Portál AbcLinuxu, 2. května 2025 22:25
Predem reknu ze do "prace u pocitace" pocitam nejen programovani, ale i serfovani, vrtani se v systemu a uceni se novych veci. Sam jsem pracujici student, ale uvedene rady jdou vztahnout na kohokoliv.
Prace u pocitace je zpusob traveni casu jako kazdy jina. Buseni kodu nebo serfovani samozrejme vysoce prevysuje sledovani televize nebo vysedavani v hospodach, ale vseho moc skodi. Na sobe pozoruji pokles efektivity prace (tim myslim i uceni a soukrome projekty) na pocitaci spolecne se vzrustajicim poctem hodin stravenych u pocitace. Proste: cim dele u toho sedim, tim min udelam.
Clovek proste neni schopny udrzet pozornost. Mozek neni blby, takze zacne tekat, prokladat praci mikrospanky a vykonnost jde dolu. Clovek za 12 hodin tak snadno muze udelat mene prace nez za 8 hodin.
Jak se tomu branit? Ja to delam takto: pokazde kdyz usedam k pocitaci, naridim si budik, kdy od nej zase vstanu. Budik neni problem, dokonce existuji i specialozovane programky (soucasti KDE i Gnome). Zkousel jsem ruzne intervaly, nakonec jsem se ustalil na 50 minutach s 10 minutovou prestavkou. V tech deseti minutach je treba mit nejakou vymluvu, at uz pro sebe nebo pro okoli. V praci jdu bud na zachod / k testerkam / pro caj. Doma uz jsem si zvykl a vymluvu nepotrebuji.
Dalsi problem je start do noveho dne. Nejhorsi je kdyz si clovek pul hodinky prispi a do prace dorazi pozdeji. Telo si zapamatuje ze prvni vec, kterou delalo bylo valeni se, a clovek je zbytek dne pomalejsi a linejsi. Naopak, nejlepsi je IHNED po probuzeni vstat a dat si sprchu. Prochazka nebo jizda na kole take rozhodne neuskodi.
Dale existuji urcite negativni navyky na ktere je treba davat si pozor, ale o tech se rozepisu priste.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.