Portál AbcLinuxu, 8. května 2025 23:27
Jednou ze služeb, kterých můžete využít, je i e-mailový zpravodaj. Pro ty, kteří ještě nevědí, že mohou dostávat newsletter (nejen) s novinkami týkajícími se našeho serveru, přinášíme jeho zářijové vydání ve formě článku.
Pokud si ve svém profilu povolíte zasílání zpravodaje, dostanete jej vždy počátkem měsíce na e-mail, který máte zadaný u svého účtu. Vzhledem k tomu, že váše e-mailová adresa není na stránkách AbcLinuxu nikde uvedena, nemusíte se kvůli tomu obávat přílivu spamu. Samozřejmostí je, že AbcLinuxu.cz využije vaši adresu pouze k doručení newsletteru a neposkytne ji žádné třetí osobě.
Zpravodaj je formátován jako plain text (ascii), takže jeho čtení by mělo být bez problémů na jakémkoliv systému.
Kromě zpravodaje můžete povolit i automatické posílání týdenního souhrnu článků.
Jste-li již registrovaným uživatelem AbcLinuxu a budete-li si přát dostávat náš newsletter, upravte si své preference na stránce s profilem.
Pokud nejste zaregistrovaní, použijte odkaz v pravém horním rohu stránek nebo tento odkaz.
Vážený uživateli,
dovolte mi uvítat vás u druhého čísla našeho zpravodaje. Dočtete se v něm o obsahu nového Abíčka, novinkách na našem portále, prozradíme seznam nových služeb a okomentujeme aktuální linuxové dění.
Začátkem každého měsíce vychází nás populární PDF časopis Abíčko. Jedná se o speciální výběr těch nejzajímavějších článků z našeho portálu plus Zpráviček z Roota v podobě vhodné pro tisk či snadné čtení z obrazovky.
Srpnové číslo má 34 stran a zabírá 800 KB. Stáhnout jej můžete že stránky http://www.abclinuxu.cz/download/abicko.jsp
Obsah:
Máte rádi portál AbcLinuxu? Pořiďte si naše tričko! Pospěšte si, naše zásoby se rychle tenčí. http://www.abclinuxu.cz/palirna/index.html.
Za minulý měsíc bylo na serverů provedeno spoustu změn, hlavně však oprav chyb a drobných vylepšení. Z těch, které jsou viditelné i vám, nejen administrátorům či vývojářům, vybírám tyto:
Všechny změny najdete v článku na této adrese.
V současné chvíli již máme připravené use case a design pro tyto následující služby. Jejich implementace proběhne na podzim.
Na podzim dále proběhne výměna designu za novější verzi. Doufáme, že se vám bude líbit
Hlavním bodem soudního sporu, který SCO vede (či spíše chce vést) proti IBM, je údajně poskytnutí zdrojového kódu chráněného autorskými právy vývojářům linuxového jádra. Pokud by tomu tak bylo, poškodilo by tím IBM firmu SCO, protože by části jejího intelektuálního vlastnictví byly využívány bez platné licence.
SCO tvrdí, že jejich nároky vycházejí z nálezu kusů zdrojového kódu v linuxovém jádře, které jsou identické (dokonce včetně programátorských komentářů) s kódem SCO/Unix. Po dlouhou dobu však SCO odmítalo veřejnosti nebo i firmě IBM předložit důkazy v podobě zkopírovaného kódu (viz komentář v tomto článku).
Mnohem více světla do celého případu vnesla srpnová prezentace firmy SCO v Las Vegas, kde byly ukázány malé kousky kódu, které SCO považuje za nezvratný důkaz.
Zevrubná analýza těchto kousků kódu však nedopadla nijak slavně. Ukázalo se, že zveřejněné střípky buď již byly dávno vypuštěny pod nějakou svobodnou licencí nebo jako public domain, případně, že by je kvůli syntaktickým chybám nebylo vůbec možné zkompilovat.
Rozbor této prezentace najdete například na těchto místech:
Jaký bude další vývoj této zajímavé epizody v historii Linuxu? Existuje mnoho dohadů tom, kam vlastně SCO se svou zastrašovací kampani míří. Vzhledem k předchozím odstavcům si nemyslím, že by šlo o velkou hrozbu, a proto se rád nechám překvapit.
Přejí vám hezký den
Za portál www.abclinuxu.cz
Leoš Literák
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.