Portál AbcLinuxu, 8. května 2025 02:44
V čem je mobilní vydání mobilnější?
6,4 MB, na mé 17" 82dpi obrazovce jsou i v celobrazovkovém režimu písmenka menší, než by mi vyhovovalo, a i samotný poppler (evince) se při změně stránky docela potí.
Takže jediný rozdíl je, že velikost souboru je poloviční? To je trochu malá optimalizace. Kdyby se jednalo o změnu v řádu nebo formátování do jediného sloupce, tak bych to pochopil. Ale jestli se soubor bude stahovat dvojnásobnou dobu asi mobilní čtenáře opravdu netankuje.
i686-pc-linux-gnu -march=athlon-tbird na 950 MHz.
Je možné, že mobilní zařízení oželí kvalitu a půjdou po rychlosti (například vypnutý antialiasing, gama korekce, předrastrovaná písmena), osobně bych na to ale nesázel.
Údajně by mělo být možné v prohlížeči PDF linearizovat obsah. Ale už jste takový viděl? Já ne. V opačném případě je třeba se zeptat, zda má smysl sázet „mobilní“ PDF, když se sazba nakonec stejně nepoužije.
Na grafické kartě nezáleží, protože interpretaci PDF (dekompresi, dohledání odkazů, setřídění a umístění primitiv a jejich vykreslení) stejně odedře CPU. Ještě jsem si vyzkoušel Adobe Reader a ten byl pomalý podobně. Jediný rozdíl byl, že spekulativně předpočítával následující stránku, takže se zátěž rozložila v čase.
S linearizovaným PDF jsme se asi nepochopili. Myslel jsem na funkci prohlížeče, který, když je správně utvořený dokument, dokáže přeskládat obsah stránky tak, aby tvořila jediný dlouhý sloupec textu. Takže uživatel nemusí na malém displayi honit sloupce. S velikostí souboru to nemá (téměř) nic společného.
Ale je možné, že uživatelé přenosných čteček jsou s prohlížením plachet spokojeni, takže snaha o skutečné přizpůsobení by nenašla odezvu. Nemohu posoudit, protože patřičné zařízení nevlastním.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.