Portál AbcLinuxu, 7. května 2025 20:24
Používání linux/irq.h nebo asm/irq.h v ovladačích. Automatická konfigurace jádra. Russellovy projekty. Stěhování master.kernel.org do nového domova. Linux 2.6.14-rc2.
9. zář - 15. zář
Alexander Viro napsal:
Často se objevují chyby v přenositelnosti kódu, když se někdo rozhodne začlenit do ovladače linux/irq.h místo asm/irq.h. Skoro vždy je to špatný postup a např. na ARM to způsobuje okamžité problémy.
Takže udělám následující:
Zkontroluji všechna stávající začlenění linux/irq.h; např. v arch/x86_64 byla až na dva případy všechna 100% zbytečná, jedno mělo být asm/irq.h a druhé asm/irq.h + asm/hw_irq.h. Jediným oprávněným uživatelem linux/irq.h na amd64 je asm/hardirq.h.
Situace na dalších místech v arch/* je podobná - většina začlenění není vůbec potřeba.
Námitky? Tahle varianta nechává lidem, kteří spravují kód mimo hlavní strom, na provedení oprav čas až do 2.6.15 - a to je opravdu více než dost...
Ale Geert Uytterhoeven navrhl: Nebylo by logičtější udělat preferovaný include z linux/irq.h? Většinou jsou verze v linux/* upřednostňovány před asm/*. Matthew Wilcox odpověděl: Není téměř žádný důvod pro to, aby <*/irq.h> vůbec existovalo. Skoro všechny ovladače ve skutečnosti chtějí <linux/interrupt.h>. Jenže Christoph Hellwig poukázal na to, že <linux/interrupt.h> neobsahuje <asm/irq.h> a některé architektury tam mají důležité prototypy. Vlákno skončilo bez jasného rozhodnutí, jestli je lepší dávat přednost linux/irq.h nebo asm/irq.h.
14. zář - 17. zář
Ahmad Reza Cheraghi napsal:
Napsal jsem systém pro vytváření souboru .config na základě hardwaru v systému. Bylo by fajn, kdybyste mi řekli váš názor.
úvod:
http://www.energyparty.de/ahmad/readme
jaderný patch:
www.energyparty.de/ahmad/autoconfig_0_1_patch.tgz
zdrojové kódy:
http://www.energyparty.de/ahmad/autoconfig_0_1.tgz
Hodně lidem se nápad líbil a Hua Zhong řekl: Vypadá to, že existuje trend odrazovat běžné uživatele od používání jader z kernel.org. Ale s tím já většinou nesouhlasím. Roman Zippel se však stavěl skepticky k tomu, že by měl Ahmad (nebo kdokoliv jiný) dost energie na dokončení projektu. Měl pocit, že se jedná o obrovské množství práce, ale Ahmad a další věřili, že by šlo hodně obtíží obejít. Ahmad poblíž napsal:
Chtěl bych říci, jak jsem na to přišel. Když jsem se poprvé bezúspěšně snažil nakonfigurovat jádro, pomyslel jsem si, proč nejde něco takového zařídit automaticky.
Takže nejprve jsem to chtěl dělat např. pro ty, kdo neví co znamená volba "Enable loadable module support", a jestli ji mají povolit nebo ne. Teď už vím, že všechny věci automaticky dělat nelze (například souborové systémy nebo protokoly). A to je důvod pro systém. Aby mohl každý (tím myslím experty) přispět návrhem nejlepší odpovědi, a tak by mohly být i volby, včetně té zmíněné, rozhodnuty automaticky. Takže když bude někdo chtít použít nové jádro, neskončí zklamaný a nebude litovat, že Linux (nové jádro) vyzkoušel.
15. zář
Alexander Viro poslal patch pro ovladač EPCA driver a Russella Kinga vložil do CC. Russell odpověděl: Díky za kopii, ale mě nezajímá žádný sériový ovladač, který nepoužívá hlavní sériové rozhraní. Nemám v úmyslu fungovat jako "člověk, který musí zkontrolovat každou změnu jen proto, že ovladač obsahuje slovo serial" - to není role, kterou jsem se rozhodl zastávat. Alexander reagoval:
Hele, když vidím, jak vehementně si stěžuješ, když _nejsi_ v CC...
radši to hraji na jistotu, abych neskončil jako správce sériového
subsystému .
OK, takže od jakých věcí chceš kopie? Já tedy tipuji, že to bude arch/arm/*, include/asm-arm/*, drivers/serial/*, include/linux/serial*. No, a všechny změny tty rozhraní, kdybych se někdy do něčeho takového pustil... Něco chybí nebo přebývá?
Russell odpověděl:
V podstatě je to:
arch/arm/* | |
drivers/*/arm | |
drivers/mfd/* | (to platí teď, ale jestli bude i v budoucnu, to záleží na tom, co se tam objeví) |
drivers/mmc/* | |
drivers/serial* | (i když z toho jen ovladače využívající serial_core - bohužel to vypadá, že tam byly umístěny i ovladače, které serial_core nepoužívají) |
include/asm-arm/* | |
include/linux/8250* | |
include/linux/serial* | |
fs/adfs/* |
Ale jsem i autorem některých ovladačů a u těch bych také samozřejmě ocenil CC.
16. zář - 18. zář
H. Peter Anvin hlásil:
master.kernel.org bude offline počínaje dneškem krátce po 15:00 PDT/22:00 UTC, 16. září 2005; kvůli přesunu do Open Source Lab na oregonské státní univerzitě. Díky tomu budeme mít daleko lepší připojení a spolehlivější řešení záloh - kromě přístupu ke skutečnému NOC (síťové operační středisko).
Velký dík Javieru Hendersonovi, který se nabídl, že stroj přiveze soukromým letadlem, aby se snížila doba offline.
Předpokládáme, že bude zase online zítra kolem 12:00 PDT/19:00 UTC, v sobotu, 17. září. Nová IP adresa stroje bude 140.211.167.34.
Po přesunu napsal Michael Marineau:
Mimochodem, jste-li někdo zvědavý, tak
Scott Kveton vystavil fotografie uvítacího výboru z
dnešního rána .
Na jiném místě poznamenal Linus Torvalds: No, tak už je zpátky online a funkční, jen to vypadá, že zrcadlení na veřejné stroje kernel.org možná zase nebylo zapnuto. A Kees Cook řekl: Kouslo se to, ale asi před hodinou jsem vše opravil. Právě byl dokončen první aktualizační cyklus a teď pracuje na kompletní denní synchronizaci, která bude chvilku trvat. Pak se zase naběhne na pravidelné aktualizační cykly.
19. zář - 21. zář
Na mezinárodní den "Mluvte jako piráti" oznámil Linus Torvalds Linux-2.6.14-rc2:
Ahoj suchozemský krysy!
Tady máte Linux-2.6.14-rc2.
Nic moc extra, vy prašiví psi, ale byly začleněny změny v ALSA, LSM, audit a watchdog, které chyběly v -rc1. Také nová várka věcí od Andrewa. Ale kolem a kolem je to celkem rozumné - jak je vidět z připojeného zkráceného logu.
Arrr!
Martin J. Bligh ohlásil: SCSI je v několika případech nefunkční kvůli absence patche, který přikládám. A to znamená, že některé z testovacích strojů nemohly nabootovat. Jamesi, je nějaká šance dostat to do hlavního jádra? James Bottomley odpověděl: Už tam je... bohužel těsně po 2.6.14-rc2, ale když použiješ poslední verzi z git, měl by tam být. A Martin byl spokojen.
V originálu Kernel Traffic 329 vyšla navíc ještě tato témata:
Tento článek vychází ze seriálu Kernel Traffic (www.kerneltraffic.org) a je zveřejněn pod licencí GPL verze 2.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.