Portál AbcLinuxu, 6. května 2025 01:40
Čert vem PCI Express SSD, kdyby radši někdo zase začal vyrábět Ramdisk...To jo, to bych měl taky zájem, kdyby to bylo za nějakou akceptovatelnou cenu.
Vyvoj by ale nejaky penize stal a maloseriova vyroba taky. Asi by to stalo vic nez serverova deska s hromadou slotu na RAMProč malosériová? Tohle by chtělo zkusit na kickstarteru, imho by byl celosvětový zájem aspoň okolo tisíce kusů, pravděpodobně však víc. Kdyby to bylo třeba za 5 000 kč bez pamětí, s maximální možnou kapacitou minimálně 64GB a zálohované baterií, tak bych to bral a nebyl bych sám. Jak moc je to reálná cena?![]()
Znamená to vývoj custom čipu, tohle do fpga dostat téměř nejde.Imho budou čipy jak na ovládání RAM, tak i pro komunikaci po PCI. To složité bude dostat se na nějakou smysluplnou rychlost.
Ovšem průser největší - zálohování. Totiž jediné slušně fungující zálohování RAM baterkou je při použití SRAM. To funguje, jenže to při velké kapacitě nezaplatíte. U DRAM narážíte na refresh, což má příkon jako sviň.Dá se použít řešení, kdy celý modul obsahuje 2.5" disk, který je tam jen pro tenhle případ. V případě výpadku energie pak slouží baterie jen k tomu, aby zkopírovala data z pamětí na tento disk a pak se to celé vyplo. Tedy napájení v řádu jednotek minut.
Ono to moc nevadí u zařízení typu telefon, kde sedí velký akumulátor (musíte to udělat tak, aby ho uživatel nemohl vyndat) a to zařízení je většinu času zapnuté a pravidelně se dobíjí. Pochopitelně čím víc zálohované paměti, tím větší příkon.Bavíme se tu o RAMdisk pro servery / osobní počítače. Tam se imho dá předpokládat, že je většunu času zapnutý do sítě a pravidelně se dobíjí.
Otázkou pak je čím to zálohovat. LiPOL nefunguje v mrazech, má životnost dva roky od data výroby a je jí zhola jedno zda leží ve skladu, nebo se používá. Pak jde kapacita do háje. To SSD vydrží rozhodně déle než se upíše k smrti. Když použijete olovňák, bude z toho cihla, no v desktopu by to nevadilo, ale životností už půjde přiblížit se SSD diskům. S užitím specielních nabíjecích technik se možná dostanete na 4 rokyDaly by se použít superkondenzátory. Dneska jsou dost levné a kapacitu mají slušnou (až mě to překvapilo). Výdrž by sice pořád byla v řádu minut, ale to by nejspíš nemělo vadit při řešení, kdy si to uloží data na dedikovaný disk, jak jsem zmiňoval.. NiMH dopadne podobně, s LiFe nemám zkušenosti.
Opakuji. Zálohovat SRAM a DRAM jsou dvě různé věci!!U_no_say.jpg
tmpfs
)
Není to sice až tak moc užitečné, jak by byl skutečný hardwarový RAM diskJaký je smysl hardwarového RAM disku? V čem je lepší než osadit dostatek RAM a používat tmpfs nebo něco podobného?
V čem je lepší než osadit dostatek RAMV tom že osadit dostatek RAM mnohdy prostě nejde, protože deska má své limity, které jsou u desktopových počítačů velmi nízko (moje deska třeba 32GB, přestože to není úplně lowend). Nehledě na to, že by tam pořád nebylo to bateriové zálohování, které považuji za kritické.
No hlavně je to DRAM, takže baterka sama nestačí, musíte to ještě dokopat k tomu, aby to dělalo refresh, jinak je tam ta baterka celkem naprd. To je v principu něco na úrovni modifikace chipsetuNo, to je opravdu neřešitelný úkol, který se dá vyřešit prostě napájením celé té karty po dobu, než vysype obsah někam jinam (například na dedikovaný 2.5" disk)..
Pak by mělo stačit ještě osadit baterii, ne? Jako já chápu, že se udělá blbý návrh a pak se vymýšlejí kompromisy.Osadit baterii kam? Běžné základní desky rozhodně žádný slot na baterii zálohující RAM nemají a řešení s UPS vydrží relativně málo, protože musí napájet haldu blbostí kolem ve chvíli, kdy chci zálohovat jen disk.
Podle všeho je tedy ten fyzický ramdisk něco box s přídavnou RAM a baterií, ktery se ale prezentuje spíše jako disk než jako RAM, ačkoli bez napájení vydrží jen chvilku. Chápu to dobře?Částečně. Fyzické ramdisky se dřív vyráběly jak ve verzi pro PCI, tak ve verzi do 5.25" boxu, které se zvenčí chovaly jako SATA disk. Baterie vydržela podle modelu, někde to byly desítky minut, jinde desítky hodin. Mám takový pocit, že jsem někde viděl i model, který v případě napájení vysypal obsah pamětí na normální disk, který byl součástí toho boxu jen pro tyhle účely. Jedna z výhod tohohle řešení byla právě v tom, že bylo možné do počítače dostat víc RAM, než jen rozšiřováním pamětí ve slotech na desce. Nehledě tedy na to, že při použití ramdisku kopletně v RAM paměti bude nejspíš ta RAM paměť chybět a nejspíš bude bottleneck propustnost sběrnice, která se pak imho používá až na moc věcí najednou.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.