Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V případě polohovacího zařízení (typicky myši) do pravé ruky je z ergonomického hlediska¹ mnohem lepší mít užší klávesnici.To je sice hezké, ale ignorujete, že tím je ta klávesnice pro velkou řadu použití těžce zprzněná, takže když se to ohodnotí v celkové perspektivě (myšulín + klávesnice), tak jste si přes hypotetický zisk z bližší myši celkově pohoršil. /Tipl bych si, že máte nějaké dost specifické návyky, když vám to podle všeho nevadí./ Z ergonomického hlediska je vzdálenější myš možná horší, ale to ještě neznamená, že si kvůli tomu pořídím klávesnici, která mi způsobí mnohem větší zlost (snad chápete, jak to myslím). Zkrátka, nezačnu chcát na chodbě kvůli tomu, že je otrava otvírat dveře na záchod. TLDR Že ten divný layout zrovna vám nevadí, ještě neznamená, že to je dobrý nápad. Jinak jsem pravák a myš mám napravo od klasické klávesnice, problém s tím fakt nemám.
+1 presne, ono je hodne potreba mackat 7 tlacitek naraz a mit u ni pooling 1000HzPooling? Co chceš na klávesnici poolovat?
A jsou lidé, kteří nad klávesnicí neonanují ale používají ji.
LOL, tahle perla mi unikla. Puritáni!
Ty jo, to sou pro mne drobne nuance. Ale co mne dost prekvapilo bylo, ze kdyz jsem kupoval klavesnici. Normalni levnou, tak jsem predpokladal, ze ji nestihli nejak inovovat. Stihli. Na prvni nahodne vybrane meli sipky polovicny vysku (wtf? proc?). Tu jsem vratil, a na druhe inovativne odstranili kontrolku numlocku a scrolllocku (wtf? proc?).
Takze pozor, i v low-end kategoriich neni dnes clovek ochuzen o vystrelky, za ktere si musel drive priplacet.
A co třeba tohle nebo tohle?
Ta tlačítka pro uspání hned nad šipkami jsou co?
A taky pár lepších.
Čím víc je používám, tím víc mám pocit, že to není moc velká sláva, zvlášť za ty prachy. Samozřejmě je druhá věc, s čím to porovnávám. Inu, s cloud of boobs.
Je brutálně předražená na obyčejnou membránovku.Což o to. Mě šlo spíš o uživatelské zkušenosti, spousta lidí si právě tu odezvu nemůže vynachválit. Jinak neříkám že do toho půjdu, jen že jsem o tom uvažoval.
Tiskni
Sdílej: