abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 18:44 | Zajímavý článek

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 16:11 | Nová verze

    Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:55 | Komunita

    Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    16.7. 21:22 | IT novinky

    Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 16
    16.7. 16:22 | IT novinky

    Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 24
    16.7. 15:33 | Upozornění

    Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapyAI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.

    bindiff | Komentářů: 8
    16.7. 13:33 | Bezpečnostní upozornění

    Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    16.7. 00:11 | Nová verze

    Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    15.7. 20:44 | IT novinky

    Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 11
    15.7. 17:22 | Nová verze

    3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (59%)
     (27%)
     (7%)
     (3%)
     (0%)
     (1%)
     (4%)
    Celkem 409 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 8.6. 21:05
    Rozcestník

    Jaderné noviny 201

    27. 1. 2003 | Leoš Literák | Jaderné noviny | 3494×

    Výkonnost směrování IRQ v řadě 2.5. NGTP 2.2.0. Tajemný projekt hledá linuxové vývojáře.

    Do konference přišlo celkem 1431 emailů, nejvíce jich poslali Alan Cox, Rusty Russell, Adrian Bunk.

    Výkonnost směrování IRQ v řadě 2.5, 4 e-maily

    Nitin A Kamble z Intelu oznámil:

    Zajímal nás dopad na výkonnost směrování IRQ [IRQ routing] v jádře 2.5.52. Tento email obsahuje naše zjištění o tom, jak jádro přesouvá přerušení. Dále je zde diskuse a patch s novou implementací.

    Zjistili jsme, že současná implementace funguje dobře na IA32 SMP systémech s malým množstvím přerušení. Také jsme si všimli, že už nefunguje tak dobře při velkém množství přerušení na těchto SMP systémech.

    • zátěž z přerušení jednotlivých IRQ je vyvažována na procesorech nezávisle na zátěži ostatních IRQ. také aktuální implementace přesouvá IRQ náhodně. To funguje dobře, pokud je zátěž malá, ale vidíme nevyváženost zátěže v případě více silných zdrojů přerušení. Frekventované zdroje přerušení se často ocitnou na jednom zatíženém procesoru, zatímco ostatní procesory jsou zatíženy slabě. Pro dosažení dobrého vyvážení je důležité brát v úvahu zátěž všech přerušení dohromady.
    • další zajímavé zjištění: tato nevyváženost zátěže není vidět v souboru /proc/interrupts, neboť ukazuje kumulativní zátěž přerušení na všech procesorech.
    • dále jsme zjistili, že v určitých případech má statická vazba IRQ lepší výkonnost [performance] než aktuální distribuce zátěže z přerušení. důvodem je, že v určitých případech jsou přerušení zbytečně přesouvány mezi procesory, což s sebou nese extra režie a ruší výhody vyrovnávací paměti procesoru.

      Na tato zjištění jsme přišli během měření výkonu na stroji se čtyřmi procesory Pentium 4 Xeon (s podporou hyperthreading) se spuštěnými osmi kopiemi netperfu. Čtyři síťové karty v systému měly různá IRQ generující velké množství přerušení za pomoci připojených klientů. Statická vazba IRQ měla vůči aktuální implementaci o 12,28% větší výkonnost.

    Zároveň pracujeme na nové implementaci. Toto jsou její hlavní cíle:

    • v kterýkoliv moment jsou silně zatížené IRQ distribuovány na různá CPU pro dosažení maximálního vyvážení.
    • slabé zdroje přerušení jsou ignorovány z hlediska vyvažování zátěže.
    • silné zdroje přerušení nejsou přesouvány mezi procesory. to pomáhá udržovat cache na CPU.
    • podporuje HyperThreading. zátěž je směrována na správné logické CPU.
    • v případě, že je na systému méně CPU než silných zdrojů zatížení, není možné je balancovat rovnoměrně. V tom případě bude použit existující kód, ale bez jeho náhodnosti.
    • časový interval je flexibilní. Liší se v závislosti na změně zátěže z přerušení.
    • bylo vytvořeno nové vlákno jádra, které provádí kalkulace vyvážení pro všechny zdroje přerušení. Důsledkem je snížení režie.
    • je možné vypnout IRQ distribuci parametrem při bootování, pokud to někdo potřebuje.

    Nová implementace je téměř o 12% výkonnější než ta původní na výše zmíněné konfiguraci.

    NGTP 2.2.0, 7 e-mailů

    Bill Abt z IBM ohlásil:

    NGPT - Next Generation POSIX Threading

    NGPT verze 2.2.0 byla uvolněna dnes, 10. ledna 2003. Jedná se o plnou náhradu za LinuxThreads ať už pro jednotlivce nebo pro celou distribuci. V této verzi jsme se zaměřili na výkonnost. Dosáhli jsme významných zlepšení výkonnosti i škálovatelnosti, takže NGPT je nejrychlejší a nejškálovatelnější POSIX kompatibilní knihovnou vláken dostupnou pro Linux.

    Projekt NGPT najdete na adrese http://www-126.ibm.com/developerworks/opensource/pthreads.

    Marc-Christian Petersen nevěřil Billovým výrokům ohledně výkonu, ale Joe z Lexusu napsal, že benchmarky budu nejspíše přesné. Dodal, že testy by měly být provedeny pod aktuálním glibc, které obsahuje vylepšení specifické pro NPTL. Jeff Garzik potvrdil, že potřebujete aktuální kernel z řady 2.5 a aktuální glibc. To najdete například v beta verzi Redhatu Phoebe.

    Tajemný projekt hledá linuxové vývojáře, 1 e-mail

    Luke Kenneth Casson Leighton ohlásil, že nový linuxový projekt zve ty nejlepší linuxové a open source lidi k účasti. Po jeho oznámení bude projekt otevřen pro kohokoliv na světě ku prospěchu Linuxu a Open Source. Zároveň poprosil o zprostředkování kontaktu na lídry linuxových komunit a advokáty Open Source. Dodal, že pokud milujete Linux a věříte v Open Source, budete milovat i tento nový projekt.

    Tento článek vychází ze seriálu Kernel Traffic (http://kt.zork.net) a je zveřejněn pod licenci GPL verze 2.
           

    Hodnocení: 29 %

            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    27.1.2003 12:40 Anselm
    Rozbalit Rozbalit vše NGPT
    Jak je to tedy s tím threadingem? Jaky je vztah NGPT a NPTL? Proc vubec (díky sponsoringu) vznikla NPTL kdyz se jaksi vseobecne predpokladalo, ze nahradou za LinuxThreads budou NGPT?
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.