Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Před Vánocemi jsem se zde ptal, co si pořídit za pohorky. Děkuji za komentáře, už mám doma Saltic Granit. Na základě zájmu o rozebrání problematiky tedy rozebírám... ^_^
Co jsem vlastně chtěl? Chtěl jsem lehčí pohorky na chození (nikoliv lezení) po středoevropských horách (Jeseníky, Beskydy, Tatry, Alpy, Moravský kras,...) v průběhu celého roku (v létě i v zimě, ale hlavně na podzim a na jaře). Chtěl jsem celokoženou botu s kůží i na vnitřní straně (horních několik centimetrů --- mám špičaté kotníky a vysoký nárt, hadru bych celkem rychle roztrhal). Membrána byla plusem, ne však rozhodující vlastností (u lehčích bot se při chůzi docela ohýbá spička, v místě ohybu membrána tak po dvou letech používání praská), ošetřená kůže by měla vodu zastavit. Nakonec se jako rozhodující vlastnost ukázala gumová obsázka, která například při průchodu sutí chrání kůži před ošoupáním. Mé nohy jsou, mimo velmi vysoké nárty, celkem standardní, velikostně je to zhruba 42. Cenový limit byl kolem čtyř tisíc korun českých. Místo nákupu mělo být nejlépe v Olomouci a to krátce před Vánocemi.
Na výběr bylo docela hodně modelů bot, ale většina z nich nebyla dostupná (mimo Prahu?). Telefonní seznam:
První a poslední boty v seznamu vůbec rozebírat nebudu, jelikož v mém dosahu nebyly vůbec k dispozici (k vyzkoušení). V seznamu neuvádím boty například značky Aku, protože jsem si o nich (po přečtění několika diskuzí na fóru) nevytvořil nejlepší mínění (a navíc mi konkrétně několikery boty Aku moc neseděly na noze). Hodně lidí mi také doporučovalo Hanwag Alaska, ale to už jsou docela těžké pohorky a navíc trošku (asi o třetinu) přes finanční limit.
LaSportiva Lagorai RTP [GTX] jsem vyřadil z výběru velice rychle --- svršek boty je z hadry. Oproti LaSportiva Tibet GTX má obsázku, ale prostě hadra v mém případě není přípustná. Když už jsem zmínil ten tibet, musím konstatovat, že také nemá kůži tam, kde bych potřeboval, totiž i na vnitřní straně svršku.
Rozhodoval jsem se mezi Saltic Granit a Meindl Jersey Pro [GTX]. Oba modely jsou celokožené a mají kůži i na vnitřní straně, oba také disponují gomuvou obsázkou špičky. Podrážka od Vibramu je samozřejmostí. Salticy oproti dražší variantě meindlovek zaostávají absencí goretexové membrány (ten Wind-Tex prý za moc nestojí), ale jak jsem již zmínil: membrána pro mě není zásadní.
Ve finálním rozhodování rozhodla (^_^) dostupnost --- Meindl Jersey Pro v Olomouci nebyl a v Brně prý byla velikost 42 vyprodaná. Goretexová verze byla na trhu čerstvou novinkou --- u nás (na Moravě) nikde nebyla k dispozici. A Saltic Granit mi sedí perfektně.
Ještě k úpravě kůže: Klasikou na kůži je včelí vosk (ověřeno u odborníků). Ale k těmto botám jsem dostal nanosprej za 200 Kč. Doma máme totéž, ale jako krém a navíc za 90 Kč. ^_^ Včelí vosk prý mohu používat až mi rupne "membrána", tak nevím...
Tiskni
Sdílej:
ten vosk je specialni na boty? nebo normalni vceli vosk? protoze jsem se na neho ptal ve trech obchodech a nikde ho nemeli