Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Týden na ScienceMag.cz: Galaxie umírají dříveToponium: V CERNu možná objevili nejmenší složenou částici. Našli způsob, jak až stokrát zpřesnit měření vzdáleností ve vesmíru. Evoluční záhada homosexuality.
David Malcolm na blogu vývojářů Red Hatu rozebírá 6 vylepšení použitelnosti v GCC 15, jež by mělo vyjít ještě tento měsíc.
Byla vydána nová major verze 3.0 multiplatformního grafického editoru Pinta (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Vypíchnout lze portaci na GTK 4 a libadwaita. Minimální požadovaná verze .NET je 8.0. Pintu lze instalovat také z Flathubu a Snapcraftu.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
SQL Noir je open source webová hra, kde v roli detektiva vyšetřujete trestné činy pomocí SQL.
Společnost Oracle potvrdila bezpečnostní incident, při kterém došlo ke kompromitaci její cloudové služby Oracle Cloud Classic. Útočník vystupující pod přezdívkou „rose87168“ tvrdí, že se mu/jí podařilo proniknout do dvou přihlašovacích serverů a získat přístup ke zhruba šesti milionům záznamů včetně privátních bezpečnostních klíčů, zašifrovaných přihlašovacích údajů a LDAP záznamů. Incident zřejmě souvisí s neopravenou zranitelností CVE-2021-35587 v produktu Oracle Access Manager, kterou Oracle neaplikoval ani ve vlastním prostředí. Bezpečnostní odborníci potvrdili autenticitu části dat sdílených útočníkem jako důkaz. Oracle podle médií oslovil některé zákazníky individuálně a přizval firmu CrowdStrike k analýze útoku. Zatímco Oracle tvrdí, že se jedná o historická data z osm let starého serveru, jiný zákazník uvedl, že mezi kompromitovanými údaji jsou i přihlašovací data z roku 2024.
Společnost PINE64 stojící za telefony PinePhone nebo notebooky Pinebook publikovala na svém blogu dubnový souhrn novinek.
Intel prodává (en) za 4,46 miliardy USD (98,5 miliardy Kč) 51procentní podíl ve společnosti Altera investiční společnosti Silver Lake. Altera je tak ohodnocena na 8,75 miliardy USD. Intel ji koupil v roce 2015 za 16,7 miliardy USD.
Armbian nově poskytuje x86 a aarch64 obrazy pro cloud.
Na Steamu i GOG lze do středy 16. dubna do 17:00 získat zdarma počítačovou hru Metro 2033 Redux. Napořád. Dárek u příležitosti 15. výročí vydání této hry.
Byla vydána nová verze 25.0 linuxové distribuce Manjaro (Wikipedie). Její kódové jméno je Zetar. Ke stažení je v edicích GNOME, KDE PLASMA a XFCE.
Společnost OpenAI představila GPT-4.1 (GPT‑4.1, GPT‑4.1 mini a GPT‑4.1 nano) v API.
Bylo oznámeno (cs) vydání Fedora Linuxu 42. Ve finální verzi vychází šest oficiálních edic: Workstation a KDE Plasma Desktop pro desktopové, Server pro serverové, Fedora Cloud pro cloudové nasazení, IoT pro internet věcí a Fedora CoreOS pro ty, kteří preferují neměnné systémy. Vedle nich je k dispozici také vznikající edice Silverblue a alternativní desktopy, mezi které přibyl COSMIC Desktop, a k tomu laby – upravené vydání Fedory například pro designery, robotiku, vědecké použití atd. Podrobný přehled novinek ve Fedora Workstation, Fedora KDE Plasma Desktop, Fedora Asahi Remix a Fedora Atomic Desktops na stránkách Fedora Magazinu.
Byl vydán TrueNAS 25.04.0 Fangtooth. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Linuxu v poznámkách k vydání. S verzí 25.04 končí TrueNAS CORE postavený na FreeBSD a TrueNAS SCALE postavený na Linuxu. Společným pokračováním je TrueNAS postavený na Linuxu. Ve verzích Community Edition a Enterprise.
Administrativa USA neprodloužila kontrakt s MITRE na správu CVE (a CWE), je možné že databáze budou nedostupné.
Po 5 měsících vývoje od vydání verze 6.7 byla vydána nová verze 6.8 svobodného open source redakčního systému WordPress. Kódové jméno Cecil bylo vybráno na počest amerického jazzového klavíristy a inovátora Cecila Taylora (YouTube).
Na minihoneypotech Turrisu se objevil poměrně rozsáhlý útok na FTP servery. Je zvláštní tím, že probíhá z mnoha IP adres zároveň, je relativně pomalý a k pokusům o přihlášení používá objemný slovník. Útok probíhá z rozsahu IP adres 45.78.4.1-45.78.7.254. Rozsah je registrován na společnost IT7 Networks Inc., která poskytuje hostingové služby. Mezi zasláním každé kombinace jména hesla může oběhnout od několika, do nižších desítek sekund a IP adresy jsou neustále obměňovány. Bruteforcer se tak nejspíš snaží uniknout detekci IPS systémy. Slovník obsahuje 49591 kombinací jméno heslo a celé jeho odzkoušení trvalo 19 dnů.
Mobilní operátoři společně chrání zákazníky proti podvodným hovorům v pevné i mobilní síti. Vodafone, T-Mobile a O2 vybudovali proti takzvanému spoofingu vzájemně propojené zabezpečení. Podvodníkům zabraňuje schovávat se za čísla jiných lidí nebo institucí, jako jsou banky a policie.
Vyšla nová verze XMPP (Jabber) klienta Gajim, která přidává podporu nového způsobu synchronizace informací o přečtení zpráv (XEP-0490: Message Displayed Synchronization jako nástupce XEP-0333: Displayed Markers), dále centrální stránku pro přehled všech aktivit (Activity feed) nebo vylepšení přepínání mezi více účty. Přehled dalších změn je k dispozici na oficiálních stránkách.
Vyšla nová verze XMPP (Jabber) klienta Dino. Mezi novinky patří vylepšený přenos souborů (XEP-0447: Stateless file sharing), přepracované dialogy a další. Vyzkoušet lze i na (linuxových) telefonech.
Zajímá vás Open Build Service (OBS) a vývoj linuxového jádra pro IBM Mainframe? V rámci Informatických večerů na FIT ČVUT v Praze proběhne v pondělí 28. dubna přednáška Linux on Z Development s podtitulem „From packaging in the openSUSE Build Service until Linux Kernel Development at IBM“. Přednáška proběhne v anglickém jazyce. Vstup je zdarma a bez předchozí registrace.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 152 (pdf) a Hello World 26 (pdf).
Vývojáři KDE oznámili vydání balíku aplikací KDE Gear 25.04. Přehled novinek i s náhledy a videi v oficiálním oznámení.
Desktopové prostředí LXQt (Lightweight Qt Desktop Environment, Wikipedie) vzniklé sloučením projektů Razor-qt a LXDE bylo vydáno ve verzi 2.2.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Canonical vydal Ubuntu 25.04 Plucky Puffin. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Jedná se o průběžné vydání s podporou 9 měsíců, tj. do ledna 2026.
Společnost OpenAI představila AI modely o3 a o4-mini (𝕏).
OCCT je oficiálně k dispozici na Linuxu (YouTube). Jedná se o proprietární software pro zátěžové testování a monitorování hardwaru.
Správa služeb hlavního města Prahy se potýká s následky kyberútoku. Hackerská skupina začala zveřejňovat na internetu některé z ukradených materiálů a vyzvala organizaci k vyjednávání. Ta zatím podrobnosti k případu sdělovat nechce. Případem se zabývá policie i Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).
Linuxová poradna | Reakcí | Poslední |
Existuje něco jako domena druhého řádu zdarma? | 7 | 14.4. 19:11 |
iSCSI & souborový systém | 34 | 16.4. 18:49 |
Lze zapojit utp kabel pouze na 10 mbps? | 2 | 15.4. 08:32 |
Ubuntu snap & Firefox & mount | 3 | včera 22:29 |
Stabilni Sway / Wayland | 2 | včera 00:50 |
Programovací poradna | Reakcí | Poslední |
upload.php | 8 | 16.4. 20:42 |
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: