Bylo oznámeno vydání Fedora Linuxu 43. Ve finální verzi vychází šest oficiálních edic: Fedora Workstation a Fedora KDE Plasma Desktop pro desktopové, Fedora Server pro serverové, Fedora IoT pro internet věcí, Fedora Cloud pro cloudové nasazení a Fedora CoreOS pro ty, kteří preferují neměnné systémy. Vedle nich jsou k dispozici také další atomické desktopy, spiny a laby. Podrobný přehled novinek v samostatných článcích na stránkách Fedora Magazinu: Fedora Workstation, Fedora KDE Plasma Desktop, Fedora Silverblue a Fedora Atomic Desktops.
Elon Musk oznámil (𝕏) spuštění internetové encyklopedie Grokipedia (Wikipedia). Zatím ve verzi 0.1. Verze 1.0 prý bude 10x lepší, ale i ve verzi 0.1 je podle Elona Muska již lepší než Wikipedia.
PSF (Python Software Foundation) po mnoha měsících práce získala grant ve výši 1,5 milionu dolarů od americké vládní NSF (National Science Foundation) v rámci programu "Bezpečnost, ochrana a soukromí open source ekosystémů" na zvýšení bezpečnosti Pythonu a PyPI. PSF ale nesouhlasí s předloženou podmínkou grantu, že během trvání finanční podpory nebude žádným způsobem podporovat diverzitu, rovnost a inkluzi (DEI). PSF má diverzitu přímo ve svém poslání (Mission) a proto grant odmítla.
Balík nástrojů Rust Coreutils / uutils coreutils, tj. nástrojů z GNU Coreutils napsaných v programovacím jazyce Rust, byl vydán ve verzi 0.3.0. Z 634 testů kompatibility Rust Coreutils s GNU Coreutils bylo úspěšných 532, tj. 83,91 %. V Ubuntu 25.10 se již používá Rust Coreutils místo GNU Coreutils, což může přinášet problémy, viz například nefunkční automatická aktualizace.
Od 3. listopadu 2025 budou muset nová rozšíření Firefoxu specifikovat, zda shromažďují nebo sdílejí osobní údaje. Po všech rozšířeních to bude vyžadováno někdy v první polovině roku 2026. Tyto informace se zobrazí uživateli, když začne instalovat rozšíření, spolu s veškerými oprávněními, která rozšíření požaduje.
Jste nuceni pracovat s Linuxem? Chybí vám pohodlí, které vám poskytoval Microsoft, když vás špehoval a sledoval všechno, co děláte? Nebojte se. Recall for Linux vám vrátí všechny skvělé funkce Windows Recall, které vám chyběly.
Společnost Fre(i)e Software oznámila, že má budget na práci na Debianu pro tablety s cílem jeho vyžívání pro vzdělávací účely. Jako uživatelské prostředí bude použito Lomiri.
Proběhla hackerská soutěž Pwn2Own Ireland 2025. Celkově bylo vyplaceno 1 024 750 dolarů za 73 unikátních zranitelností nultého dne (0-day). Vítězný Summoning Team si odnesl 187 500 dolarů. Shrnutí po jednotlivých dnech na blogu Zero Day Initiative (1. den, 2. den a 3. den) a na YouTube.
Byl publikován říjnový přehled dění a novinek z vývoje Asahi Linuxu, tj. Linuxu pro Apple Silicon. Pracuje se na podpoře M3. Zanedlouho vyjde Fedora Asahi Remix 43. Vývojáře lze podpořit na Open Collective a GitHub Sponsors.
Iniciativa Open Device Partnership (ODP) nedávno představila projekt Patina. Jedná se o implementaci UEFI firmwaru v Rustu. Vývoj probíhá na GitHubu. Zdrojové kódy jsou k dispozici pod licencí Apache 2.0. Nejnovější verze Patiny je 13.0.0.
Do konference přišlo celkem 1350 emailů, nejvíce jich poslali "Martin J. Bligh", Andrew Morton, Andrea Arcangeli.
Mikuláš Patočka oznámil:
V souborovém systému je chyba souběhu [race condition]
Mějme dva inody umístěné ve stejném bufferu.
Tato chyba způsobuje, že když současně voláte fsync na dva inody ve stejném bufferu, pouze první bude skutečně zapsán na disk.
Andrew Morton potvrdil tuto chybu a dodal, že se jedná obecnou slabou stránku v rozhraní ll_rw_block(), které není vhodné pro zápisy s integritou dat. Navrhl opravu pro řadu 2.5, ale Mikuláš si myslel, že to není dostatečné, pak diskutovali na různými implikacemi.
Pavel Machek navrhl, že by tato chyba měla být opravena i ve stromu řady 2.4, ale Mikuláš napsal:
Greg KH napsal pár novinek o projektu klibc. Aktuální verze už relativně dobře funguje v rámci kernelu. Greg upravil soubor usr/gen_init_cpio.c, aby přidával soubory do cpio "blobu". Zdá se, že to funguje, nicméně není schopen ty soubory poté z archivu vytáhnout. Aktuální patch vůčí jádru 2.5.59 najdete zde.
H. Peter Anvin byl unešen pokrokem a Arnd Bergmann nabídl své zkušenosti s initramfs. Když se pokoušel připojit initramfs s MS_BIND do rootu, zjistil, proč není možné spouštět /sbin/hotplug. V kódu je chyba během extrakce souboru, která způsobuje, že se první byte souboru ztratí. Například soubor začíná s "ELF\001" místo "\577ELF". Je možné, že tato chyba souvisí s jinou chybou, kterou občas při rozbalováni initramfs na s390x Arnd vidí ("panic: length error").
Později vysvětlil, že během vytváření souboru initramfs_data.cpio.gz je vyplňování [padding] mezi hlavičkou souboru a jeho obsahem špatné, což může být ověřeno ručním rozbalením. Arnd poslal triviální záplatu, Gregovi se líbila a začlenil ji do svého stromu. O pár dnů později ohlásil další verzi, kde klibc a initramfs spolu fungují.
Greg KH ohlásil:
Tady je série patchů okolo PCI Hotplug, několik týkajících se základů PCI a dvě malé sysfs záplaty.
Patche ovladače hotplug se skládají ze spousty oprav nalezených projekty smatch a checker a velkého patche, který odstraňuje pcihpfs a používá místo něj sysfs od Stanleyho Wanga. Také jsem přesunul pár funkcí ze souboru drivers/hotplug/pci_hotplug_util.c do drivers/pci/hotplug.c, což je pro ně lepší místo.
Robert Williamson ohlásil:
Vyšla verze 20030206 projektu Linux Test. Na našich stránkách (http://ltp.sourceforge.net) můžete nahrát poslední verzi, která obsahuje více než 950+ testů operačního systému Linux. Stránky obsahují také další informace jako jsou výsledky testů, matice nástrojů linuxových testů, technické materiály a návody pro testování. Je tam i seznam testů, u kterých je očekáváno jejich selhání (http://ltp.sourceforge.net/expected-errors.php).
Novinky této verze:
Andrew Grover ohlásil:
Od další verze umožníme licencovat ACPI AML interpretr (drivers/acpi/*/*.c) pod BSD licencí vedle současné, GPL licence.
I když nominálně tento krok zvýší vaše práva na kód, skutečným důvodem je snadnější přijímání změn externích přispěvatelů do kódu interpreteru (dobrá věc pro každého). ACPI kód specifický Linuxu (drivers/acpi/*.c) nebude ovlivněn touto změnou (zůstává jen pod GPL).
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: