abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 17:33 | Nová verze

    Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 05:33 | Komunita

    Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 12
    dnes 03:55 | Komunita

    sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 22:11 | Nasazení Linuxu

    Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 13:22 | IT novinky

    Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 04:55 | Nová verze

    Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 00:33 | Komunita

    Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 32
    5.5. 23:22 | Pozvánky

    Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou

    … více »
    bkralik | Komentářů: 0
    5.5. 22:33 | IT novinky

    Dle plánu dnes končí služba Skype. Uživatelé mohou pokračovat v Microsoft Teams.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    5.5. 21:44 | IT novinky

    Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (57%)
     (1%)
     (8%)
     (22%)
     (4%)
     (2%)
     (3%)
     (1%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 546 hlasů
     Komentářů: 24, poslední dnes 17:10
    Rozcestník

    Jaderné noviny 328

    11. 10. 2005 | Robert Krátký | Jaderné noviny | 4765×

    Pár rad pro upgrade z 2.4 na 2.6. DevFS má stále hlavu na špalku; uživatelé se brání. Zpřístupnění NUMA dat uživatelskému prostoru. Umístění patchů čekajících na -stable jádro.

    Pár rad pro upgrade z 2.4 na 2.6, 5 e-mailů

    8. zář - 9. zář

    Weber Ress měl vést tým techniků při upgradu jader z 2.4 na 2.6 na mnoha serverech. Požádal o rady a Michael Thonke připomněl: Google je tvůj nejlepší přítel a první zdroj informací. Ještě přidal odkaz na článek Williama von Hagena o tomto tématu. Jesper Juhl napsal:

    Provádím upgrady mnoha kernelů, takže ti povím trochu o tom, jak to dělám a co doporučuji. Pak si s těmi informacemi nalož dle libosti :)

    Úplně nejdříve se přesvědč, jestli jsou všechny základní utility/nástroje aktualizované na verze, které budou fungovat s novým jádrem.

    Když stáhneš zdrojové kódy jádra 2.6.13, rozbal je a podívej se do souboru Documentation/Changes. Najdeš tam seznam nástrojů a utilit s uvedenými minimálními verzemi, které jsou vyžadovány pro správnou funkci s daným jádrem.

    Až budeš mít aktualizované základní utility, musíš zkontrolovat, jestli budou s novým jádrem také fungovat všechny další důležité programy, které v systému máš.

    Jakmile si budeš jistý, že je všechno aktualizované tak, aby to fungovalo s novým jádrem, můžeš 2.6.13 zkompilovat a nainstalovat. Není nutné odstraňovat stávající jádro, 2.6.13 můžeš nainstalovat vedle starého a zkusmo s ním nabootovat. Kdyby nenaběhlo, můžeš se vrátit ke starému.

    Pro svou distribuci pravděpodobně najdeš v dokumentaci, která verze je "připravena na 2.6". Já používám Slackware a Slackware 10.1 je kompletně připraven na 2.6, takže na systému se Slackware 10.1 je vše snadné. Stačí nainstalovat nové jádro místo 2.4 a je to - všechny nástroje si s tím poradí.

    DevFS má stále hlavu na špalku; uživatelé se brání, 32 e-mailů

    9. zář - 14. zář

    Greg KH, kterému nebylo umožněno odstranit DevFS před vydáním verze 2.6.12, poslal stejné patche oproti 2.6.13; doufal, že tentokrát už se na ně dostane: Pokud by někdo opravdu moc chtěl devfs v jádře, poslal jsem patch, který to zařídí v 300 řádcích - ndevfs. Chcete-li jej používat, najdete ho v archívech (je snadné ho spravovat mimo strom jádra, protože potřebuje jen 3 háčky [hooks] do hlavního jádra). Mike Bell odpověděl, že NDevFS je designově vadné. Vytváří pro zařízení zase další názvosloví. A co je horší, nefungují kvůli tomu zařízení jako ALSA a vstupní subsystém, jejichž umístění jsou natvrdo určená v knihovnách. Pokud nebude sysfs dostávat atributy, ze kterých půjdou odvodit skutečné názvy, nebude to fungovat. Greg připustil, že NDevFS není pěkné řešení, ale jen alternativa. A dodal: Kromě toho to vůbec nenabízím k začlenění do jádra, ale pouze jako důkaz pro ty, kteří tvrdí, že není možné snadno spravovat sadu patchů typu devfs mimo jádro.

    Jinde řekl David Lang, že při odstraňování DevFS je potřeba být opatrný, protože hodně systémů by mohlo přestat fungovat. A Greg se zeptal: Ok, jak dlouho bych měl čekat? A David napsal:

    Kdyby byla ve verzi 2.6.13 odstraněna konfigurační volba, pak by podle mě měl kód zůstat do 2.6.15 nebo 2.6.16 (pokud budou nové verze každé dva měsíce, muselo by to být .16). Zvláště když se tolik lidí bojí řady 2.6, je nutné počkat alespoň jeden celý vývojový cyklus, spíš dva (a možná více, budou-li krátké) a potom dát pryč zbytek kódu v další verzi.

    Nezapomínej, že distribuce nebalí všechna jádra. Přeskakují verze a dokud je nevyzkouší, nebudou vyřešeny všechny problémy.

    K tomu připočti, že je dost lidí zmatených číslováním verzí, takže protože je 13 liché číslo, považují 2.6.13 za testovací jádro a 2.6.14 za stabilní - na .13 se tedy nepodívají.

    Tohle všechno za předpokladu, že již byly vyřešeny problémy, které měli lidé se sysfs - nedokázalo nahradit funkce používané s devfs.

    Vlákno skončilo bez jasného rozhodnutí o tom, jak dlouho ještě bude DevFS v jádře.

    Zpřístupnění NUMA dat uživatelskému prostoru, 7 e-mailů

    10. zář

    Andi Kleen napsal:

    Právě jsem si všiml, že byl začleněn ten hnusný kód /proc/*/numa_maps od SGI. Několikrát jsem proti němu argumentoval a záměrně jsem podobnou funkčnost nepřidal při psaní kódu NUMA metod, protože nejde o dobrý nápad.

    • Hodně nepěkného kódu.
    • V této chvíli v podstatě jen debuggovací hack.
    • Dává uživatelskému prostředí k dispozici hodně interních informací z jádra a o paměti (např. kolik lidí má namapovanou stránku), které by neměly být takto dostupné.
    • Formát je velmi komplikovaný a je téměř nulová šance, že se v uživ. prostředí najde nějaký bezchybný způsob zpracování dat.
    • Neexistuje žádné uplatnění, které by to potřebovalo (byl jeden teoretický případ, kde se to mohlo hodit, ale byla pro něj navržena lepší řešení).

    Mohl by být ten patch odstraněn, prosím?

    Andrew Morton řekl, že do fronty zařadil odstranění patche. Christoph Lameter měl ale pocit, že patch není beznadějný, a nechápal, proč by měl být vrácen. Andrew odpověděl: Je-li užitečný vývojářům aplikací, pak fajn. Je-li však užitečný jen pro vývojáře jádra, pak je argument slabší. V té oblasti však stále probíhá dost vývoje, takže pořád existuje důvod takovou monitorovací funkci v hlavním jádře mít. Christoph reagoval:

    Pořád se mi nedaří pochopit, jak mohou lidi přijmout argumentaci, která říká:

    Uživatelé nemají právo vědět, které uzly [nodes] operační systém alokoval pro proces, a také nemají vědět, jak se na oblastech paměti projeví práce s pamětí.

    Vývojáři aplikací pak musí hádat, jaký vliv má práce s pamětí na alokaci paměti. Při debuggování alokování paměti si dnes ti chudáci musí představit, co operační systém provádí. Prostřednictvím jiných záznamů v /proc vidí celkové množství paměti alokované na uzlu a pak na základě toho hádají, která aplikace si ji zabrala. Pak své aplikace upraví a zkusí to znovu.

    V současné době mám za to, že by bylo lepší ponechat /proc/<pid>/numa_stats místo používání smaps, protože formát smaps je trochu ukecaný a bylo by těžké z něj vyčíst rozdělení alokace. Pokud použijeme smaps, bude asi potřeba nějaký nástroj, který by údaje zpracoval a prezentoval. numa_stats lze použít rovnou.

    Přinejmenším potřebujeme mít možnost vidět, co se děje.

    Samozřejmě bychom byli radši, kdyby bylo možné měnit pravidla, která ovládají alokaci paměti. Argument, který říká, že vrstva to není schopná řešit, je pochopitelně pravdivý, protože pokusy o napravení těchto záležitostí byly zablokovány.

    Andrew se začínal přiklánět k uznání této argumentace a ponechání patche, ale debata se nedobrala žádného jasného rozhodnutí.

    Umístění patchů čekajících na -stable jádro, 3 e-maily

    13. zář - 14. zář

    Jean Delvare se zeptal:

    Je někde možné vidět patche navržené pro jádro -stable?

    Jsou emaily posílané do stable@kernel někde archivovány?

    Řekl bych, že by to bylo vhodné. Já bych například uvítal začlenění jednoho patche do 2.6.13.2, ale nechci hlásit již známý problém.

    Michal Piotrowski poslal odkaz na zkrácený log fronty pro -stable a Jean odpověděl: Přesně to jsem potřeboval, už to mám v záložkách. Díky.


    V originálu Kernel Traffic 328 vyšla navíc ještě tato témata:

    Tento článek vychází ze seriálu Kernel Traffic (www.kerneltraffic.org) a je zveřejněn pod licencí GPL verze 2.

           

    Hodnocení: 100 %

            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    David Watzke avatar 11.10.2005 05:55 David Watzke | skóre: 74 | blog: Blog... | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše ...
    Noo, hlavu na špalku.. když jsem updatnul na 2.6.13-gentoo-r3, tak na konci kompilace řval, že DevFS už je pryč a mně je to jedno, protože:
    • Používám udev
    • Samo od sebe se nastavilo automatický mountování foťáku :-D
    “Being honest may not get you a lot of friends but it’ll always get you the right ones” ―John Lennon
    Petr (DotaZ) Jakubec avatar 11.10.2005 07:36 Petr (DotaZ) Jakubec | skóre: 5
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ...
    Jo jasně, a sama od sebe mi přestala fungovat ma LPT GDI tiskarna.... a kod ktery to napravuje je kratsi v podobe: odeber /dev/lpt, a mkdev znovu .... na studovani jakehokoli udev bych si musel snad vzit dovolenou abych to kloudne nastavil...

    nove veci se maji nasazovat tehda, kdyz maji stejnou nebo vyssi funkcnost, nemyslis? ahoj!
    11.10.2005 08:07 Antonín Kolísek | skóre: 33 | blog: PDA | Vyškov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ...
    Přesně tak :) Nehledě na to, že udev.rules se s různou verzí může měnit a kdo to má pořád nastavovat :( Nicméně udev používám.
    Josef Kufner avatar 11.10.2005 10:15 Josef Kufner | skóre: 70
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ...
    Hadej k cemu je /etc/udev/rules.d ?
    Hello world ! Segmentation fault (core dumped)
    11.10.2005 08:37 jkt
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ...
    nove veci se maji nasazovat tehda, kdyz maji stejnou nebo vyssi funkcnost, nemyslis?
    A proc je teda sam nasazujes, hm?
    Petr (DotaZ) Jakubec avatar 13.10.2005 16:11 Petr (DotaZ) Jakubec | skóre: 5
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ...
    ponevadz vyvoj vlastni distribuce je pro mne cira utopie, a tak jako asi vetsine ho nasadil jejich dodavatel distro.

    navic myslim ze kdyz me tiskarne udev nerozumi, tak se do ni nema navazet, snazi se tam totiz ten link vytvorit, ale udela ho spatne a to je dle mne chyba. Spravne by tam nemel vytvorit nic a nevotravovat. hi!
    David Watzke avatar 11.10.2005 17:38 David Watzke | skóre: 74 | blog: Blog... | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ...
    Jenže když je na Gentoo/amd64 už stable a já mám tak rád updaty... ;-)
    “Being honest may not get you a lot of friends but it’ll always get you the right ones” ―John Lennon
    12.10.2005 18:03 ..... Izak ..... | skóre: 14
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ...
    No krome toho ze ja s UDEV problem vcelku nemam, je reseni zi udelat treba stat. /zdev a tam davat stat zarizeni. Ja to tak delam pro Palma, protoze tam se vytvori zarizeni az pri stisku tlacitka a zdrzuje to.

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.