Slovenská ministryně investic, regionálního rozvoje a informatizace používá heslo Mirri2020. Zveřejnila video, kde je vidět heslo nalepené na notebooku (Facebook, TA3).
UBports, nadace a komunita kolem Ubuntu pro telefony a tablety Ubuntu Touch (seznam podporovaných zařízení), vydala Ubuntu Touch OTA-23. Nejnovější verze je pořád založena na Ubuntu 16.04. Pracuje se na přechodu na Ubuntu 20.04.
Svobodný video editor Pitivi (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2022.06 — Reel Easing. Z novinek je zdůrazněna možnost sledování objektu pomocí OpenCV a detekce rytmu pomocí librosa. Nový Pitivi by měl být na Flathubu do několika dnů.
Vývojáři běhového prostředí (runtime) pro JavaScript a TypeScript Deno oznámili vydání stabilní verze 1.0 full stack web frameworku Fresh pro Deno.
Tvůrci open source notebooku MNT Reform oznámili, že pracují na modelu do kapsy MNT Pocket Reform.
Po Firefoxu 102.0 byl vydán také Thunderbird 102.0. Jedná se o novou major verzi. Přehled novinek v příspěvku na blogu, na stránce s náhledy a animovanými gify (Prowly) a v poznámkách k vydání.
Vývojáři Plasma Mobile vydali novou verzi 22.06 tohoto prostředí a souvisejících aplikací pro mobilní zařízení. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Společnost Arm v rámci Total Compute Solutions 2022 představila nová CPU (Cortex-X3, Cortex-A715) a nová GPU (Immortalis-G715, Mali-G715, Mali-G615).
Bram Moolenaar oznámil vydání nové major verze 9.0 textového editoru Vim (Vi IMproved). Zdůraznil podporu skriptů Vim9.
Společnost PINE64 stojící za telefony PinePhone a PinePhone Pro nebo notebooky Pinebook a Pinebook Pro publikovala na svém blogu červnový souhrn novinek (YouTube). Příští týden bude spuštěno PINE64 EU.
Trošku z nostalgie jsem si procházel kampaně v AoE2. Z hry číší, že dyzajnéři se dějepis učili za pochodu a dělali kompromisy mezi historickou věrností a hratelností. Přitom se jim ale podařilo docela dobře vykreslit atmosféru, aspoň v pasážích věnovaných vedení příběhové linie. Třeba kampaň za Čingischána je doprovázena proslovy vypravěče, autora Tajné kroniky Mongolů, ovšem podle toho je dobré vnímat objektivitu uvedených informací. Čingischán prý zemřel ve věku 80 let (ve skutečnosti 65, nejvýše 72) a po dobytí Maďarska měli Mongolové mít otevřenou cestu do zbytku Evropy, protože Francie byla vysílena křížovými výpravami. Nicméně, zajímavé je hlavně vnímání Čingischána napříč kulturami.
Zatímco japonský politik si jen tak nezajde do Jasukuni a dělnické strany se u nás zakazují jako na běžícím páse, Mongolové si Čingischána tisknou na bankovky, staví jeho repliky v nadživotní velikosti, přestože není známo, jak ve skutečnosti vypadal, a jako u nás letadla přistávají na Václavu Havlovi, v Mongolsku mají Čingischánovo letiště; a to historici odhadují počet obětí vzniku Mongolské říše na řádově 40 milionů.
Nemám ale pocit, že by se na Mongoly někdo kromě národů a pronárodů Blízkého Východu šklebil. Asi je tam málo ropy nebo raket...
Tiskni
Sdílej: