Portál AbcLinuxu, 6. května 2025 19:02
Podívejte se jinam.
Například Lemote dělá mipsové osobní počítače tak, že vezme čipset od AMD a přilepí k němu mipsový procesor. Takže pak kromě CPU, FPU, keše a GPIO v čipsetu stroj vypadá jako klasické x86.
Na druhou stranu Asus nebo Google bere celé armové SoC a vyrábí notebooky v podstatě jako nafouklé telefony, kde toho ze světa x86 mnoho nenajdete.
PCI-X asi ne ale PCI-e velmi pravděpodobně ano. Zda SoC ano či ne... přijde na to, čemu ještě říkáte SoC. Třeba dnešní SandyBridge / IvyBridge má k SoCu docela blízko, s "čipsetem" jsou to dneska taky už jenom dva švábi, a 22nm Atomy možná už taky nebudou žádný externí PCH potřebovat.
Spíš si zadejte do Googlu zmíněný "Seamicro Fabric". Namátkou pár konkrétních odkazů:
http://www.seamicro.com/sites/default/files/SM_TO01_64_v1%208.pdf
http://techreport.com/news/22561/seamicro-fabric-could-be-the-glue-for-future-amd-chips
http://www.seamicro.com/node/251
Pokud tomu správně rozumím, výsledkem není NUMA, ale spíš "cluster in a box", kde páteří clusteru je nějaká veliká pavučina, navenek PCI-e s IOV, ovšem vespod je topologie "toroid" = hierarchie kruhů (nikoli prostý strom), údajně to umí přenášet data paralelně více cestami s velikou průchodností. Pochází to z prostředí superpočítačů. Jak už tady druhdy kdosi poznamenal, ona nějaká obrovská NUMA s "jedinou" instancí OS se reálně nechová o moc líp, než rychlý HPC cluster (s oddělenou instancí OS na každém uzlu). Ta macatá PCI-e páteř umí jednak přiřazovat virtualizované instance síťovek (konektivita do LAN a internetu) a diskových řadičů (připojeno do nějakého velikého RAIDu) jednotlivým uzlům a virtuálům na nich, druhak by to mohlo umět i rychlou vzájemnou komunikaci mezi jednotlivými uzly (PCI-e root komplexy). Tahle PCI-e páteř totiž logicky obsluhuje mnoho "PCI-e root komplexů", na každý uzel jeden, což na klasické PCI-e bez IOV není legální topologie, a ani s použitím IOV to ještě neznamená, že by se jednotlivé uzly mohly nějak "přímo" bavit mezi sebou, mapovat si navzájem RAMku apod.
Z toho plyne, že jednotlivé uzly v téhle masivní "kruhové mříži" musí splňovat dva požadavky:
1) relativně malá spotřeba, zato velký výpočetní výkon na watt
2) jednoduchý plošák = minimální počet pouzder (čipů) na výpočetní uzel (zásuvný modul do clusteroserverové krabice) => tohle vypadá spíš jako SoC bez grafiky, zato s mnoha jádry, řadičem RAM a "kuří nohou" v podobě PCI-e s podporou SR-IOV.
Protože páteří toho celého je PCI-e, moc bych tam nečekal HyperTransport vyvedený z pouzdra "procesoru" (SoCu). HyperTransport, QPI apod. jsou spíš z NUMA světa.
Celé je to namířené nejspíš na "cloud in a box". Když tak čtete PR materiály od Seamicro, tak nemůžete přehlédnout zmínky o hotové linuxové distribuci a vrstvě cluster management softwaru - pro správu virtuálů, rozkládání zátěže apod. (Docela by mě zajímalo, jestli stávající hardware SeaMicro vůbec obsahuje nějakou klasickou VGA grafiku.) Prostě to vypadá, jako že se jedná o "vertikálně integrované" řešení - svoje distro si nainstalujete leda do virtuálu. Na holém železe musí běžet "hypervisor" a cluster management od dodavatele hardwaru.
Navíc se domnívám, že je to určeno spíš na síťařinu / servírování internetových aplikací velkým masám nepříliš rychlých klientů - spíš než na HPC (věděcké výpočty / matiku / petaflops). Potažmo bych řekl, že rychlá komunikace mezi uzly navzájem možná ani není cílem. Pokud ty ARMy od AMD budou nakonec určené pro echtovní HPC, tak se rád nechám překvapit Spíš bych se ale nedivil, pokud by ARMy sloužily pro síťovací cloud / virtualizaci a Opterony pro HPC. Ta páteř od SeaMicro by mohla umět oboje.
=> jestli se ARM od AMD nakonec objeví v "otevřených" PCčkách jak je známe teď = desktop / notebook / stand-alone server s motherboardem a PCI slotama, to se ještě uvidí. Zrovna AMD by se o to mohli pokusit Na druhou stranu, pro tuhle oblast mají svoje x86 APU... no nevím. Ono je to dokonce takto přesně rozděleno v několika slajdech vložených v článku: ARM se zapečenou kuří nohou od SeaMicro pro cloudové servery, a normální x86 CPU a APU pro klasické servery a klienty. A taky x86 opterony pro HPC! Potažmo si nejsem jist, nakolik se ARM od AMD týká nás, obyčejných smrtelníků - mám-li mluvit za sebe v horní dolní
Budování otevřené ARM platformy pro každého na mě z toho moc nekouká.
není číslo konečn0 (jednoduše je potřeba chvíli vydržet, než TSMC dovyrobí zbytek GPU a Nvidia až nich nechá udělat zbytek karet)Veta v zavorce je trochu divna. A "konečn0" by taky stalo za to opravit.
vejde-li se to do TDP, nebo též 3,2nbsp;GHz při zatížení nižšího počtu jadernbsp; - tvrda mezera?
> Na softwarové pak silně ne(za)pracuje nikdo menší než Red Hat, který již pro 64bitový ARM přiohýbá třeba OpenJDK, ale hlavně tam přiohne své linuxové distribuce.
Zajimalo by me, proc autor pise, ze RedHat na tom nebude mit praci. To snad udela tu praci nas spasitel Canonical, ktery krome "Ubuntu one" a Unity.
A co to znamena "priohnout software" pripadne "priohnout linuxovou distribuci"? Prijde mi to prinejmensim zvlastni vyraz pro vyznam "opatchovat", "pridat podporu pro" a nebo jine, zji mi to spis jako by to melo byt "zbastlene", ale mozna autorovi krivdim.
> Dostal se po letech vládnutí procesorovému trhu do pozice toho menšího, který nemůže se situací nic dělat: architekturu ARM nemůže beztrestně kopírovat a aby si Intel licencoval něco u ARMu a poté to začal vyrábět, to by si podřezával vlastní větev.
Nejsem odbornik na tento trh, ale proc mluvi autor o "beztrestnem kopirovani" vzdyt si muze licenci na arm poridit a nevidim duvod proc by na tom melo byt neco spatne. Driv jsem si myslel ze graficka karta v procesoru nema smysl a dnes uz si to nemyslim. Intel nedela jen CPU a GPU, ale take napr. sitove karty, zakladni desky a jine. Je pravda ze je to vse x86(_64) "intel" ale do dnesni doby taky nebyl moc duvod proc by to melo byt jinak. A Intel taky experimentuje, viz. PowerVR (tim nechci rict ze je to neco super, sam mam bohuzel netbook s timdle hnusem).
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.