Portál AbcLinuxu, 6. května 2025 17:41
Tak jako velké společnosti postupně začínají sázet na opensource – dovolí-li jim to podmínky – stejně tak se firma AOL začala poohlížet po volných mapách. Našla OpenStreetMap. Tyto dva subjekty uzavřely zajímavé partnerství, ve kterém AOL přinese jeden milion amerických dolarů. Vy byste to nebrali?
OpenStreetMap – britský projekt, který jsme vám zde již představili – se zasloužil o pozornost po pěti letech existence u příležitosti zemětřesení na Haiti, během kterého výrazně pomohl záchranářům jako kvalitní dostupná mapa ulic hlavního města Port au Prince. O celé kauze informovala BBC. Projekt zjednodušeně řečeno zveřejňuje mapy, které tvoří jeho uživatelé. Má velkou základnu přispívajících členů po celém světě – hlavně po Evropě – Českou ani Slovenskou republiku nevyjímaje.
America OnLine, Inc. (korporace známá často jako AOL) na druhou stranu vlastní od roku 2000 společnost MapQuest, která se zabývá tvorbou a publikováním webových map hlavně Spojených států. Postupně se snaží rozšiřovat funkce, aby obstál v tvrdé konkurenci webových gigantů Googlu a Yahoo!. Přidružuje k mapám služby jako MapQuest Find Me, které je určeno pro mobilní uživatele, a hledá pro ně nejbližší objekty jako banky, kina a jiné.
AOL také vlastní krom jiného i službu Patch, která přináší projekt hyper-lokální žurnalistiky. Jinými slovy se snaží přinést zprávy z nejbližšího okolí a tedy využít občanskou žurnalistiku, která je v tomto ohledu nejlepší řešení – jak s ohledem na náklady, tak na kvalitu příspěvku. Váš soused se přeci jen bude zajímat o dění před domem na ulici víc než obyčejný novinář z jiného města. AOL hodlá využívat právě OSM jako základní mapu pro tento projekt.
AOL zároveň vytvořil fond, do kterého vložil okolo jednoho milionu USD, z něhož se má financovat dotvoření map. A to hlavně v místech, kde působí komunity zapojené do projektu Patch, ale bez kvalitních map v systému OSM. Přitom také plánuje v budoucnu nasadit otevřené mapy na svůj hlavní mapový server, jelikož by tak ušetřil poplatky za licenci. Ty, podle The Next Web, dosahují částek přes milion dolarů ročně – v dnešní době dobře ušetřené peníze.
Bylo by naivní si myslet, že změna přijde rychle. Je sice pravděpodobné, že AOL ještě nějaký ten milion na fond vyčlení a peníze použije i v jiných částech světa (byť většina evropských států má velmi kvalitně zmapovaná alespoň větší města), ale získání dat bude ještě nějakou dobu trvat. Pro nedočkavce ale společnost zveřejnila beta verzi MapQuest s OSM, která se nachází na britské verzi MapQuest.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.