Portál AbcLinuxu, 5. května 2025 13:08
až na ~250 MB/s
To jako fakt? Samsung F1 (tedy taky 7200rpm) má rychlost kolem 100MB/s. To by znamenalo, že se hustota na plotně zvětšila 2.5x. Je to tak?
> vedle HDD podporuje i SSD a optické mechaniky včetně Blu-ray
> (to jsou beztak marketingové řečičky, principielně musí fungovat s čímkoli typu SATA)
A to si zrovna nejsem tak jistej.
Ten konvertorek musí překládat SATA zařízení na USB mass storage. S čím vším standard USB mass storage počítá? S HDD, CD-ROM, floppy... Ale třeba SMART skrz něj neproleze, a kromě vybraných značkových modelů běžné USB/SATA převodníky například neumí ani zastavit disk kvůli úspoře energie.
Pokud se bavíte o "ATA over USB" tunelu (v Linuxu se tomu říká ATACB), tak to je jiná - přes ten by skutečně mělo fungovat jakékoli SATA zařízení se všemi fičurami. Ale ATACB zatím funguje jenom s některými čipy od firmy Cypress...
> z toho zajímavého čekejme 1,5 a 2TB model
sorry že chytám za slovo, je mi jasné že tohle už fakt přeháním...
Pro některé druhy použití jsou v nejnovější generaci disků zajímavé jednoplotnové modely - tj. v tomto případě patrně 500 GB. Jednoplotnový model má stejně parádní "sustained" rychlost jako víceplotnoví bratříčci, ale z celé rodiny nejmíň žere a topí (nejmenší aerodynamické tření), a protože má na ramínku míň hlav, tak bývá taky z celé rodinky o fous nejrychlejší v "random IO" (v seekování). Prostě je to takový štíhlý studený disk, v absolutních číslech nic moc velký, ale zajímavě rychlý. Kvůli té teplotě a spotřebě výborná volba do PVR nebo do externích USB skříněk (tyto bývají vysloveně na štíru s ventilací) a domácích NAS boxů (běží to skoro furt, a chlazení taky nic moc).
> menší pravděpodobnost závady
...nno... svého času okolo Barracud 7200.11 jsem měl pocit, že čím vyšší hustota dat na plochu, tím menší spolehlivost. A že tedy co do spolehlivosti vyjde možná líp starší disk s více plotnami, než nový stejně velký jednoplotnový. Ale je to spíš subjektivní pocit, statisticky nevýznamný. A možná to platí jenom po omezenou dobu po uvedení nové generace na trh, než výrobce vychytá mouchy novému výrobnímu procesu.
V rámci jedné rodiny (různý počet ploten => různá kapacita) určitě souhlasím.
V práci stavíme docela dost počítačů, kde je harddisk jenom na systém a nic víc se od něj nechce. Čili používáme nejmenší dostupné disky. Aktuálně už pár měsíců 80GB desktopové Barracudy 7200.10 (jedna plotna, na dnešní dobu relativně nízká hustota dat). Spolehlivější disk jsem nepotkal. Díky softwaru I6 mám přesná čísla o počtech reklamací, ale radši je tady nebudu ventilovat
> starý SCSI Seagate
Jo, to byly doby. 3.5 disk o dvojité výšce. Pár let jsem měl doma jako kancelářský stroj 486 DX2/50 se SCSI řadičem v EISA sběrnici a právě s tímhle diskem. No kravál to byl hroznej V serverovně se to ztratí, ale v obýváku to znělo, jako když startuje tryskáč.
Jasně, díky za terminologické upřesnění. No a já měl doma 3.5" SCSI Seagate, který byl vysoký snad 5 cm. Kolik měl ploten, to netuším - šroubovákem jsem na něj nešel, vyhodil jsem ho zavřený. Ale z práce si takových disků pamatuju víc, někdy kolem roku 1998. To byly časy - SCSI RAIDy Mylex do 5.25" pozice...
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.