Portál AbcLinuxu, 1. května 2025 08:23
Utilitka môže bežať na viacerých klientoch naraz a výstupný súbor bude vznikať na serveri v čase, keď už utilitka nebeží.Aha, to jsem prve pochopil špatně. Teď už to nechápu vůbec. Jméno generuješ na klientech?
To by som tú pamäť musel zdieľať medzi viacerými strojmi v sieti.To přece ne, stačí, když ty klienty očísluješ. Čísla jim buď může přiřazovat server nebo jde-li o uzavřený systém, tak je můžeš očíslovat předem.
Ale na nejakom stroji kdesi v XY v necelom percente pripadov to vygeneruje opakujuci sa identifikator.A nebeží na tom stroji náhodou nejaký démon na synchronizáciu času alebo niečo také?
Stavite na predpokladech, ze
A obecne spat v kriticke sekci je opravdu zavrzenihodne.
> Kazdy stroj ma jedinecny hostname To je, podľa mňa, celkom pravdivý predpoklad. Keby neplatil, tak by to spôsobovalo kadejaké iné problémy, ktoré by sa prejavili skôr. Môžem mať v NT doméne dva stroje s rovnakým hostname?Stroj moze mat iny hostname a iny zaznam v dns (inac sa vidi on sam a inac ho vidia ostatne stroje).
Cas na na kazdem stroji bezi jednim smeremTento predpoklad je skutočne mylný, pretože ten stroj, kde problém vzniká si synchronizuje čas (čo je defaultne vypnuté) a mňa to jednoducho nenapadlo.
Rozumne implementace synchronizatoru casu meni cas postupnym spomalovanim nebo zrychlovanim a to na urovni jadra, takze by se cas nemel vracet zpet. (Tj. spoustet kazdou hodinu ntpdate je spatne, ale nechat bezet ntpd je dobre.)
usleep() se muze ovlivnovat s jinymi funkcemi, napr. s alarm()emTo je pravda, ale o tom, že dôjde k alarm()-u, by som sa dozvedel z toho, že sa urobí jeho obsluha.
Nejde jen o alarm(), tech nebezpecnych funkci je mnohem vice. Ale predpokladam, ze vite, co delate.
Rozumne implementace synchronizatoru casu meni cas postupnym spomalovanim nebo zrychlovanim a to na urovni jadra, takze by se cas nemel vracet zpet. (Tj. spoustet kazdou hodinu ntpdate je spatne, ale nechat bezet ntpd je dobre.)Což platí jen v případě, že je čas posunutý jen málo. Pokud se čas od přesného času liší třeba o několik dní, není možné jej synchronizovat tak, že několik týdnů poběží hodiny rychleji/pomaleji.
jak moc se mi ty hodiny v HW vlastne predbihaji?Některé dost
ntpd
nemá moc rádo výpadky internetu – dokáže v takovém případě přestat synchronizovat čas, ale démon běží dál, takže na první pohled nic nepoznáte. Jednou mi tahle kombinace způsobila to, že na serveru, který s ejinak normálně synchronizoval, běžel démon ntpd
, ale čas byl posunut o několik měsíců…
while ! (ntpdate ser.ver); do true; done
dd if=/dev/urandom bs=256 count=1 2>/dev/null | md5sum --binary| cut -d ' ' -f 1
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.