Ve svém článku Getting Forked by Microsoft popisuje autor programu Spegel svoji nepříjemnou zkušenost s firmou Microsoft. Firma ho kontaktovala a zpočátku to vypadalo, že by mohlo jít o oboustranně prospěšnou spolupráci, autor tedy ochotně odpovídal na jejich otázky ohledně architektury programu a pomáhal jim ho zprovoznit. Následně komunikace ze strany Microsoftu utichla. Autor předpokládal, že zřejmě došlo ke změně priorit a firma
… více »Společnost Notion Labs stojící za softwarovou platformou pro spolupráci Notion (Wikipedia) oficiálně představila (YouTube) poštovního klienta Notion Mail. Aktuálně funguje pouze nad Gmailem.
Byla vydána nová verze 9.12 z Debianu vycházející linuxové distribuce DietPi pro (nejenom) jednodeskové počítače. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Ubuntu 25.10 bude (𝕏) Questing Quokka (pátrající klokan quokka).
Ubisoft uvolnil zdrojové kódy softwaru Chroma pro simulaci barvosleposti pro vývojáře počítačových her. K dispozici jsou na GitHubu pod licencí Apache 2.0.
Defold (Wikipedie) je multiplatformní herní engine. Nejnovější verze je 1.10.0. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Licence vychází z licence Apache 2.0.
Správa služeb hlavního města Prahy se potýká s následky kyberútoku. Hackerská skupina začala zveřejňovat na internetu některé z ukradených materiálů a vyzvala organizaci k vyjednávání. Ta zatím podrobnosti k případu sdělovat nechce. Případem se zabývá policie i Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).
OCCT je oficiálně k dispozici na Linuxu (YouTube). Jedná se o proprietární software pro zátěžové testování a monitorování hardwaru.
Společnost OpenAI představila AI modely o3 a o4-mini (𝕏).
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Týden na ScienceMag.cz: Přišli s metodou, jak ověřit izotropii vesmíruProč převládla hmota nad antihmotou? Vzniku života mohly napomoci mikroblesky mezi kapičkami vody. Dekoherenci neutrin ani kvantovou gravitaci neobjevili. Rover Curiosity objevil na Marsu zatím největší organické molekuly.
Týden na ITBiz: Kapacita datových center v Česku by se do konce desetiletí mohla zdvojnásobitAnalýza FortiGuardLabs: Je nutné se bránit proti vyvíjejícímu se phishingu. Kapacita datových center v Česku by se do konce desetiletí mohla zdvojnásobit. Inovace HP, které určují trendy v oblasti velkoformátového tisku. AI snižuje cenu inteligence. Na trhu serverů s grafickými procesory nadále dominuje Nvidia.
Správce balíčků APT, používaný v Debianu a odvozených distribucích, byl vydán ve verzi 3.0 (seznam změn). Mezi novinkami figurují přepracované řešení závislostí či formátování výstupu.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Matematický software GNU Octave byl vydán ve verzi 10.1.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vedle menších změn rozhraní jsou jako obvykle zahrnuta také výkonnostní vylepšení a zlepšení kompatibility s Matlabem.
Po více než třech letech od vydání verze 1.3 byla vydána nová verze 1.4 s DOSem kompatibilního svobodného operačního systému FreeDOS (Wikipedie). Přehled novinek a další informace na stránkách projektu. Vypíchnut je aktualizovaný FreeCOM, instalační program a nápověda v HTML.
Společnost Meta rozšířila (𝕏) svou rodinu velkých jazykových modelů Llama (Wikipedie) o multimodální AI modely Llama 4: Scout, Maverick a Behemoth.
Blíží se 49. Virtuální Bastlírna, otevřená bastlířská online diskuze podobná klábosení u piva, konat se bude již v pondělí 7. dubna od 20:00. Co za témata strahováky za poslední měsíc zaujala?
Od začátku roku probíhá vzrušujících událostí v oboru kosmického výzkumu a cestování. Po Blue Ghost přistála na Měsíci i Athena, avšak si zlomila nohu, i tak ale dokázala, že je možné rozšířit fungování GPS na Měsíc. Falcon 9 odsimuloval meteorický roj a později i spirálovou mlhovinu. V Norsku odstartovala raketa Spectrum, ovšem daleko nedoletěla. Brno chystá svůj první satelit a v Číně je nyní legální provozovat létající taxíky, nečekejte však technologii z Pátého elementu. Proběhly také technologické konference a strahováci vezou zážitky z berlínského Hackaday! Ze světa hardwaru padne nejspíš zmínka o DIY radaru použitelném pro mapování z dronů, co umí inteligentní serva, kde vzít nikl ve spreji na stíněné krabičky nebo jak na USB PD snadno a jednoduše. A jako vždy, budou i zážitky z použití nového Kicad 9.0. Za SW bastlíře zaujalo zneužití webového API pro bezpečnostní tokeny na blikání LEDkou, jak procesorům od AMD předělat instrukce nebo webový nástroj pro návrh UI pro malé displeje. Samozřejmě nesmí chybět ani sekce bizarností - velký rozruch pro drobnost uvnitř ESP32, proč staré hry na nejnovějších nVidiích můžou fungovat hůře než na 15 let starých kartách nebo jak neslavně dopadla značka HE3DA. Příští Virtuální Bastlírna se pod taktovkou projektu MacGyver studentského klubu SiliconHill bude konat v pondělí 7. dubna od 20:00 minimálně do 22:00 (ale obvykle končí o dost později). Odkaz na konferenci se před samotnou akcí objeví na bastlířské wiki.Byl představen napájecí zdroj Raspberry Pi 45W USB-C Power Supply. Cena je 15 dolarů.
Byla vydána (𝕏) březnová aktualizace aneb nová verze 1.99 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.99 vyšlo také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Mercurial (Wikipedie), software pro SCM (Source Code Management), byl vydán v nové major verzi 7.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Git (Wikipedie), distribuovaný systém správy verzí vytvořený Linusem Torvaldsem, původně pro vývoj Linuxu, má 20 let. Vývoj Gitu započal 7. dubna 2005 prvním commitem. Bylo potřeba nahradit proprietární BitKeeper.
Účty Fialy a Spolu na síti 𝕏 byly napadeny, objevily se na nich falešné příspěvky. Příspěvky informovaly třeba o útoku na české vojáky ruskou armádou nebo odvetách za americká cla. Dle mluvčího ODS měly účty dvoufázové ověření a další pokročilá zabezpečení.
Canonical představil Ubuntu optimalizované pro jednodeskový počítač OrangePi RV2 s 8jádrovým RISC-V AI CPU.
Společnost IBM představila nový mainframe IBM z17 poháněný procesorem IBM Telum II.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za březen (YouTube).
Kryptografická knihovna OpenSSL byla vydána v nové verzi 3.5. Přináší podporu postkvantových (PQC) algoritmů (ML-KEM, ML-DSA a SLH-DSA) nebo QUIC (RFC 9000) na straně serveru. Další novinky na GitHubu. Jedná se o LTS verzi podporovanou 5 let, tj. do 8. dubna 2030.
Na YouTube byly publikovány videozáznamy přednášek z přednáškové víkendovky Krutá Smršť Přednášek 2024. Doporučit lze například Programátoři versus realita (Martin "Medvěd" Mareš, Smršť 2024).
Byla vydána nová verze 10.0 sady aplikací pro SSH komunikaci OpenSSH. Dle plánu byla z OpenSSH odstraněna podpora DSA.
Byla vydána verze 8.4 open source virtualizační platformy Proxmox VE (Proxmox Virtual Environment, Wikipedie) založené na Debianu. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Bylo spuštěno předobjednávání notebooků Framework Laptop 12 s dodáním v červnu a červenci. Cena začíná na 14 490 Kč.
Certbot, tj. oficiální klient certifikační autority Let’s Encrypt, byl vydán v nové verzi 4.0.0. Přidána byla podpora profilů. Upravena byl doba obnovy certifikátů.
Kompresní program gzip byl vydán v nové verzi 1.14. Na procesorech x86_64 s podporou instrukcí PCLMUL přináší 40% zrychlení dekomprese.
Linuxová poradna | Reakcí | Poslední |
Ako interpretovat smart hodnoty? | 3 | 10.4. 13:48 |
Reálně zabraná paměť buff/cache, která nejde uvolnit | 24 | 10.4. 18:40 |
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: