Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Do konference přišlo celkem 1677 emailů, nejvíce jich poslali Andre Hedrick, Richard Stallman a Hell.Surfers.
Andre Hedrick zaslal odkaz na zajímavý článek: http://eastbay.bizjournals.com/eastbay/stories/2003/01/20/story1.html. James Simmons s ním však rozhodně nesouhlasil:
Linux se NIKDY nedostane do desktopového trhu!!! Linux našel mezeru v serverovém trhu a částečně v trhu se zabudovanými počítači [embedded]. Přesněji zápasí v embedded o přežití. Proč?
Důvodem číslo jedna, proč se nedostane do trhu s dektopy, je jeho mentalita piva zdarma [narážka na špatné chápání pojmu free]. Spousta lidí očekává něco za nic. Nemluvím jen o uživatelích. Dokonce i o mnohomiliardových společnostech. Měl jsem velkou společnost, která se mě zeptala: "Vy po nás chcete peníze? To od vás není zrovna open source!!!". A u koncových uživatelů existuje stejný problém. K tomu přidejte společnosti, které argumentují náklady na programátory, kteří by portovali jejich software.
Jediným důvodem, proč v posledních letech Linux tolik vzrostl, je domněnka společností, že ušetří používaním softwaru zdarma. No, teď zjišťují, že i Linux něco stojí. Musíte najmout programátory a potřebujete lidi, kteří rozumějí Linuxu. Uvidíme zpomalování adopce Linuxu, pokud ne úplné zastavení ve všech trzích kromě serverů a embedded zařízení bez GUI jako jsou telekomunikační zařízení.
Někdo by mohl v tuto chvíli vstát a začít křičet o PDA. Zaprvé, jedná se o velmi vertikální trh. Ve skutečném světě uvidíte spoustu Palmů a pár iPaqů. Nikdy jsem neviděl výrazné používání linuxových PDA. iPaq může běžet pod Linuxem, ale nikdy s ním nebude dodáván. Pracoval jsem s několika experimentálními PDA. Některé se nikdy nedostaly na trh a více společnosti shledalo Linux nezralým v porovnání s Windows CE a rozhodly se přejít k Microsoftu.
Co to znamená nezrálý? Základ je stabilní a pěkný, ale lidé chtějí více než jen login přes seriovou konzoli. Viděl jsem spoustu hezkých vývojů nových typu uživatelského rozhraní. Všichni kromě jednoho se rozhodli nepoužívat X windows a ten později přešel na Windows CE. Tyto společnosti cítily X jako brzdu a tak používaly microwindows nebo embedded QT. Je zde stále velký nedostatek aplikací a ještě větší nedostatek společností chtějících psát aplikace pro linuxové PDA.
A teď k samému desktopu. Máme zde dva hlavní problémy. Největší problém Xů je jeho dlouhý vývojové cyklus. Dobrou zprávou je, že od doby, co nVidia vytváří vlastní X server a ovladače a dominuje trhu s grafickými kartami, už to tak necítíme. Pokud by zde bylo 20 - 30 karet se stejným podílem na trhu, pocítili bychom to. Zvláště když grafické karty mají šestiměsíční cyklus, než zastarají.
A co je mým důkazem? Za prvé podívejte se po linuxových zaměstnáních. Najdete systémové administrátory. Pár. Pak nabídky pro programátory jako iSCSI nebo síťové karty či jiné aspekty síťového programování. Teď hledejte místa pro programátory KDE nebo Gnome aplikací kromě distributorů. Našel jsem jedno místo někde v Australii. Nyní hledejte v flipdog.com, CareerBuilder.com nebo HotJobs.com místo programátora KDE nebo Gnome. Žádné pozice nejsou dostupné. Takže žádná společnost neplánuje portovat software pod Linux nebo vytvořit nový linuxový software. Vzpomeňte na pár společností jako lokigames. Už jsou pryč. Další úrovní je grafika a multimédia pod Linuxem. Opět žádné pozice.
Další otázkou je, jaké společnosti investují do neserverových aplikací pro Linux, jako jsou multimedia, Gnome, KDE a X kromě distribucí. Vím jen o VA Linux. Najali několik programátorů DRI/X windows. Pokud vím, už zde nepracují. Takže jediné společnosti tlačící věci netýkající se serveru, jsou distribuce. Otázkou je, kolik jich zůstane. Jeden z nich před pár dny vyplnil formulář pro bankrot. Také vidíme silný přesun k tomu, kde jsou peníze. Na trh serverů.
Jesse Pollard poznamenal, že dlouhý vývojový cyklus X Window Systému je zapříčiněn špatnou dokumentací hardwaru. James s ním souhlasil, ale dodal, že je rozdíl, když mnoho z vývojářů pracuje ve svém volném čase a když se tím živí. Pět hodin týdně versus 40 udělá velký rozdíl v tom, jak rychle se něco dokončí. Jesse však kontroval, že podle webových stránek XFee86 mají SPOUSTU firemních sponzorů darujících peníze, práci a vybavení. Jsou placeni za vytvoření rozhraní pro hardware na zakázku. Jesse dále napsal, že je spousta dostupných linuxových míst, jiní lidé zaslali výsledky svých hledání. Výsledky se zásadně lišily.
Gerhard Mack si myslel, že quota funguje jen na souborovém systému ext2. Ale Oleg Drokin odpověděl, že reiserfs také pracuje s quotou. Chris Mason portuje patch z 2.4 na 2.5. Andrew Morton dodal, že i ext3., ufs a udf používají kód quoty. Gerhard poznamenal, že dokumnetace tvrdí, že quota je podporována jen ext2. Zeptal se, kde najde nástroje pro práci s quotou pod ext3. Andrew napsal, že ext3 používá stejné nástroje jako ext2 a poslal i odkaz na domovské stránky - the Sourceforge site.
Ale Pete Zaitcev napsal Gerhardovi, že quota na ext3 vede k zamrznutí, takže to můžete zkusit, ale asi nebudete chtít. Popis byl zveřejněn u RH 2.4.18-5 a oprava nebyla začleněna ani v 2.4.20. Jakob Oestergaard napsal, že používá quotu s ext3 na velmi zatíženém stroji a dosud nezaznemanal jediné zamrznutí. Nicméně Andrew přiznal, že je zde problém a řeklm že se na to podívá. Gerhard Andrewovi poděkoval a dodal, že počká na patch a připomenul mu, že by měl také opravit dokumentaci.
Jim Ny právě dokončil kurz operačních systémů a rozhodl se začít opravovat chyby v Linuxu. Paul Larson odpověděl, že testování je dobrý způsob, jak se něco naučit a přidal adresu: http://ltp.sourceforge.net. Hanna Linder doporučil databázi chyb v jádře 2.5 - http://bugme.osdl.org a dodal, ať si vybere nějakou novou chybu, která ještě nebyla nikomu přiřazena. Pak ať pošle patch do konference pro kontrolu. Jiným dobrým startovacím místem je http://www.kernelnewbies.org. A Randy Dunlap přidal, že Kernel Janitors je projekt vhodný pro začátečníky. Jejich seznam úkolů najde na adrese http://kernel-janitor.sourceforge.net.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: