Portál AbcLinuxu, 2. května 2025 22:35
Jistě jste v poslední době narazili na spoustu článků o nové čtečce Kindle 3 od amazonu. Ano, i já jsem neodolal a nechal si poslat Kindle 3 s Wifi. Nebudu se zde zaobírat tím, jak je to úžasná čtečka, lehká, snadno se ovládá, kvalita displeje je přímo uchvacující a čtenářský zážitek posouvá velmi, velmi blízko knize. Během čtení jsem schopen zapomenout i na to co držím v ruce a jen se vžít do příběhu, což je přesně to, co očekávám. Minimální bariéru mezi mnou a vyprávěním autora.
Ačkoliv bych o tomto všem vyprávěl rád, již za mne učinili jíní. Já se budu zabývat, co jsem musel učinit ke spolupráci mezi Opensuse 11.3 a Kindle 3 Wifi. Po připojení k PC, se čtečka zobrazí jako běžné Mass storage s několika adresáři. Documents, audiable, etc... Nás zajímá pouze Documents. Do této složky se kopírují knihy, které byste rádi četli. Formáty, které čtečka zvládá nativně: .azw (nativní formát), .mobi, .txt, .pdf. Možná i další, ale opravdu vyzkoušené mám jen tyto.
Bohužel jsem čelil problému se soubory ve formátu .pdb, který jsem používal dříve, a v němž se dají stáhnout knihy například na www.palmknihy.cz. Kindle jej neotevře, konverze přes e-mail neproběhne. Řešením je použít program Calibre. Tento se dá najít nejen ve verzi pro Win, ale i pro linux. Pro opensuse na opensuse.org pomocí click to install.
Po spuštění nás uvítá hláška o novější verzi, která je ke stažení na ......... etc etc. Vědom si závislostí, které bych musel předělávat jsem zvolil používat mírně starší verzi.
Program je maximálně intuitivní a v češtině. Jeho rozhraní nebudu popisovat. Nastavil jsem defaultní adresář, určit, které knihy importovat a těšil se na brzkou konverzi. Hups... konverze se prozatím nekonala, nebot Calibre z mé knihovničky udělal rozcupovaný čínský čaj. Rešením je použít program detox. (zbaví soubory a adresářovou strukturu dikritiky) já jsem použil příkaz:
detox -s uft_8 -r -v /cesta k adresáři s knihovnou,
(pokud si nejste jisti, zda detox je to pravé pro vás, doplnte parametr -n a program provede pouhou simulaci, kdy vám vypíše, jak by změnil soubory, kdyby byl spuštěn normálně)
Nyní jsem z Calibre vymazal celou knihovnu, a pokusil o opětovný import. Tento již proběhl v pořádku a nezbývalo nic jiného, než konvertovat knihovnu na poněkud rozšířenější formát .mobi. A i zde se dá narazit na překážku. V nastavení konverzí je zapotřebí uvést znakovou sadu, ze které převádíme. (pdb neobsahuje tuto informaci, nebo si ji Calibre neumí přečíst), postačí uvést do nastavení kodování cp1250. A už i samotný import proběhne bez problémů.
Po připojení Kindle je čtečka detekována, a je možné přímo z rozhraní Calibre odeslat dannou knihu do čtečky. (až ji najdete, zvolte odeslat specifický formát a zde volba .mobi, pokud jste dosud neprovedli konverzi, bude nyní provedena)
Po odpojení od PC a zapnutí čtečky, máte před sebou několik krásných večerů s elektronickou knihou.
Dále doporučuji navštívit server www.aktualne.cz kde najdete odkaz na posílání ranních článků do čtečky pomocí kindle e-mailu. Samozřejmě je nutné napřed povolit jejich e-mail v nastavení čtečky na stránkách amazonu. Na linuxexpresu, nabízí tuto možnost také. Za což děkuji, nebot je velmi příjemné popíjet ranní čaj s čerstvým zpravodajstvím i ze světa linuxu. Pokud by někdo trval na idnes.cz, psal jsem jim e-mail, kdy se hodlají rozhoupat k podobnému kroku jako konkurence, tak prý již brzo a na řešení se pracuje.... takže kdož ví.
Pokud máte svojí vlastní zkušenost s Kindle, podělte se v diskuzi!
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.