Portál AbcLinuxu, 1. května 2025 00:12
Nějak mi není jasné, zda-li se uvedený výrobek dá u nás zakoupit. Vypadá to spíš jenom na zahraničí.
nechce sa mi citat cele forum ale ja by som siel do efiky.. je mala spotreba do 3 Watt a nema ani grafiku :( vlastne :) na taketo ucely staci
maju ju napr. este na vesalii
http://www.vesalia.de/e_efika%5B4851%5D.htm
Dvě síťovky se dají připojit přes USB...
Nekde tu mam jednu nevyuzivanou edimax tusim. Chod pod linuxem bezproblemovy. Muzu prodat..
nakonfigurovatTo je ten problém?
Ale prdlajs, tady jsem psal:nakonfigurovatTo je ten problém?
... se to dá vyřešit samostatným routerem, což není nepřekonatelný problém: nevýhody jsou, že je to další možný point-of-failure, další krabička, kterou musím nastavovat a zapojovat a hlavně - jakmile dojde na to IPv6, bude to přesně ta věc, kterou budu muset vyměnit
To jsme si asi někde blbě rozuměli. Jaká kupa? Buďto by to byl přímo server (když bude mít dvě síťovky), anebo ten router, tzn. v každým případě jen jedno. Všechna ostatní zařízení mají hezky jeden svůj kablík do switche.Aha. Já jsem myslel, že všechna ta zařízení jsou připojena 2x z čehož jeden drát jen kvůli DHCP(ale nějak mně nenapadlo jak by to mohlo fungovat). No v každém případě dvě rozhraní na jednom procesoru min. 1x prostě potřeba budou (embedded mrchy používají integrované switche). Nechápu jak by takový filtr s jedním rozhraním asi jinak fungoval. A switch může klidně za router.
a hlavně - jakmile dojde na to IPv6, bude to přesně ta věc, kterou budu muset vyměnitA, tady asi ještě někdo neslyšel o OpenWRT.
Aha. Já jsem myslel, že všechna ta zařízení jsou připojena 2x z čehož jeden drát jen kvůli DHCP(ale nějak mně nenapadlo jak by to mohlo fungovat).To by byla überzvrhlost
No v každém případě dvě rozhraní na jednom procesoru min. 1x prostě potřeba budou (embedded mrchy používají integrované switche). Nechápu jak by takový filtr s jedním rozhraním asi jinak fungoval. A switch může klidně za router.Jj, souhlas, však přesně takhle to myslím - nějak mě zas nenapadá, kde jinde by switch měl být, když bude před routerem, bude router zbytečný.
Slyšel, ale nikdy jsem se tím moc nezabýval (k síťařině se teď dostávám spíš náhodou a oprašuju znalosti z CCNA) - měl jsem za to, že OpenWRT hračky jsou spíš už vyšší třída (jakože mám v hlavě takovou hrubou asociaci OpenWRT ~ snaha o vytvoření svobodné obdoby Cisco systému - to tak nějak evokuje, že to nebude určené pro úplně šuntovní hardware). Zjistím si o tom něco víc, dík za tip.a hlavně - jakmile dojde na to IPv6, bude to přesně ta věc, kterou budu muset vyměnitA, tady asi ještě někdo neslyšel o OpenWRT.
To by byla überzvrhlostNo to souhlas, ale už jsem viděl i horší.
k síťařině se teď dostávám spíš náhodou a oprašuju znalosti z CCNACo to?
Slyšel, ale nikdy jsem se tím moc nezabýval - měl jsem za to, že OpenWRT hračky jsou spíš už vyšší třída (jakože mám v hlavě takovou hrubou asociaci OpenWRT ~ snaha o vytvoření svobodné obdoby Cisco systému - to tak nějak evokuje, že to nebude určené pro úplně šuntovní hardware).Eh? OpenWRT je Just Another Linux Distribution. Akorát není určeno pro klasické x86(i když na nich může jet), ale na všechny možné a nemožné krabičky různých HW platforem a architektur(x86,MIPS,ARM,DědaLebeda,…). Má klasické nástroje, balíčkovací systém, instalátor a hlavně výborný kompilátor(ala KConfig z Kernelu. Někdo tomu říká SDK). Aneb hackování zdar!( a ještě mnohem víc)
Jako žádný síťařský guru nejsem, ale úplný diletant taky neTo by byla überzvrhlostNo to souhlas, ale už jsem viděl i horší.
Cisco Networking Academyk síťařině se teď dostávám spíš náhodou a oprašuju znalosti z CCNACo to?
Eh? OpenWRT je Just Another Linux Distribution. Akorát není určeno pro klasické x86(i když na nich může jet), ale na všechny možné a nemožné krabičky různých HW platforem a architektur(x86,MIPS,ARM,DědaLebeda,…). Má klasické nástroje, balíčkovací systém, instalátor a hlavně výborný kompilátor(ala KConfig z Kernelu. Někdo tomu říká SDK). Aneb hackování zdar!( a ještě mnohem víc)To jsem myslel tak, že asi těžko seženu router do dejme tomu pětikila s OpenWRT (nebo aspoň možností ho tam zprovoznit) - oprav mě, jestli se pletu (není to tvrzení, jen můj dosavadní dojem). To by bylo aktuální v situaci, že mám v té síti server s jedním ethernetem, kvůli čemuž předřazuju "izolační" router, od kterého budu chtít podporu IPv6. Lepší by pak už bylo nějak vymyslet to úložiště, jít do pořádného hardware a komplet server zprovoznit na téhle platformě (čímž se teda dostávám k tomu, co jsem chtěl na začátku - linuxový server s 2x LAN, který bude moji síť spojovat s providerovou). No, už jsem to jednou psal: možností je šíleně moc, až mi z toho jde hlava kolem. Ale zatím nic nehoří, takže mám čas to řádně promyslet.
Cisco Networking AcademyUž o tom byla řeč tady jednou. Co tak zázračného se tam učí? Žádné TCP/IP odspodu až nahoru? Alespoň to bych já čekal.
To jsem myslel tak, že asi těžko seženu router do dejme tomu pětikila s OpenWRT (nebo aspoň možností ho tam zprovoznit)Routerů s OpenWRT se moc neprodává(ale přece nějaké existují). OpenWRT se do těch zařízení hackuje(v lepším případě to znamená jen nahrát nový FW a zmáčknout ve Webovém bazmeku tlačítko restart). Takže je na něj možné použít cokoliv se nachází v HW listu. Od zařízení za 1,- i s DPH z Aukra a až po největší děla. Jak jsem řekl. Je to jen (speciální) distro. Otec loví kdejaké šunty od 100,-(Asusy WL-500, AirCA Pro-8 (6 je mu jich málo), Compexy, D-Linky,…) na Aukru a mě nutí mu to hackovat. Mě z toho teprve šibe. (Jemu totiž nestačí běžné funkce, on si ještě vymýšlí cipoviny jako 2xSSID na jednom rádiu a pak ještě remcá nad rychlostí, úložiště nad Sambou na Flashce a samozřejmě nesmím zapomnět na oblíbené (p*sr*né) grafy všech velikostí a tvarů, usw.) Dá se to rozjet na všem o velikosti menší diskety až po klasické RBčka, Alixy a WRAPy. A od zařízení za 100,- až po pořádné krámy za tisíce.
To by bylo aktuální v situaci, že mám v té síti server s jedním ethernetem, kvůli čemuž předřazuju "izolační" router, od kterého budu chtít podporu IPv6.Nechápu. Možno vysvětlit?
Lepší by pak už bylo nějak vymyslet to úložiště, jít do pořádného hardware a komplet server zprovoznit na téhle platformě (čímž se teda dostávám k tomu, co jsem chtěl na začátku - linuxový server s 2x LAN, který bude moji síť spojovat s providerovou).To je jako co? Mě by stačila i MIPSová šunka o 175Mhz. Ale ty pogoplugy a Sheevaplugy jsou IMHO ideální zařízení. A ještě poznámka: server a router patří každý do samostatného stroje.
No, už jsem to jednou psal: možností je šíleně moc, až mi z toho jde hlava kolem.Bohužel je jich ještě víc.
Zázračného nic, snad krom toho, že méně otrlý frekventant nabude dojmu, že nikdo jiný, než Cisco síťové prvky nevyrábí. Smysl zmínky o CCNA byl v tom, že o sítích mám - troufám si říct - relativně dobrý přehled a jsem schopný se jimi zabývat, nejsem ale žádný expert, co zná každý detail TCP/IP; to ostatně jinde píšu i naprosto přímo. Vážně musím vysvětlovat každou svoji větu?Cisco Networking AcademyUž o tom byla řeč tady jednou. Co tak zázračného se tam učí? Žádné TCP/IP odspodu až nahoru? Alespoň to bych já čekal.
Takové "bastlírně" bych se celkem rád vyhnul. Ale pokud by příprava určitého zařízení probíhala stylem zapnout -> připojit na webrozhraní -> předhodit nový firmware -> restartovat -> spustit skriptík, který udělá zbytek, asi by mi to vyhovovalo.To jsem myslel tak, že asi těžko seženu router do dejme tomu pětikila s OpenWRT (nebo aspoň možností ho tam zprovoznit)Routerů s OpenWRT se moc neprodává(ale přece nějaké existují). OpenWRT se do těch zařízení hackuje(v lepším případě to znamená jen nahrát nový FW a zmáčknout ve Webovém bazmeku tlačítko restart). Takže je na něj možné použít cokoliv se nachází v HW listu. Od zařízení za 1,- i s DPH z Aukra a až po největší děla. Jak jsem řekl. Je to jen (speciální) distro. Otec loví kdejaké šunty od 100,-(Asusy WL-500, AirCA Pro-8 (6 je mu jich málo), Compexy, D-Linky,…) na Aukru a mě nutí mu to hackovat. Mě z toho teprve šibe. (Jemu totiž nestačí běžné funkce, on si ještě vymýšlí cipoviny jako 2xSSID na jednom rádiu a pak ještě remcá nad rychlostí, úložiště nad Sambou na Flashce a samozřejmě nesmím zapomnět na oblíbené (p*sr*né) grafy všech velikostí a tvarů, usw.) Dá se to rozjet na všem o velikosti menší diskety až po klasické RBčka, Alixy a WRAPy. A od zařízení za 100,- až po pořádné krámy za tisíce.
Od začátku: chtěl jsem minipočítač se dvěma ethernety. Měl fungovat jako linuxový server pro moje síťové služby a zároveň jako router, který izoluje (proto "izolační") moji síť od zbytku sítě providera. Minipočítače se dvěma ethernety jsou vzácné, ale řekl jsem, že to můžu řešit, když mezi providerovu a svoji síť dám nějaký router (měl jsem v tu chvíli na mysli nejlacinější router, co se dá vůbec sehnat), přičemž jsem podotkl, že pořád dávám přednost serveru se dvěma ethernety, jelikož laciný router nebude umět IPv6 a nejspíš ani pořádně firewallovat. Od toho požadavku na IPv6 jsme se dostali k OpenWRT zprovoznitelnému na lecčem...To by bylo aktuální v situaci, že mám v té síti server s jedním ethernetem, kvůli čemuž předřazuju "izolační" router, od kterého budu chtít podporu IPv6.Nechápu. Možno vysvětlit?
To je jako co? Mě by stačila i MIPSová šunka o 175Mhz.... a tedy jsem došel až k tomu, že když už by se do toho routeru muselo vrazit víc, než nutné minimum, může se investovat víc do toho pořádného hardware (tím se myslí jakýkoli router, co utáhne popsané potřeby - tedy pořádný ve srovnání s nejlacinějším routerovým šuntem), zprovoznit tu serverové služby a pak nekupovat speciální server. Tzn. dostávám, co jsem chtěl na začátku: server a router v jednom.
A ještě poznámka: server a router patří každý do samostatného stroje.S tím souhlasím, taky se mi to sloučení nelíbí, ale dostupné prostředky jaksi nejsou neomezené a já musím předběžně počítat s nákupní cenou nových prvků - nemůžu spoléhat na to, že až se mi to bude hodit, bude se na Aukru povalovat pět až deset vhodných routerů za pusu.
Navrhuju buď Beagleboard (nutnost všechno cpát přes USB, ale minimálně spotřeba), nebo Intel Johnstown.
Pokud tam potrebujes jen tu Sambu, tak bych se zameril na ruzne "routery", ktere se s vice ci mene narocnymi upravami daji predelat.
U nejnizssi ceny muzes kouknout na Edimax BR-6104KP s nejakou s WRT distribuci. Ethernet portu ma dost a Samba bude urcite bez problemu, ovsem je nutna modifikace hw - pripojit seriovy port, aby bylo mozne nahrat jiny firmware. Bez upravy hw je mozne ve stejne cenove relaci vyuzit: http://www.omnima.co.uk/store/catalog/Embedded-controller-p-16140.html
Dalsi variantou je vyuzit ruzne Wifi platformy: Routerboard http://www.wifi-shop.cz/mikrotik-routerboard-rb433-64-mb-ram-3x-minipci ci http://www.wifi-shop.cz/routerstation-3x-lan-3x-minipci-32-mb-ram-680-mhz Ovsem napajeni se u nich obvykle resi jako PoE.
No tak to je ale o moc vic veci, nez bylo puvodne uvedeno Kdyz zacnu tim 80G diskem, to vyrazuje 90% maloprikonovych zarizeni.
Asi bych se kouknul po nejake male desktopove skrini a do ni bych si dal, co potrebuju. Druha moznost bych jeste videl v predelani nejakeho - NAS (network attached storage), ale vsechny co jsem kdy videl mely jen jeden Eth port a nebo byly za nesmyslny penize.
Jo a jeste me napada pripojit USB disk k routeru... :D
PS U zarizeni za 800 s DPH se podle mne nemuze zaruka prilis resit, jenom cas na straveny reklamaci vyjde na polovinu ceny zarizeni. Nehlede na to, ze kdyz se neco podela tak to obycejne neni HW, ale nejak blbe prepsana Flash, kterou ty by jsi mel stejne pod palcem.
Pokud ti jde o tichost, potrebujes desitky GB, dva Eth a idealne jedna krabice - musis holt jit nekde do extremu. Spojovanim takto rozdilnych pozadavku do jednoho zarizeni se asi vzdycky dostanes cenove vys a jeste to bude vrcet.
Ja bych asi vzal NAS a k nemu nejaky noname router vedle sebe to nebude moc veliky a mohlo by se to vejit na jednu snuru od napajeni. Nebo ten BR-6104KP s USB 2.5 diskem.
....a zdroj a krabice a celkem 250Eur v te lepsi variante
Ještě dodám pár odkazů (desky maji usb i ethernet), připojení externího disku/disků by neměl být problém:
shop.cznet.cz/p251-ubnt-routerstation-pro/
Některé routerboardy by se dal taky použít, vybavené je to dostatečně. Sice to chce nějaké patche do jádra, ale fungovat by na tom mohlo openwrt či jiná distribuce.
např.:
wifi.aspa.cz/rb411u-300-mhz-1x-minipci-1x-minipci-e-1x-lan-1x-usb-1x-sim-vc-l4-z99536
wifi.aspa.cz/rb433uah-128mb-ddr-sdram-680-mhz-2-x-usb-3x-minipci-3x-lan-vc-l5-z98265
wifi.aspa.cz/rb450g-256-mb-ram-680-mhz-5x-gbit-lan-vc-l4-z96110
Tyto desky budou mít čtvrtinový, možná i měnší příkon než desky s atomem. Jen ten výkon nebude příliš převratný, ale sambu to zvládne bezproblému.
> A Alix? Pche…
Nahodou ALIX je moc pekna vec. Ma minimalni spotrebu a vypocetni vykon srovnatelny s desktopovym pocitacem (tedy alespon s tim desktopovym pocitacem, ktery jsem jeste pred rokem pouzival jako destop ja).
Taky zajímavé, s těma Alix hračkama by se serveřík, který potřebuji, dal postavit ještě levněji, než s Johnstonem zmiňovaným výše.
Z Alixe nemůžeš napájet disk (?).
Nestačí - http://barbone.cz/index.asp?stiid=78716? Je to bez licence Windows, málo to žere...
Smím se zeptat proč? Mám na tom založeny dvě stanice s Lennym (přišroubováno zezadu k 22" monitorům) a vše funguje jak má včetně Compiz-fusion.
A co se týče spotřeby, tak ion je na tom lépe než intel deska s atomem. Jenom je to spíše PC a dvě síťovky tam dáte jen stěží.
...dvě síťovky tam dáte jen stěží.
Nemá to jen tak náhodou síťovku na desce a k tomu volný PCI slot? Aha, koukám na ten odkaz a tam je to nějaké zmršené do malého hajzla.
co treba 5V, 2-5W:
http://www.embeddedarm.com/products/board-detail.php?product=TS-7300
nebo
http://www.embeddedarm.com/products/board-detail.php?product=TS-7250 + http://www.embeddedarm.com/products/board-detail.php?product=TS-ETH2
nebo
http://www.embeddedarm.com/products/ppc-sbc.php#ts-8100-series
nebo
http://voipac.com/255-BSB-000
nebo
http://voipac.com/255-BSB-000
S obema firmama se dobre jedna. TS-7800 ma i dva SATA porty (a 1x 1Gbit eth, takze k tomu tu TS-ETH2).
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.