Portál AbcLinuxu, 9. května 2025 00:52

Jaderné noviny 206

3. 3. 2003 | Leoš Literák
Články - Jaderné noviny 206  

Přístup ke stromu BitKeeperu bez BitKeeperu. Podpora S4bios. Promise chce zneužívat Free Software vývojáře. Podpora IPv6 IPsec.

Do konference přišlo celkem 2164 emailů, nejvíce jich poslali Alan Cox, Christoph Hellwig, "Martin J. Bligh".

Přístup ke stromu BitKeeperu bez BitKeeperu, 178 e-mailů

Během komentování zdrojového kódu Andrea Arcangeli poznamenal, že používá svůj vlastní GPL software pro získání dat [checkout] ze stromu BitKeeperu, neboť nechce přijít o další informace uložené v proprietárním formátu BitKeeperu. Pavel Machek požádal o jeho zveřejnění, ale Larry McVoy z BitMoveru napsal:

Dvě věci:

Pavel, Andrea a další byli rádi, když se dočetli o dostupnosti CVS přístupu. Nicméně později Andrea zaslal URL, kde najdete jeho zmíněný skript. Dave Jones poznamenal, že den před tím, než Andrea napsal první řádku skriptu, bylo zrovna výročí Linusova oznámení, že bude používat BK pro řízení vývoje Linusu.

Na jiném místě Larry hrozil vývojářům, že uzavře HTTP rozhraní, pokud by lidé používali Andreův skript. Vysvětlil, že používá tisíckát větší šířku pásma než normální BK a to si BitMover nemůže dovolit platit. Jamie Lokier napsal Andreovi, že porušuje licenci BitKeeperu, že která zakazuje reverzní inženýring protokolu pro vytváření volné alternativy BK. Rik van Riel odpověděl, že reverzní inženýring protokolu je asi povolen, dokud nevytváříte alternativu sami.

Ale Larry napsal, že chápe reverzní inženýring protokolu jako "pracujete na konkureční implementaci". Licence říká, že můžete používat BK zdarma, ale nesmíte jej používat takovým způsobem, který by poškodil jejich podnikání. Adrian Bunk podotkl, že v Německu je ustanovení licence zakazující reverzní inženýring neplatné, neboť je povoleno zjišťovat informace nutné pro vytváření nezávislých programů komunikujících s původním programem. Jamie Lokier doplnil, že reverzní inženýring kvůli interoperabilitě spadá pod pojem fair use [férové použití] v mnoha státech včetně Německa a Velké Britanie.

Alan Cox a Larry chvíli debatovali, zda je nutné pro reverzní inženýring vlastnit legální kopii [BK je pro Open Source vývojáře sice zdarma, ale zakazuje reverzní inženýring, takže pak by byla jeho licence neplatná]. Thomas Molina navrhnul, ať se všichni přizpůsobí duchu Larryho licence, ale Jamie vysvětlil, že:

Larry zasáhl nerv Open Source komunity tím, že vytvořil uzavřený protokol a dostal jej až do samého srdce vývojového procesu kernelu. Bylo by velmi nezdvořilé ignorovat Larryho licenci a používat jím vyvinutý software proti jeho vysloveným přáním. Na druhou stranu je všeobecně přijímáno vytváření programů komunikujících s cizím uzavřeným softwarem. Je to dokonce zapsáno do zákonů týkajících se copyrightu. Je to princip.

Představte si, že by všichni vaši přátelé začali mluvit novým jazykem Deštinou. Přáli byste si s nimi bavit tímto jazykem, abyste s ními mohli pracovat. A teď - co kdyby ti řekli, že se musíš stát členem nějakého klubu a podepsat smlouvu či zaplatit hodně peněz, jinak nebudeš moci mluvit tímto jazykem? Pokud těch přátel bude moc, nemůžeš je ignorovat a buď byste přijali podmínky nebo se naučili jazyk stejně.

Nyní, pokud jste přijali myšlenku, že napsat program pro komunikaci s ostatními používajícími BitKeeper je správná věc, v jazyce jejich volby, jak to chcete udělat? Larry vytvořil situaci, kdy jedinou šancí je analyzovat jeho software proti jeho vůli. Co je důležitější? Být zdvořilý vůči Larrymu nebo mít možnost vytvořit takový program? Rozhodněte se sami.

Andreovi se libilo přirovnání s Deštinou, ale poznamenal, že jeho cílem není mluvit Deštinou, ale překládat z Deštiny do češtiny. Potřebuje přístup k datům a provádět jejich zálohy v otevřeném formátě. A Larry se chystá poskytnout taková data v otevřeném formátě [CVS], takže pouze pokud by tak neučinil, museli bychom zjišťovat legálnost takového reverzního inženýringu.

Později Larry napsal, že chtěli poskytnout komunitě své nástroje zdarma, ale pokud reakce komunity bude "bezva, nyní jejich nástroje můžeme kopírovat ještě snadněji", bude nutné se chránit pomocí patentů. Přestože jeden patent stojí více, než poskytnutí pásma pro všechny vývojáře na dobu jednoho roku. Nicolas Pitre odpověděl, že Larry nemůže žádat rozhodnutí komunity, neboť ta není nijak hierarchicky členěna a není pravděpodobné, že by dokázala zformovat jediný názor respektovaný všemi.

John Bradford si všiml, že komunita ani tak nepotřebuje SCM nástroj [jako je BitKeeper či CVS], ale mít možnost synchronizovat se s posledními změnami v Linusově stromu. Andrew Morton tuto teorii potvrdil a podotkl, že rozdíl proti poslednímu vydanému jádru je vždy dostupný na adrese http://www.kernel.org/pub/linux/kernel/v2.5/testing/cset/. Matt Reppert si však posteskl, že je generován jen jednou denně. Jon Bradford si přál, aby někdo vytvořil konferenci, kam by se zasílaly Linusovy patche. Alan odpověděl, že taková konference již existuje a během další debaty vyplynulo, že je i aktuální.

Podpora S4bios, 2 e-maily

Pavel Machek zaslal patch pro podporu S4bios. Napsal, že S4bios je snadnější k používání (není možné nabootovat špatné jádro, stroj indikuje, že spí, není tedy vypnutý), má hezký progress bar atd. Někdo se soukromě zeptal na rozdíly vůči S4 a zda stále kernel zapisuje své core do swapu. Pavel svou odpověď směřoval do konference a potvrdil tazateli jeho domněnku a odkázal jej na soubor documentation/swsusp.txt.

Promise chce zneužívat Free Software vývojáře, 10 e-mailů

Mons Rullgord se zeptal na existenci ovladačů SATA čipů firmy Promise. Andre Hedrick odpověděl, že žádné nejsou, neboť se nedohodl na smlouvě s Promise. Doporučil používat produkty Silicon Image. Mons se zeptal, v čem je problém a Andre vysvětlil, že:

Problém je, že chtějí seznam všech inteelktuálních vlastnictví, které mám či vlastním. To znamená, že mohou tvrdit, že vše ostatní, co dělám, je odvozeno z jejich intelektuálního vlastnictví a oni vlastní. To se nestane. Ať jejich NDA podepíše jiný ubožák.

Podpora IPv6 IPsec, 6 e-mailů

Kazunori Miyazawa ohlásil:

Tento patch přidává podporu IPv6 IPsec do Linuxu verze 2.5.62. Funguje dobře.

David S. Miller poděkoval Kazunoriovi za jeho práci a slíbil, že si kód prohlédne. Pak se zeptal, zda spolupracuje s Kunihiro Ishiguro nebo pracuje nezávisle na něm na stejném úkolu. Vysvětlil, že taková duplikovaná snaha je zbytečná, neboť každý účastník získá plný kredit za svou práci. Hideaki YOSHIFUJI potvrdil, že bohužel oba pracují nezávisle na sobě a později se obě skupiny dohodly, že budou pracovat společně.


Související články

Jaderné noviny 205
Jaderné noviny 204
Jaderné noviny 203

Odkazy a zdroje

Kernel Traffic

Další články z této rubriky

Jaderné noviny – přehled za březen 2025
Jaderné noviny – přehled za únor 2025
Jaderné noviny – přehled za leden 2025
Jaderné noviny – přehled za prosinec 2024
Jaderné noviny – přehled za listopad 2024

Diskuse k tomuto článku

3.3.2003 09:10 Miloslav Ponkrác
Rozbalit Rozbalit vše BitKeeper
Odpovědět | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
Mě by zajímalo (opravdu o tom vím málo), jak to vlastně s BitKeeperem je. Pokud si přímo do vývoje jádra nasadili systém s uzavřenou licencí a uzavřeným protokolem, tak je to síla. Můžete mě někdo odkázat, nebo napsat, jak to vlastně je?
3.3.2003 10:01 Leoš Literák | skóre: 74 | blog: LL | Praha
Rozbalit Rozbalit vše BitKeeper
je to tak, na Linuse lidi tlacili, at pouziva CVS ci neco podobneho. ale CVS je pro tak velky projekt nepouzitelne. nakonec Larry navrhnul, ze da Open Source vyvojarum licenci zdarma na BitKeeper a pres vyrazny nesouhlas spousty vyznamnych vyvojaru Linus nakonec souhlasil. viz archiv Kernel Traffic zhruba pred 14 mesici.
Zakladatel tohoto portálu. Twitter, LinkedIn, blog, StackOverflow
3.3.2003 12:36 Miloslav Ponkrác
Rozbalit Rozbalit vše BitKeeper
Tak to se tedy zastáncům uzavřeného software podařil opravdu husarský kousek. No, Linus je demokrat. :-(
7.3.2003 03:06 CrONiN
Rozbalit Rozbalit vše BitKeeper
Teda neviem, preco je CVS na taky projekt nepouzitely, ked je pouzitelny na synchronizaciu stromu FreeBSD. A co taky rsync? Zavedenie BK do vyvoja jadra nevestilo nic dobre uz pred rokom, ked ho Linus zaviedol a dnesne problemy su prirodzenym dosledkom stretov closed a open filozofie.
3.3.2003 13:17 Miša Balcar
Rozbalit Rozbalit vše archiv jadernych novin
Odpovědět | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
Ahoj, věnoval jsem víc než měsíc čtení Jaderných novin směrem do historie, abych byl v obraze - dostal jsem se k číslu 42 a šlus. 41 a starší jsem nenašel, cítím se frustrovaný a moje akribická potřeba dobrat se kořenů zůstává neukojena. Bylo by moc krásné prokousat se až k té jedničce, nemyslíte? s pozdravem, Miša
3.3.2003 13:23 Leoš Literák | skóre: 74 | blog: LL | Praha
Rozbalit Rozbalit vše archiv jadernych novin
wow, to je vytrvalost :-) nicmene vas potesim jen castecne. mam jeste nekde zhruba deset ci dvacet starsich cisel, ktere mohu uverejnit, ale starsi nejsou prelozene. zacal jsem to prekladat nekdy v roce 2000 kolem 30 cisla .. mam tedy zverejnit uplne vsechny cisla?
Zakladatel tohoto portálu. Twitter, LinkedIn, blog, StackOverflow
3.3.2003 13:27 Miša Balcar
Rozbalit Rozbalit vše archiv jadernych novin
no nerad bych, abyste kvuli tomu strávil několik bezesných nocí - ale pokud máte přebytek volného času, proč ne?! Miša
3.3.2003 15:02 Leoš Literák | skóre: 74 | blog: LL | Praha
Rozbalit Rozbalit vše archiv jadernych novin
abych to upresnil, vsechna stara cisla, ktera jsem prelozil :-) nicmene volny cas je to, ceho se mi nedostava :-(((
Zakladatel tohoto portálu. Twitter, LinkedIn, blog, StackOverflow

ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.