Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Ako myšlienka pekné ... ale ja neviem. Vývoj webov ma pomaly zabíja ... všetko je tu kompletne zlé. Jazyky sú zlé, ich použitie je zlé a ťažko sa niečo zmení prevodom python kódu na javascript. Nechápem ako niekto môže robiť weby. Nechápem ako je možné, že na obyčajnom google.com mi občas nefunguje história (majú tam riadenie back / forward pomocou js a občas to jednoducho nefunguje). Nechápem ako je možné, že nič nefunguje poriadne, nič nie je poriadne dotiahnuté, všetko funguje ako by tak na oko.
To víš. Jdou s dobou.Nechápem ako je možné, že nič nefunguje poriadne, nič nie je poriadne dotiahnuté, všetko funguje ako by tak na oko.
Ale dokazal bych si predstavit, ze i Python na tom bude lepe - napriklad by mohl byt ve standardni knihovne nejaky parsovaci/lexerovaci modul, neco jako pyparsing.Jo, pyparsing je fajn.
Co konkretne se ti v Pythonu tak libi na praci s retezci?Slices, různé metody, jako .replace() atd.. Celkově prostě jednoduchost a intuitivnost, kdy píšu subjektivně polovinu toho, co třeba v javě.
No me treba konkretne u regularnich vyrazu vadi, ze se porad musi testovat, jestli match == None. To je trochu nesikovne, ale mozna to pisu spatne.Mně u nich vadí, že je vždy do příště zapomenu, navíc je to nepřehledná slitá prasárna. BNF u pyparsing mi přijde jako mnohem čistější řešení.
Nedovedu si predstavit, jak by tohle rozumne mohl cist textovy parser.souhlas – binární a textové formáty jsou úplně jiné světy *) tudíž k němu jsou i parsery a knihovny
DSL ktery popisuje bezne pripadyJenže co jsou to běžné případy? Obávám se, že takový popisný jazyk by musel* být natolik bohatý, že by to byl běžný programovací jazyk… Spíš bych to řešil jako framework, do kterého by se daly psát moduly pro různé formáty – vstupem by byl proud bajtů a výstupem DOM, SAX nebo něco podobného. Framework by poskytoval funkce pro běžné úlohy (parsování různých číselných formátů, různé dekódování atd.), které by modul mohl volat a tím si ušetřit práci – ale kdyby na něco funkce nebyla, bylo by možné si ji v modulu napsat zcela bez omezení. S tímhle si trochu hraju** v Javě: abys mohl načítat různé formáty, abstrahovat od nich a pracovat s těmi daty jednotným způsobem – data pak můžeš transformovat pomocí XSLT nebo nad nimi dělat XPath dotazy, i když to původně byly třeba INI soubory, JSON nebo třeba ASN.1. *) jinak asi nepokryješ dost formátů, ale jen nějakou nezajímavou podskupinu (samozřejmě záleží, za jakým účelem to děláš – třeba máš vyhlídnuté formáty, pro které by to šlo – ale jako zcela obecné řešení mi to přijde utopie) **) už je to nějakou dobu, teď to leží rozpracované v šuplíku
data pak můžeš transformovat pomocí XSLTWow, on někdo XSLT skutečně používá? Nedávno jsem se o to trochu zajímal a podle toho co jsem našel to působilo jako technologie, která nějak nenápadně umřela.
v některých ohledech je XSLT stále nepřekonané
Třeba v ukrutné syntaxi
Je fakt, že nutnost psát if+else* pomocí tří elementů může některé slabší povahy odradit (ale má to svoje důvody a i něco do sebe…)
XSLT považuji za nepřekonané ze dvou důvodů:
<xsl:template match="…">
. Těch může být více a vybere se ta s nejlepší shodou (XPath dotazem). Šablona si udělá, co potřebuje, a pak může zase předat řízení dál pomocí <xsl:apply-templates/>
. To, co by se v jiných jazycích muselo řešit pomocí spousty ifů, switchů a cyklů, máš tady bez práce.*) nebo if, else if…, else – zatímco samotný if je jen na jeden element
xsltproc
). Pak jsou obvykle podporovaná rozšíření EXSLT. Verze 2.0 je toho umí ještě víc, ale potřebuješ procesor, který ji podporuje – třeba Saxon (aptitude install libsaxonb-java
, licence: Mozilla Public License version 1.0).
Taky koukni na knihovnu XSLT Standard Library.
Jako IDE se dá použít jEdit (spuštění transformace na jedno kliknutí) nebo cokoli na příkazové řádce (stačí zavolat xsltproc nebo saxon). V neposlední řadě můžeš použít běžný webový prohlížeč® jako např. Firefox a mít na začátku XML souboru:
<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?> <?xml-stylesheet type="text/xsl" href="šablona.xsl"?>a prohlížeč udělá transformaci sám a není potřeba ji dělat do souboru – stačí mačkat F5 v prohlížeči. (příklad BTW: takhle by podle mého měly vypadat konfigurační soubory – uživatel by k nim měl dostat schéma, aby vědět co tam psát, a taky šablonu, aby si mohl konfigurák zobrazit v prohlížeči v lidsky čitelné podobě a s výkladem)
from jquery import jQuery if __name__ == '__main__': jQuery('input[type="button"]').click(lambda but: but.css('display', 'none'))
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
Kde se zastavit? To je jednoduche - predevsim oddelit jazyk a VM.+1
Tiskni
Sdílej: