Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Blíží se 49. Virtuální Bastlírna, otevřená bastlířská online diskuze podobná klábosení u piva, konat se bude již v pondělí 7. dubna od 20:00. Co za témata strahováky za poslední měsíc zaujala?
Od začátku roku probíhá vzrušujících událostí v oboru kosmického výzkumu a cestování. Po Blue Ghost přistála na Měsíci i Athena, avšak si zlomila nohu, i tak ale dokázala, že je možné rozšířit fungování GPS na Měsíc. Falcon 9 odsimuloval meteorický roj a později i spirálovou mlhovinu. V Norsku odstartovala raketa Spectrum, ovšem daleko nedoletěla. Brno chystá svůj první satelit a v Číně je nyní legální provozovat létající taxíky, nečekejte však technologii z Pátého elementu. Proběhly také technologické konference a strahováci vezou zážitky z berlínského Hackaday! Ze světa hardwaru padne nejspíš zmínka o DIY radaru použitelném pro mapování z dronů, co umí inteligentní serva, kde vzít nikl ve spreji na stíněné krabičky nebo jak na USB PD snadno a jednoduše. A jako vždy, budou i zážitky z použití nového Kicad 9.0. Za SW bastlíře zaujalo zneužití webového API pro bezpečnostní tokeny na blikání LEDkou, jak procesorům od AMD předělat instrukce nebo webový nástroj pro návrh UI pro malé displeje. Samozřejmě nesmí chybět ani sekce bizarností - velký rozruch pro drobnost uvnitř ESP32, proč staré hry na nejnovějších nVidiích můžou fungovat hůře než na 15 let starých kartách nebo jak neslavně dopadla značka HE3DA. Příští Virtuální Bastlírna se pod taktovkou projektu MacGyver studentského klubu SiliconHill bude konat v pondělí 7. dubna od 20:00 minimálně do 22:00 (ale obvykle končí o dost později). Odkaz na konferenci se před samotnou akcí objeví na bastlířské wiki.
Tiskni
Sdílej: