Portál AbcLinuxu, 8. května 2025 05:36
export PALUDIS_OPTIONS="--continue-on-failure if-satisfied"Jinak osobně doporučuju zvážit použití rsync_excludes. Prostě si vytvoříte soubor s názvy kategorií balíků, které nepoužíváte a ty se při synchronizaci vynechají. Stačí rsyncu předat --exclude-from. Já jsem tohle zatáhl trochu do extrému a vytvořil jsem si seznam balíků co používám a zbytek ignoruju - do konfiguráku gentoo.conf jsem přidal:
sync_options = --rsync-option=--prune-empty-dirs --rsync-option=--include-from=/etc/paludis/rsync_includes --exclude=*a soubor /etc/paludis/rsync_includes patřičně naplnil (nezapomenout na metadata!)... ukázka:
app-cdr/ app-cdr/cdrdao/ app-cdr/cdrdao/** metadata/ metadata/* metadata/cache/ metadata/cache/* metadata/cache/app-cdr/ metadata/cache/app-cdr/cdrdao-*Problém je, že když pak člověk chce nainstalovat něco novýho tak to holt musí přidat a synchronizovat znova. Výhoda je tak 10x menší strom. Takže se to hodí spíš na nějaký mini systémy.
--keep-going pro stable portage:
if ! emerge -uvDN world;then while ! emerge --resume --skipfirst;do true;done;fi
Nestabilní portage už používám opravdu hodně dlouho a na problémy jsem nenarazil. Ale to neznamená, že žádné nejsou
Squashfs vypadá zajímavě. Asi se do toho brzo pustím. Se 4GB RAM by ramdisk neměl být problém
A vyplatí se ten ramdisk, když těch změn nebude moc?
Tak jsem zkompiloval aufs ale modprobe aufs skončil s chybou. Asi bude třeba ještě nějaká volba v kernelu (gentoo-sources), ale v dokumentaci o tom nic není, google zatím nepomohl.
Nechal jsem default USE flagy - jen kernel_linux
aufs: Unknown symbol security_inode_permission
Aha, aufs opatchoval aktuální kernel, takže ho musím znova přeložit, pak by to mělo fungovat.
Takže hotovo (zatím bez ramdisku).
Trochu problém byl s instalací aufs, takže přidám postup, třeba se to někomu bude hodit:
/usr/portage se smrsklo ze 607 MB na 46MB a /usr/local/portage/layman se smrskl ze 130MB na 19MB. Po prvním update měly rw adresáře 23 a 43 MB.
Patch na verbose mode jsem musel aplikovat ručně, protože verze 3.3 nepasuje na squashfs-tools-3.4. Aktualizovaný patch je v příloze, ale už jsem jej zaslal autorovi, takže se snad brzy objeví aktualizovaná verze initscripts.
...squashfs-tools tam má být
Novější verze laymana se už instalují do /usr/local/portage.
K rychlosti FS. Mel jsem /usr/portage spolecne na root oddilu (asi 16GB na jednom kompu, na druhym to bylo na disku 150GB). Bylo to pomaly. Tak jsem udelal specialni LV oddil jenom pro /usr/portage, pak dalsi pro /var/db a dalsi pro /var/cache/edb (velikosti jen o trosku vic, nez bylo obsazene misto). update-eix je ted o dost rychlejsi, tak bych rekl, ze i emerge bude.
IMHO to nemusi byt primo nejaky super-rychly FS, ale staci, aby na tom FS byly pouze tyhle data, aby system prochazel jenom ty data, ktery prochazet ma a nemusel se starat o dalsi struktury s celym systemem.
emerge bude rychlejsi, ale kompilacia nie. Takze iba hladanie zavislosti.
To mi stačí. U kompilace záleží na rychlosti procesoru, disku a velikosti paměti. A kompilace může klidně bežet i přes noc.
Na kompilaciu vraj pomaha tmpfs na /var/tmp/portage.
Jen si pak musí člověk dát pozor aby nekompiloval openoffice. Ale dneska se dá do počítače narvat i 8GB ram, to by možná šlo. A chtěl bych to pak vidět
Tak jsem to zkusil s dvougigovým tmpfs a nestačilo to ani na kdelibs-4.2.1
Nějaké zrychlení jsem pozoroval, ale nebylo to nic závratného. Taky jsem si vytipoval dalšího kandidáta na squashfs. Adresář /usr/include má 325MB a skoro 46 tisíc souborů. Squash soubor má 26MB. Jen je to mnohem nebezpečnější, pokud člověk přijde o změny v tmpfs, tak může v lepším případě kompilovat jen pár balíků, v tom horším celý systém
my sme sa tomu na fakulte troska venovali, a toto z toho vypadlo:
http://www.fit.vutbr.cz/study/DP/BP.php?id=6209&y=2007
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.