Portál AbcLinuxu, 1. května 2025 00:32
já si přes to spravuji strojů asi pět
aby jej bylo možné automaticky nainstalovat "jedním tahem"
Zaobírám se Puppetem průběžně asi rok
Mno.
My těch strojů máme asi tak pár desítek krát víc a udržujeme je ručně (ano ručně, ssh a příkazy na řádce). Je to nejefektivnější. Puppet, Chef a Foreman a co ja vím co ještě mi mnoho lidí mnohokrát nabízelo jako "nejlepší řešení" problému, který ani nemáme. Proč? 5 strojů a rok (neprioritní průběžné práce?). To si děláš srandu? Tím neříkám, že tyhle nástroje jsou k ničemu. Vůbec ne. Pokud má někdo (deseti)tisíce serverů, tak je ruční práce už mimo reálné možnosti, ale na malé počty je to (podle mě) značně neefektivní.
Nevím, jak by se taková situace řešila u vás, ale pro puppetizované stroje stačí pouze přidat, nebo změnit autorizační klíč v centrálním úložišti.
Úplně jednoduše. useradd a authorized keys. Případně s další pomocí standardních nástrojů GNU.
dojde k přenastavení na původní hodnotyTo jako že něco nastavím na serveru (protože to tak má být nastavené) a puppet mi to za odměnu potom změní pod rukama? To by byla poslední minuta jeho života. Tohle svého času dělaly nějaký "taky security" skripty na mandrivě, nastavil jsem si co jsem potřeboval a za 10minut (nebo jak často se ta mrdka z cronu spouštěla), jsem se na ten server už nedostal (pro rejpaly, samozřejmně dostal, člověk si vždycky poradí).
To jako že něco nastavím na serveru (protože to tak má být nastavené) a puppet mi to za odměnu potom změní pod rukama?Puppet je nástroj pro centralizovanou správu, takže pokud takovým způsobem nějaké zdroje spravuješ, tak ano. Logika věci je totiž taková, že takové věci řešíš nastavením na stroji master, nikoliv na jednotlivých klientech. Ovšem jak už jsem zmínil - Puppet se stará jen o to co má v popisu práce. Pokud se má starat pouze o uživatele A, tak si ostatních uživatelů nevšímá. Pokud mu ale předepíšeš, že uživatel, nebo skupina na klientovi existovat nemá, tak se o to prostě postará. To je snad žádoucí, ne? A pokud nechceš aby se to dělo automaticky, pak není nic snazšího, než pouštět agenta ručně. Já to tak dělám u testovacího prostředí (viz odkazovaný manuál)
Puppet je nástroj pro centralizovanou správu, takže pokud takovým způsobem nějaké zdroje spravuješ, tak ano. Logika věci je totiž taková, že takové věci řešíš nastavením na stroji master, nikoliv na jednotlivých klientech.
Jenže to ale vede právě k té duplicitě, kterou jsem zmínil. Co jde řešit přes Puppet, řešilo by se přes Puppet. Ale co nejde, tak by se řešilo ručně -- jinými slovy, musel by ses stejně učit jak ruční konfiguraci, tak i Puppet. To jsem sám, komu tahle duplicita práce vadí?
personality { 'moula': uid => 1023, gid => 100, managehome => true, home => '/home/moula', shell => '/bin/bash', }Pokud budu chtít tohoto uživatele zrušit, tak mu jenom přidám parametr absent a při dalším průchodu bude ze všech klientů, kterých se to týká odstraněn. Totéž platí pro změnu kteréhokoliv jiného parametru tohoto uživatele. Nemusím tedy řešit jednotlivé příkazy na každém stroji zvlášť, byť i s využitím paralelního ssh přístupu. V rámci personality se totiž v případě změny UID či GID provede změna také u všech souborů uživatele, kterých se to týká. Ano. Mohl bych totéž udělat i pomocí standardních nástrojů, ale musel bych řešit jednotlivé příkazy a především si pohlídat, abych někde na něco nezapoměl. Takhle má ten uživatel existující záznam a nikdo nezaloží jiného uživatele se stejným UID, i kdyby byl deaktivován, protože by Puppet ihned oznámil chybu. Konfigurace Puppetu na stroji master je udržována v gitu, takže lze zpětně zjistit, kdo a kdy kterého uživatele přidal, ev. kdy jej odstranil. Z hlediska přehlednosti a srozumitelnosti mi přijde zápis v manifestu jasnější, už jen proto že každý argumet v personality je popsaný a má svůj komentář. Což mi přijde lepší než nějaké extra poznámky, uložené bůhví kde.
K popisu stavu operačního systému používá Puppet specifický programovací jazyk.spíš bych to nazval DSL Ale jinak zkoušel jsi i Chef?
Pokud byste chtěli slyšet něco o Puppetu a Puppet Labs přímo od zakladatele Luka Kaniese, případně se ho na něco zeptat, můžete se zastavit v Plzni na semináři ZČU - Seminář Puppet Labs na ZČU.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.