Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
V případě polohovacího zařízení (typicky myši) do pravé ruky je z ergonomického hlediska¹ mnohem lepší mít užší klávesnici.To je sice hezké, ale ignorujete, že tím je ta klávesnice pro velkou řadu použití těžce zprzněná, takže když se to ohodnotí v celkové perspektivě (myšulín + klávesnice), tak jste si přes hypotetický zisk z bližší myši celkově pohoršil. /Tipl bych si, že máte nějaké dost specifické návyky, když vám to podle všeho nevadí./ Z ergonomického hlediska je vzdálenější myš možná horší, ale to ještě neznamená, že si kvůli tomu pořídím klávesnici, která mi způsobí mnohem větší zlost (snad chápete, jak to myslím). Zkrátka, nezačnu chcát na chodbě kvůli tomu, že je otrava otvírat dveře na záchod. TLDR Že ten divný layout zrovna vám nevadí, ještě neznamená, že to je dobrý nápad. Jinak jsem pravák a myš mám napravo od klasické klávesnice, problém s tím fakt nemám.
+1 presne, ono je hodne potreba mackat 7 tlacitek naraz a mit u ni pooling 1000HzPooling? Co chceš na klávesnici poolovat?
A jsou lidé, kteří nad klávesnicí neonanují ale používají ji.
LOL, tahle perla mi unikla. Puritáni!
Ty jo, to sou pro mne drobne nuance. Ale co mne dost prekvapilo bylo, ze kdyz jsem kupoval klavesnici. Normalni levnou, tak jsem predpokladal, ze ji nestihli nejak inovovat. Stihli. Na prvni nahodne vybrane meli sipky polovicny vysku (wtf? proc?). Tu jsem vratil, a na druhe inovativne odstranili kontrolku numlocku a scrolllocku (wtf? proc?).
Takze pozor, i v low-end kategoriich neni dnes clovek ochuzen o vystrelky, za ktere si musel drive priplacet.
A co třeba tohle nebo tohle?
Ta tlačítka pro uspání hned nad šipkami jsou co?
A taky pár lepších.
Čím víc je používám, tím víc mám pocit, že to není moc velká sláva, zvlášť za ty prachy. Samozřejmě je druhá věc, s čím to porovnávám. Inu, s cloud of boobs.
Je brutálně předražená na obyčejnou membránovku.Což o to. Mě šlo spíš o uživatelské zkušenosti, spousta lidí si právě tu odezvu nemůže vynachválit. Jinak neříkám že do toho půjdu, jen že jsem o tom uvažoval.
Tiskni
Sdílej: