Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Do konference přišlo celkem 1431 emailů, nejvíce jich poslali Alan Cox, Rusty Russell, Adrian Bunk.
Nitin A Kamble z Intelu oznámil:
Zajímal nás dopad na výkonnost směrování IRQ [IRQ routing] v jádře 2.5.52. Tento email obsahuje naše zjištění o tom, jak jádro přesouvá přerušení. Dále je zde diskuse a patch s novou implementací.
Zjistili jsme, že současná implementace funguje dobře na IA32 SMP systémech s malým množstvím přerušení. Také jsme si všimli, že už nefunguje tak dobře při velkém množství přerušení na těchto SMP systémech.
dále jsme zjistili, že v určitých případech má statická vazba IRQ lepší výkonnost [performance] než aktuální distribuce zátěže z přerušení. důvodem je, že v určitých případech jsou přerušení zbytečně přesouvány mezi procesory, což s sebou nese extra režie a ruší výhody vyrovnávací paměti procesoru.
Na tato zjištění jsme přišli během měření výkonu na stroji se čtyřmi procesory Pentium 4 Xeon (s podporou hyperthreading) se spuštěnými osmi kopiemi netperfu. Čtyři síťové karty v systému měly různá IRQ generující velké množství přerušení za pomoci připojených klientů. Statická vazba IRQ měla vůči aktuální implementaci o 12,28% větší výkonnost.
Zároveň pracujeme na nové implementaci. Toto jsou její hlavní cíle:
Nová implementace je téměř o 12% výkonnější než ta původní na výše zmíněné konfiguraci.
Bill Abt z IBM ohlásil:
NGPT - Next Generation POSIX Threading
NGPT verze 2.2.0 byla uvolněna dnes, 10. ledna 2003. Jedná se o plnou náhradu za LinuxThreads ať už pro jednotlivce nebo pro celou distribuci. V této verzi jsme se zaměřili na výkonnost. Dosáhli jsme významných zlepšení výkonnosti i škálovatelnosti, takže NGPT je nejrychlejší a nejškálovatelnější POSIX kompatibilní knihovnou vláken dostupnou pro Linux.
Projekt NGPT najdete na adrese http://www-126.ibm.com/developerworks/opensource/pthreads.
Marc-Christian Petersen nevěřil Billovým výrokům ohledně výkonu, ale Joe z Lexusu napsal, že benchmarky budu nejspíše přesné. Dodal, že testy by měly být provedeny pod aktuálním glibc, které obsahuje vylepšení specifické pro NPTL. Jeff Garzik potvrdil, že potřebujete aktuální kernel z řady 2.5 a aktuální glibc. To najdete například v beta verzi Redhatu Phoebe.
Luke Kenneth Casson Leighton ohlásil, že nový linuxový projekt zve ty nejlepší linuxové a open source lidi k účasti. Po jeho oznámení bude projekt otevřen pro kohokoliv na světě ku prospěchu Linuxu a Open Source. Zároveň poprosil o zprostředkování kontaktu na lídry linuxových komunit a advokáty Open Source. Dodal, že pokud milujete Linux a věříte v Open Source, budete milovat i tento nový projekt.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: