Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Proč převládla hmota nad antihmotou? Vzniku života mohly napomoci mikroblesky mezi kapičkami vody. Dekoherenci neutrin ani kvantovou gravitaci neobjevili. Rover Curiosity objevil na Marsu zatím největší organické molekuly.
Když se biochemici snaží konstruovat molekuly proteinového typu s novými funkcemi, nejraději by se neomezovali na 20 kanonických aminokyselin, ale používali i jiné stavební kameny. Ale jak na to, budeme-li provádět syntézu stejně jako v živých organismech, tedy podle kodonů RNA? Dosavadní přístup k použití dalších aminokyselin vycházel především z toho, že se nějak změní, přeprogramuje přiřazování kodonu konkrétní aminokyselině…
Současný standardní kosmologický model předpokládá, že náš vesmír je homogenní a izotropní (což se někdy označuje jako kosmologický princip). Jenže to tak být nemusí. Nová studie navrhuje, jak (především izotropii) testovat pomocí využití slabého gravitačního čočkování – efektu deformace světla popsaného obecnou relativitou – v astronomických snímcích získaných novými observatořemi, jako je například dalekohled Euclid agentury ESA.
Vzniku života mohly napomoci mikroblesky mezi kapičkami vody. Voda rozstřikovaná do směsi plynů, které byly přítomny v rané atmosféře Země, může vést ke vzniku organických molekul i s vazbami mezi uhlíkem a dusíkem, včetně tak složitých látek, jako je uracil.
Záření černých děr může život kupodivu i chránit. Kolem aktivního galaktického jádra proto samozřejmě panují podmínky pro život pozemského typu vysloveně nepřátelské. Vědci ale nyní tvrdí, že jinde může být toto záření pro život kupodivu i prospěšné.
Dekoherenci neutrin ani kvantovou gravitaci neobjevili. Neutrino nemá určitou hmotnost, ale existuje jako kvantová superpozice tří různých hmotnostních stavů. Koherence udržuje tuto superpozici dobře definovanou, což umožňuje, aby oscilace probíhaly pravidelně a předvídatelně. Kvantové gravitační efekty však mohou tyto oscilace zeslabit nebo dokonce potlačit…
Lidské jazyky jsou staré alespoň 135 000 let – tedy podle genů. Jazyk je stejně tak komunikační jako kognitivní systém. Byl dokonce možná ve své první podobě vynalezen jako soukromý kognitivní systém, o který se pak dotyčný podělil se svým okolím a ti jeho vynález převzali.
Dosud nejrozsáhlejší studie zjistila vliv konopí na pracovní paměť. Konopí mělo statisticky významný vliv na funkci mozku při úkolech týkajících se pracovní paměti, což znamená, že pozorovaný jev téměř jistě není způsoben náhodou. Tento účinek byl pozorován jak u nedávných, tak u celoživotních uživatelů konopí.
Nakolik jsme Slované (geneticky)? Převzali jsme slovanskou kulturu a jazyk, avšak naše genetická identita vypráví trochu jiný příběh. A ten jde za hranice slovanského světa. (úryvek z knihy Ivana Karásková: Tajemná řeč genů)
Knihtisk navazoval na starší technologie. Sériová výroba obrazů, zejména světců, mnohdy doprovázených textem, existovala už od počátku 15. století díky dřevořezovým štočkům. Produkce hracích karet nebo obrazů svatých byla oblíbená mimo jiné v německých zemích. (úryvek z knihy Neškudla, Bořek: Česká knižní kultura na cestě od rukopisu ke knihtisku)
Moderní technologie zachránila život po 110 minutách bez srdeční činnosti. Díky této technologii, která dokáže nahradit činnost srdce i plic, měl pacient šanci na přežití bez vážného poškození mozku. Již druhý den byl odpojen od přístrojů…
Horizontální mitochondriální transfer je klíčový v biologii nádorů. To, že se jedná o univerzální mechanismus, ukazuje na jeho zásadní roli v biologii nádorových onemocnění a otevírá cestu k novým terapeutickým strategiím.
Proč převládla hmota nad antihmotou? Dlouho očekávaný objev může pomoci vyřešit tuto hádanku. Kosmologické modely předpokládají, že při velkém třesku se vytvořilo stejné množství hmoty i antihmoty. Proč místo toho, aby všechny částice a jejich antičástice zanikly a zanechaly po sobě pouze záření, malé množství hmoty zůstalo?
Syntéza uhlíkových nanotrubiček v kapalné fázi – z ethanolu. Jednostěnné uhlíkové nanotrubičky (SWCNT) jsou pochopitelně velmi perspektivním materiálem, dosud ale existuje problém s jejich výrobou v průmyslovém měřítku. Vedle efektivity bývá potíž s k kvalitou.
Rover Curiosity objevil na Marsu zatím největší organické molekuly. Tyto sloučeniny, které tvoří 10, 11 a 12 atomů uhlíku, by mohly být podle vědců pozůstatkem po mastných kyselinách, které byly ve vzorku.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: