Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Blíží se 49. Virtuální Bastlírna, otevřená bastlířská online diskuze podobná klábosení u piva, konat se bude již v pondělí 7. dubna od 20:00. Co za témata strahováky za poslední měsíc zaujala?
Od začátku roku probíhá vzrušujících událostí v oboru kosmického výzkumu a cestování. Po Blue Ghost přistála na Měsíci i Athena, avšak si zlomila nohu, i tak ale dokázala, že je možné rozšířit fungování GPS na Měsíc. Falcon 9 odsimuloval meteorický roj a později i spirálovou mlhovinu. V Norsku odstartovala raketa Spectrum, ovšem daleko nedoletěla. Brno chystá svůj první satelit a v Číně je nyní legální provozovat létající taxíky, nečekejte však technologii z Pátého elementu. Proběhly také technologické konference a strahováci vezou zážitky z berlínského Hackaday! Ze světa hardwaru padne nejspíš zmínka o DIY radaru použitelném pro mapování z dronů, co umí inteligentní serva, kde vzít nikl ve spreji na stíněné krabičky nebo jak na USB PD snadno a jednoduše. A jako vždy, budou i zážitky z použití nového Kicad 9.0. Za SW bastlíře zaujalo zneužití webového API pro bezpečnostní tokeny na blikání LEDkou, jak procesorům od AMD předělat instrukce nebo webový nástroj pro návrh UI pro malé displeje. Samozřejmě nesmí chybět ani sekce bizarností - velký rozruch pro drobnost uvnitř ESP32, proč staré hry na nejnovějších nVidiích můžou fungovat hůře než na 15 let starých kartách nebo jak neslavně dopadla značka HE3DA. Příští Virtuální Bastlírna se pod taktovkou projektu MacGyver studentského klubu SiliconHill bude konat v pondělí 7. dubna od 20:00 minimálně do 22:00 (ale obvykle končí o dost později). Odkaz na konferenci se před samotnou akcí objeví na bastlířské wiki.
Tiskni
Sdílej: