Portál AbcLinuxu, 30. dubna 2025 13:11
Již delší dobu se mi na notebooku nedostávalo místo, proto jsem se dokopal k tomu, abych si pořádně uklidil disk (promazal staré UML a VMWare image). Do toho vyšla Fedora 5 a tak jsem se v rámci úklidu rozhodl nainstalovat tento nový zázrak. Součástí Fedory 5 je nástroj pro virtualizaci Xen, který využiju místo UML pro testovací prostředí, do kterého budu instalovat software který potřebuju k práci.
Do virtuální mašinky jsem nainstaloval Fedoru 5, akorát teď přemýšlím jestli to náhodou nebyla chyba Asi jsem si tam měl strčit poslední CentOS. Na fc5 se mi totiž nepodařilo nainstalovat Fedora Directory Server z rpm pro fc4. Teda ten DS se nainstaloval, ale administrační server se nespustí. SUNovský Directory server jsem taky nenainstaloval, takže jsem bez LDAPu
(OpenLDAP mi nevyhovuje).
Další SW, který jsem instaloval SUNovský Web Server, v kterém budu prohánět Identity Manager. Directory Server jako úložiště dat pro IdM padnul, tak jsem se rozhodl pro instalaci databáze Oracle 10g XE. O Oracle 10g Express Edition si můžete něco přečíst přímo na webu Oracle (anglicky) nebo na dbsvet.cz (česky).
Oracle 10g XE
Instalace databáze je relativně jednoduchá, stačí nainstalovat stažené soubory oracle-xe-univ-10.2.0.1-1.0.i386.rpm
a oracle-xe-client-10.2.0.1-1.0.i386.rpm
. Instaluje se to do /usr/lib/oracle
, kde se také vytvoří adresářová struktura pro data (netušíte proč máme všichni v systému adresář /var
?). Po instalaci oracle-xe-univ-10.2.0.1-1.0.i386.rpm
budete vyzváni k tomu abyste spustili /etc/init.d/oracle-xe configure
jako uživatel root. Tento skriptík vás provede základním nastavením databáze a vyrobí nejnutnější datové soubory. Počítejte s 1.5 GiB volného místa na disku (ať žije LVM a možnost jednoduše nafukovat filesystem )!
Instalační skript se vás zeptá na heslo pro uživatele system
, toto heslo je velmi důležité a neměli byste ho zapomenout. Také se vás zeptá na port pro administrační server, zkusil jsem místo výchozího 8080 zvolit 8081 (na 8080 mi poslouchá tomcat) a administrační server nenaběhl Na portu 8080 naběhl v pohodě. Do administračního serveru se přihlásite s loginem
system
a heslem, které jste si před chvilkou zadali.
Vše pěkně funguje do doby, než se pokusíte použít oracle z příkazového řádku. Před prvním použitím proveďte jako root:
[root@vserv1 bin]# cd /usr/lib/oracle/xe/app/oracle/product/10.2.0/server/bin [root@vserv1 bin]# chmod 6751 oracle [root@vserv1 bin]# ls -la oracle -rwsr-s--x 1 oracle dba 74016852 Feb 20 06:39 oracle
Instalátor totiž nenastavil správně práva (suid bit) pro tento soubor.
Dálší krok je nadefinování proměných prostředí abyste mohli používat konzolové nástroje. Do ~/.bashrc si přidejte řádek
. /usr/lib/oracle/xe/app/oracle/product/10.2.0/server/bin/oracle_env.sh
K databázi se připojuji z javy s použitím JDBC (z webu oracle si stáhněte ojdbc14.jar nebo ojdbc12.jar v závislosti na tom jakou verzi javy používáte). Databáze, kterou používám má tak 20MiB, webserver si sežere tak 150MiB RAM a Oracle něco kolem 120MiB. To celé mi běží ve virtuálním stroji s 300MiB RAM a má odswápnuto asi 130MiB. V práci (šťourání se v Identity Manageru) mě to nijak nebrzdí. Procesor na mém notebooku je Pentium M 1.4GHz, ale myslím že i na mnohem pomalejším procesoru byste neměli mít problém s provozem Oracle v Xenu.
Tiskni
Sdílej:
EXEC DBMS_XDB.SETHTTPPORT(8087);
ze sqlplus jako sys nebo system), a normálně to běží...
jo a pokud máte nainstalovaný server, tak nepotřebujete klienta... a ten javovský .jar je v /usr/lib/oracle/xe/app/oracle/product/10.2.0/server/jdbc/lib
(doufám že se ten člověk co vymyslel Oracle Flexible Architecture - to jsou ty nesmyslný cesty - bude dlouho smažit v peklíčku!!!)
libaio
je potřeba doinstalovat i v Mandrivě, na které jsem to zkoušel já. Ale pozor, ten není v základní Mandrivě 2006, ale je v UPDATES (a je tam právě kvůli Oracle XE, aby šel nainstalovat)!
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.