tedy zde hodlám zabývat?
Bohužel jsem se nedostal ke všem, zvláště herním klávesnicím, které jsem chtěl do testu zahrnout. Snažil jsem se vybrat z každé kategorie něco, tedy nízkozdvihovou, herní, ergonomickou a "obyčejnou" multimediální klávesnici — vždy bylo prioritou při výběru rozložení kláves co nejbližší standardnímu americkému a pak dostupnost klávesnice na trhu (mohl bych jinak doporučit např. Logitech UltraX Premium Keyboard, ale už se pouze doprodává). Chtěl jsem do článku také zařadit nějakou "tenkeyless" klávesnici (odpovídající uvedenému standardnímu rozložení, avšak bez numerického bloku), ale bohužel jsem žádnou takovou na trhu v požadovaném cenovém rozsahu neobjevil — a je to škoda, protože si myslím, že nejsem sám, kdo používá častěji myš než numerický blok, přitom však nemá právě široká ramena.
Dell Multimedia Pro USB Keyboard je nízkozdvihová multimediální klávesnice. Nemá ergonomické rozložení, ale na druhou stranu k ní dostanete opěrku na ruce. Je velmi bytelně konstruována, neprohýbá se a tomu odpovídá i celková hmotnost 940 g. Musím ocenit matné plasty příjemné na omak. Spolu se stříbrným lemováním celé klávesnice a decentními modrými indikačními diodami tvoří decentní vzhled. Dvojice USB portů na zadní straně se kvůli rychlosti, či spíše pomalosti hodí leda k připojení myši.
Klávesy jsou velmi ploché a ani "zuby" na klávesách F a J nejsou právě výrazné, takže pouze hmatem se na klávesnici orientuje trošku hůře. Jinak je ale psaní docela pohodlné, klávesy se nezasekávají, poskytují příjemnou odezvu odezvu. Pouze tiché to není — kvůli plastovým kloboučkům (keycap) kláves, které trošku hluku při rychlejším psaní natropí.
Multimediálních tlačítek jsou dvě skupiny — nad klávesami F1 až F8 a F12 jich je devět s minimálním zdvihem a tuhým, nepříjemným stiskem; vpravo od nich je pak pětice stříbrných, příjemnějších tlačítek pro ovládání přehrávače kolem většího, velice návykového válečku pro regulaci hlasitosti. Podpora v GNU/Linuxu je kompletní.
Tuto klávesnici si díky solidní konstrukci, rozložení bez experimentů a výbornému ovládání hlasitosti nemohu vynachválit.
Na Logitech Wave Corded Keyboard jsem byl docela zvědavý, ale podle Járy Cimrmana po okamžiku očekávání následuje moment zklamání, což se zde 100% vyplnilo. Wave v názvu má naznačovat, že jde o krok směrem k ergonomické klávesnici. Když se na klávesnici podíváte z profilu, jistě si všimněte zvlnění, a vůbec celý blok kláves je zahnutý do oblouku, což doplňuje měkká, neodpojitelná opěrka na ruce. To bylo první zklamání, tahle koncepce mě příliš neoslovila, zvláště pokud mohu srovnávat s ergonomickou klávesnici od Microsoftu (vizte dále). Na druhou stranu některé prvky jsou příjemné. V první řadě myslím rozměrnější mezerník a klávesy v řadě s ním a také širší dvouřádkový Enter navzdory českému rozložení kláves, to ale věstí úzký levý Shift, což nevyhovuje nám s kratšími prsty, zvláště malíčkem. Dále jsou to větší kurzorové šipky a kupodivu také modifikovaný blok kláves s velikým Delete a přeuspořádanými dvojicemi Home-End a PageUp-PageDown — je to vskutku návykové, byť tomu padl za oběť Insert, který jsem zvyklý používat při kopírování v emulátoru terminálu. Dále už ovšem budu až na výjimky jen kritizovat.
Celá řada kláves nemá kloboučky ani "duté" či aspoň ploché, nýbrž vypuklé. U kláves Esc, F1 až F12 a především Backspace to považuji za nešťastné. Má další výtka směřuje opět ke klávesám F1 až F12 — jsou uspořádány do skupin po třech, nikoliv po čtyřech, jak je obvyklé. Mají multimediální funkce v kombinaci s klávesou Fn, známou z notebooků, leč to je další drobný problém, totiž Fn zde nahrazuje pravou klávesu Win (Mód4), přičemž opět používá kód nad 255, takže se bez zásahu do systému nedá využívat. Totéž platí (tradičně) pro dvojklávesu Zoom a čtyři ze dvanácti kombinací Fn + Fx. Zdvih kláves se pohybuje v rozmezí 1,2 až 1,6 cm — tady by problém nebyl, ovšem po nějaké době intenzivnějšího používání se klávesy začnou zasekávat, pokud nemačkáte jejich středy, jinak je ale stisk poměrně jistý a se slušnou odezvou.
S výjimkou měkké podložky rukou a okolí multimediálních kláves — mimochodem slušně zpracovaných — je klávesnice z tmavého matného, nikoliv lesklého plastu. Jen bych ocenil, kdyby uvnitř byla konstrukce nějak zpevněná, protože při podepření zadní hrany většími klapkami (jsou tam i menší) se pod pravou rukou prohýbá. U menších nožek, zvedajících zadní část o 1,5 cm, to moc patrné není.
Logitech už drátovou variantu — oproti té bezdrátové — Wave Keyboard nevyrábí, leč v nabídce obchodů ji lze stále najít.
Z testovaných klávesnic je v obchodech nejlevnější Microsoft Digital Media Keyboard 3000. Na první pohled vypadá jako nízkozdvihová multimediální klávesnice se standardním rozvržením kláves a jednoduchým, ale elegantním designem. Inu, s výhradami. Z profilu si možná všimněte, že je zakřivená jakoby do S. Jednak je to při psaní docela pohodlně, a pak to díky světlému lemování černého plastů dodává takřka luxusní šmrnc. Ten ale trošku kazí po prozkoumání zblízka české popisky kláves, které jsou oproti těm anglickým řešeny ohyzdnými nálepkami. Každopádně ten matný hrubý plášť je příjemný na omak. Je to však jen plast — při použití nožek pro zvednutí zadní hrany se pod rukama lehce prohýbá a vzhledem ke hmotnosti jen 0,7 kg může snáze cestovat po stole.
Jinak nízkozdvihová tak docela není, tlačítka mají větší zdvih a reagují výrazně jinak než u typické notebookové klávesnice — nemají zdaleka tak výraznou odezvu, ale pokud si člověk zvykne, je to pohodlné a velice tiché. Na co je ale třeba si dát opravdu pozor, je upravená řada kláves Esc, F1,... až Scroll Lock a Pause. Je totiž konstruována podstatně jinak než ostatní tlačítka — vlastně jako multimediální klávesy s tužším stiskem a nižším zdvihem. Ony také klávesy Fx ve skutečnosti multimediální jsou, jejich obvyklou funkci je třeba aktivovat přepínačem F Lock. Tuto řadu kláves najdeme identicky realizovánu i na dalších klávesnicích – byli jste varováni.
S multimediálními klávesami je vůbec potíž. Některé z nich totiž nejsou podporovány. Týká se to jednak tří ze čtyř kláves při levém okraji a alternativní funkce klávesy F10 — tyto vracejí kódy vyšší než 255 (což lze řešit způsobem odkazovaným u MS Ergo Keyboard 4000) — a jednak pěti očíslovaných kláves při horním okraji, ty nefungují vůbec. Takže máme z 34 tlačítek podporovaných 25 až 29. Mimochodem není podporována ani klávesa "Vista", jež nahrazuje pravou klávesu Win (Mod4).
Pokud vám nevadí to, co Microsoft provedl s klávesami Fx, a dokážete si zvyknout na neobvyklou odezvu kláves, může jít o zajímavou volbu... a pokud se nemýlím, tak levnější Microsoft Wired Keyboard 600 by měla být velice podobná.
První slova člověka po kontaktu s Microsoft Natural Ergonomic Keyboard 4000 budou pravděpodobně nějaká synonyma k "obrovská" a "příšera", příp. "podivnost". Ve skutečnosti tahle ergonomická klávesnice není o moc větší než běžná klávesnice, ale hmotnost 1,2 kg a právě ono ergonomické tvarování zvedající střed do výšky vytváří v kombinaci s lištou, která zvedá přední hranu výše do vzduchu, vskutku nevšední dojem. Opět je tu matný černý plast a stříbrné lemování, k tomu navíc velice pohodlná masivní koženková opěrka na ruce. Opravdu doporučuji vyzkoušet klávesnici nakloněnou nikoliv směrem k sobě, nýbrž od sebe — je to zajímavé a zdá se mi to i docela pohodlné, když nemám ruce položené po lokty na stole. Opěrka na ruce je dost velká a měkká na to, aby to nebyl problém.
Když se podíváme na rozložení kláves, není příliš odlišné od standardního. Jistě, ta hlavní část je rozdělena na poloviny, čímž se změnilo uspořádání kláves F1 až F12, ale použití se tím tentokrát nekomplikuje, právě naopak — jen je třeba mít na paměti, že i zde najdeme F Lock nezbytný pro běžnou funkci těchto kláves. Za zmínku také stojí chybějící pravá klávesa Win (Mód4). Klávesy mají zdvih zhruba 1,3 cm a jsou různě velké podle polohy, ale ani to není na obtíž, dokonce mi nevadí ani užší Enter díky náklonu rukou. Mají příjemnou odezvu (snad s výjimkou mezerníku) a tichý chod, ani po delší době se nezasekávají (když už, tak spíše nereagují, dojde-li na to). Za užitečnou vychytávku považuji přidání extra kláves =, (, ) a Backspace nad numerický blok.
Multimediálních kláves je 14 při vzdálenějším okraji klávesnice a podporovány jsou v X.Org všechny. Navíc je před mezerníkem umístěna dvojice funkčních kláves Zpět a Vpřed a mezi protilehlými polovinami klávesnice se nachází posuvník Zoom, který jako jediný nefunguje jen tak, nýbrž je potřeba pro to něco udělat ([1] nebo [2]). Osobně bych rád na místě posuvníku viděl spíše trackpoint, ale co se dá dělat... Někdo jiný by zase mohl ocenit, kdyby klávesnice měla USB HUB nebo byla podsvícená.
Při dlouhodobém používání se projevuje několik problémů. To, že některé klávesy mohou časem přestat reagovat, jsem již zmínil. Častou, nikoliv však zásadní závadou jsou během pouhých několika měsíců blednoucí (nebo vlastně tmavnoucí) české popisky. Klávesnice není navržena jako voděodolná — při polití se voda nejspíše dostane až k membráně a elektronice. A nejen voda, časem se tam dostanou i nečistoty padající do klávesnice, takže pokud u počítače svačíte...
Na závěr se podíváme na herní klávesnici Microsoft SideWinder X4. Pochlubit se může vzhledem ke svému zaměření především antighostingem (až 26 kláves stisknutých zároveň) a skupinou makro kláves, jež ale mají podporu v GNU/Linuxu veškerou žádnou ([1]). Multimediálních kláves není mnoho — přesně šest pro ovládání přehrávače a jedna nad numerickou klávesnici — ale velmi dobře se mačkají a jednoduše fungují. A jinak?
Hlavním tahákem bude jistě červené podsvícení. Osobně se na popisky nedívám, ale přesto mívám podsvícení zapnuté na maximum (jde ho vypnout nebo regulovat ve třech úrovních) zkrátka proto, že to vypadá velice efektně. Oproti levným podsvíceným klávesnicím podsvícení sidewinderu nevydává akustické efekty a je rovnoměrné, jedinou výhradu by šlo mít k tomu, že částečně nejsou podsvícené české popisky znaků, jelikož zasahují příliš blízko k okrajům kláves. Dále by šlo vytknout výrobci skutečnost, že klávesnice si žádá kvůli napájení USB 2.0 a nepamatuje si nastavení podsvícení z doby před odpojením od napájení.
Dalším významným designovým prvkem je — až na vroubkovanou, podle mě kvůli strmosti zbytečnou, opěrku pro ruce — lesklý černý plast, který je ale překvapivě docela příjemný na dotek a zase tak se nešpiní. Klávesy až tak lesklé nejsou, ale také jsou hladké. A zde bych se pozastavil, na sidewinderu se mi totiž psalo opravdu skvěle. Ne sice potichu, ale skvěle. Klávesy mají výbornou odezvu, nízký zdvih pod centimetr, ač se to nezdá, a rozměr plošek 1,3×1.4 cm s půlcentimetrovými mezerami, ale působí zcela jiným dojmem. Je to tím, že jsou výrazně profilovány, takže bříško prstů snadno najde jejich střed. Na druhou stranu by to mohlo vadit lidem s většími prsty. Možná se při pohledu na fotky zaleknete menších kláves v řadě začínající Esc — není důvod se bát, tady problém není. Najde se ale někde zcela jinde. Nepřekvapivě i zde chybí na pravé straně klávesa Win, jenže Microsoft to vyvážil větším mezerníkem. Ten je vskutku dlouhatánský, jenže se tím posunul AltGr. No a pokud AltGr mačkáte podsunutím palce pod dlaň, zde narazíte. Při hraní nebo psaní na anglické klávesnici v angličtině to jistě nevadí, ovšem v případě potřeby speciálních symbolů nebo znaků národních abeced je to katastrofa.
SideWinder X4 mě mile překvapil. Tedy až na tu patálii s AltGr a stavem podpory makro kláves. Dokonce tak moc, že jsem se začal zajímat o vyšší model X6, který má především odpojitelnou numerickou klávesnici.
Co napsat na úplný konec? Každý máme jiné nároky na klávesnici i jiná zařízení, ale důležité je dávat si pozor na detaily. I taková drobnost jako posunutá klávesa AltGr nebo příliš úzký Enter (o české klávesnici Apple zase někdy jindy) může navodit pocity frustrace a znepříjemnit psaní.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Pro mne nejlepsi klavesnice k PC na kterou nedam uz hodne let dopustit je HP DT528A.
Pokud bude vydáno pokračování, bude v něm jen maličko jiný model -- píše se mi na něm dobře.
Jinak kralem klavesnic je samozrejme Apple a jeho Apple Keyboard.
Tak to bych se HODNĚ hádal. Evropská verze je příšerná a obecně to není velká výhra. No a králem klávesnic? Tak možná Das Keyboard, IBM Model M nebo nějaké Filco. ~,^
Ja by som naopak HODNE suhlasil. Osobne mam wireless verziu, ktora nema numericku klavesnicu (beztak si nejak neviem predstavit, ze by som to pri praci realne vyuzil) a lepsiu klavesnicu som este v rukach nemal. A to som ich uz par skusil vratane nejakych ergonomickych a podobne. Moja priatelka tiez tvrdi, ze sa na nej pise najlepsie (ovlada prstoklad)Jinak kralem klavesnic je samozrejme Apple a jeho Apple Keyboard.Tak to bych se HODNĚ hádal. Evropská verze je příšerná a obecně to není velká výhra. No a králem klávesnic? Tak možná Das Keyboard, IBM Model M nebo nějaké Filco. ~,^
Ja myslim, ze klavesnica je vec, kde neexistuje jedna najlepsia
To se shodneme. Do jisté míry. ~,^
ono velmi zalezi aj ako pri tom sedis a podobneono spíše záleží, zda umíš nebo neumíš psát. protože pokud umíš všemi deseti, tak u toho umíš i sedět ;) tzn. je rozdíl jestli datluješ náhodně všemi třemi kolem 100 za minutu nebo dáš lehce přes 300.
Ta apple bezdratovka je ta klavesnice, co kdyz lezi na stole, tak je na vzdalene hrane zdvyhnuta nahoru diky ty tube na baterky ci co? To je pekna cesta ke zkracenym vazum na zapesti...
Ja by som naopak HODNE suhlasil. Osobne mam wireless verziu, ktora nema numericku klavesnicu (beztak si nejak neviem predstavit, ze by som to pri praci realne vyuzil) a lepsiu klavesnicu som este v rukach nemal. A to som ich uz par skusil vratane nejakych ergonomickych a podobne. Moja priatelka tiez tvrdi, ze sa na nej pise najlepsie (ovlada prstoklad)Takze nemate problem mackat poslepu funkcni klavesy? IMO ta horni rada klaves je naprosto tragicka.
díky za článek. Pokračování by bylo fajn. Moc mě ale nezajímají drahé multimediální klávesky, ale spíš něco na způsob té zmiňované HP..
protoze nejde rozebrat a vycistit.Zaplať pánbůh za ty Chicony & spol co se do nich foukne kompresorem nebo pustí voda ze sprchy :)
Drobky jsou obecne nebezpecny, protoze nejde rozebrat a vycistit, vnitrni konstrukce je slisovana.
Já ji čistil a pokud si dobře vzpomínám, není problém oddělat spodní stranu s membránou a zbyde ti kovová deska(!) s vaničkou (jde vysprchovat) s klávesami (ze scissor switchů by měly jít opatrně vycvaknout).
Navic jako kazda historicka klavesnice nemela moc rada stisk vic klaves naraz.
Není pravda. Situace tehdy byla mnohem lepší.
U nekterych veci mi vadi, pokud obsahuji zbytecne prvky.
Aha, těchto iracionálních pocitů už jsem se celkem zbavil. Jinak bych musel přejít na Gentoo nebo rovnou LFS.
Ale jinak si pamatuju na klavesnice (meli jsme je ve skole), ktera mela nad sipkama tri "multimedialni" klavesy - uspat, reboot, power off.
Znám, mám ve skříni a uznávám, že tohle byla demence. Ale podobné výstřelky už u seriózních výrobců nevídám.
Jinak treba thinkpadova klavesnice ma u sipek take "backward" a "forward", coz muze byt pri preklepu napriklad v prohlizeci velmi neprijemne (a taky ze uz bylo).
Taky znám, ale já na to měl namapováno tuším Page Up/Down, což je velmi návykové (mám to tak na novém thinkpadu edge a měl jsem to tak i na malém latitudu).
Souvisi to s umeleckym citenim a vkusem, ktere jsou vskutku iracionalni ...Aha, těchto iracionálních pocitů už jsem se celkem zbavil. Jinak bych musel přejít na Gentoo nebo rovnou LFS.
Ja to mam namapovane na prepinani ploch a ukazalo se to byt velmi uzitecnym (Page Up/Down by taky mohlo byt dobre). Defaultni chovani je ale fakt hloupe, coz by zrovna u thinkpadu zas tak necekal.Taky znám, ale já na to měl namapováno tuším Page Up/Down, což je velmi návykové (mám to tak na novém thinkpadu edge a měl jsem to tak i na malém latitudu).
Souvisi to s umeleckym citenim a vkusem, ktere jsou vskutku iracionalni ...
Já teda mám klávesnici od toho, abych na ní psal, ne abych se na ni díval. No a vzhledem k tomu, že najít dobrou klávesnici za rozumné peníze je úkol takřka nadlidský, je pro mě vzhled zcela podružný. Když by na to přišlo, tak bych si tu nádheru představoval nějak takhle.
ta HP vypadá moc hezky. Do teď jsem o ní nevěděl. Mám Genius KB-120 se stejným rozložením jako ta HP, tak by to byl ideální upgrade. Ta geniuska je moc fajn, jediný problém je, že když pracuju tak dost mlátím do kláves při rychlejším psaní. A to se pak line z Geniusky strašnej rachot S tichostí té HP jsi spokojen?
Tahle má velký enter.
Akorát to ostatní se tady dost blbě shání.Bohužel. Škoda, že ty tenkeyless klávesnice (nebo alespoň s num. blokem vlevo) nejsou častější.
Což o to, ale na tom prostředním je scrollovací kolečkoVec nastaveni, moznosti je dokonce vice.
Jinak absolutně nechápu někoho, kdo si dobrovolně pořídí klávesnici s tím prťavým enterem, to jde mimo mě. To moje staré dorbé potvory co mám doma mají Enter (nebo Return, hehe) ještě o tlačítko větší než to, co se za "velký enter" vydává dnes. Osobně jsem nikdy neměl problém trefit jednotlačítkový Backpase.
Tak máš dlouhé nebo vyvratitelné prsty. Můžu leda závidět, malý shift nebo backspace nedokážu zmáčknout, aniž bych si buď podivně zkroutil malíček nebo posunul celou dlaň ze základní polohy.
Zareaguju jenom na tohle, protože si myslím, že by to mělo zaznít.
Som pomerne skromný človek a nepotrpím si na zbytočný luxus.
To není "zbytečný luxus", nýbrž to může velmi dobře být otázka zdraví. Lidé s např. RSI/CTS skutečně existují!
Osobně mi nejvíce vyhovuje klávesnice, která splňuje tyto požadavky:
Nejtragičtější klávesnice, kterou jsem zatím používal, byla tato. Mezi šesticí funkčních kláves a kurzorovými šipkami tlačítka pro uspání apod. Tu musel vymyslet šílenec. První věc, kterou jsem udělal, bylo jejich odstranění.
Bolo by dobre spomenut, ze Natural E4000 ma dve verzie v1.0 a v1.0a - maju inak shift a enter + klavesu okolo
Je to tam zmíněno a jsou tam i fotky obou.
Bohužel podobná ergonomická klávesnice skoro k mání není, se stiskem kláves příliš spokojený nejsem.
Bohužel podobná ergonomická klávesnice skoro k mání není, se stiskem kláves příliš spokojený nejsem.
Hmmm, tak ani Kinesis Freestyle (šmejdská membrána).
W+R run dialog W+K suspend W+L lock screen W+C xkill W+←→1234 switch desktopNo jo, mohlo by toho být víc.
mám trochu menší X6-70MD dřív k noťasu a teď k PC a je to super myška to mohu potvrdit..Narozdíl od Genius nemění zvuk ani tvar
jinak tu Ms Curve 2000 klávesnici mám v hledáčku.. potřeboval bych nějakou tichou se stejným rozložením kláves..moje aktuální Genius KB-120 zrovna tichá není.
líbí se mi ještě vejš uvedená HP DT528A, dále Dell KB212-B
Dále jsou fajn logitechy, ale mají zpětné lomítko vlevo u shiftu a to nesnesu
tak nic
<|>
).
Nicméně z nedostupnosti num bloku na notebooku už mě začíná šlehat. Psát čísla s modifikátorem (ať už z horní řady nebo emulace na klávesách MJKLUIOÝÁÍ (kterou má mimochodem ACPI firmware EEE šíleně doprasenou)) je prostě FFUUU.
Mám obě -- novou (nízkozdvihovou) i starou (vysokozdvihovou). Můj dojem je teda podstatně jiný.
Ta vysokozdvihová (zrovna na ní píšu) má
Zvuk skoro nepoužívám a vzhledem k tomu mi přijde přirozenější s tím zatočit, jako s každým jiným „gombíkem“.
Jde to udělat i tak, aby tím šlo otočit jen jedním prstem, takže tohle je epic fail pánů inženýrů. FYI já mám na hlavě sluchátka i přes pět hodin denně a fakt to používám.
Shuštení je jen na dvou mezerách a ve výsledku je F12 1cm posunuté.
Pročež je horror poslepu najít F5 nebo F12.
Ten nízký tvrdý zdvih mě docela štve, „klade velký odpor a pak se volně propadne“. ¡Ta vysoko-zdvihová klade menší odpor! (Test: Neunese dvě tužkové baterie + svorník na nábytek na klávese, ale ta nova je unese - obě málo používané)
Teď nemám, jak bych to otestoval. Nicméně průběh stisku se u té staré podstatně liší dle úrovně opotřebení.
Takže teoreticky by ideálem mohla být nová Dell Quietkey.
Prý by to za ty prachy měl být luxus. Já se k ní bohužel zatím nedostal. Ale ta konstrukce je tam určitě jiná než u té starší.
Doma mám Natural Ergonomic Keyboard 4000. Rozložení je v pořádku, ze začátku se mi na ní psalo opravdu hodně pohodlně, ale po nepříjemně krátké době začal drhnout mezerník (a pár dalších kláves hlásilo, že ho budou za čas následovat). A dokonce se na pár klávesách začal stírat potisk, s čímž jsem se zatím nesetkal ani u klávesnic "za pár desetikorun". Proti staré Natural Keyboard Elite (nebo Natural Keyboard Pro, už si nepamatuju přesně která z nich to byla) je to obrovské zklamání.
Potisk je častá vada hlavně starších sérií. Mezerník je horší, ale dá se vytunit -- tady někdo píše o rozlomení napůl, ale potkal jsem i jiné varianty. Já mám spíš problém s hůř reagujícími klávesami. Kéž by existovalo něco podobného, ale mechanického!
Musím potvrdit, že výběr klávesnice je dnes celkem oříšek. Po dlouhém probírání jsem skončil u Logitech Media Keyboard k200 a cimrmanovské zklamání mě nepotkalo.