Portál AbcLinuxu, 7. května 2025 07:32
Jaderné noviny – 2. 5. 2013: Co bude v Linuxu 3.10
Články
-
Jaderné noviny – 2. 5. 2013: Co bude v Linuxu 3.10
Aktuální verze jádra: 3.9. Citáty týdne: Steve Kondik, Paul McKenney. Deloget: rozhovory kolem ovladačů GPU na SoC. Bezpečnostní zranitelnosti kolem přesměrování výstupu. Co bude v jádře 3.10, část první.
Obsah
Aktuální verze jádra: 3.9
link
Vyšlo jádro verze 3.9, Linus jej vydal dne 28. dubna. Mezi hlavní novinky patří virtualizace KVM na architektuře ARM, téměř úplná podpora jmenných prostorů uživatelů, podpora pro PowerClamp, dm-cache, podpora RAID5/6 v Btrfs, architektury The ARC a MetaG a ještě více. Podrobnosti najdete na KernelNewbies.
Začleňovací okno 3.10 je otevřené; přehled toho, co bylo zatím začleněno, najdete níže.
Stabilní aktualizace: verze 3.8.9, 3.4.42, 3.2.44 a 3.0.75 všechny vyšly 25. dubna; verze 3.8.10 přišla o den později s opravou chyby při sestavování. Verze 3.8.11, 3.4.43 a 3.0.76 vyšly 1. května.
Citáty týdne: Steve Kondik, Paul McKenney
link
Pokud používáš upravená jádra se [CyanogenMod] (hlavně s night buildy), dávej si na toto pozor. Věci nebudou fungovat. Nesnažíme se proti tobě spiknout, stejně tak neporušujeme „myšlenku GPL“. Současně ale uznáváme, že o tebe nijak nepečujeme. Pokud budeš chtít dělat na forku jednoho subsystému rychle se rozvíjejícího nezávislého projektu, budeš narážet na překážky.
-- Steve Kondik
Snažím se vyhnout tomu, abych alespoň v příštím týdnu nebo dvou spáchal^Wvynalezl nové odrůdy RCU.
Jakožto IBMák mohu jenom chodit se svěšenou hlavou kvůli tomu, že jsem doposud nedokázal přijít s akronymem, který má alespoň pět písmen, a přitom se skládá jen ze samohlásek.
-- Paul McKenney
Deloget: rozhovory kolem ovladačů GPU na SoC
link
V podobě dlouhého blogového zápisku přichystal Emmanuel Deloget rozhovor s devíti vývojáři ovladačů a nástrojů pro GPU pro zařízení system-on-chip na bázi ARM. Otázky se mimo jiné týkají stavu různých projektů, toho, jak začaly, jak probíhá spolupráce v rámci projektů a jak vidí budoucnost platformy ARM. Vývojáři a projekty jsou: Connor Abbot – Open GPU Tools, Eric Faye-Lund – grate (Tegra GPU), Herman H. Hermitage – Videocore (Broadcom GPU), Luc Verhaegen – lima (MALI GPU), Matthias Gottschlag – Videocore (Broadcom GPU), Rob Clark – freedreno (Adreno GPU), Thierry Reding – grate (Tegra GPU), Scott Mansell – Videocore (Broadcom GPU) a Wladimir J. van der Laan – etna_viv (Vivante GPU).
Bezpečnostní zranitelnosti kolem přesměrování výstupu
link
Andy Lutomirski poslal popis skupiny bezpečnostních zranitelností opravených v poslední dávce jader. Jednou z nich je dosti závažná chyba v jmenných prostorech uživatelů, která se objevila v jádře 3.8; jiná zranitelnost zase pochází dokonce z 2.6.36. Kód exploitů tam najdete také.
Co bude v jádře 3.10, část první
link
V době psaní tohoto textu se do hlavní řady pro vývojový cyklus 3.10 dostalo nějakých 5100 neslučovacích změn. To je vcelku dobré tempo vzhledem k tomu, že okno se otevřelo teprve 29. dubna. Už bylo přidáno docela dost zajímavých funkcí a další jsou na cestě.
Mezi změny viditelné uživatelům patří:
- Nástroj „ftrace“ se dočkal řady vylepšení. První věcí je možnost nastavit více bufferů pro trasovací informace a nasměrovat do nich různé konkrétní události. Navíc je možné vytvořit spoušť [trigger], která povolí nebo zakáže určité události v reakci na zavolání nějaké jaderné funkce, navíc je možné získat výpis zásobníku z volání takové funkce. Podrobnosti najdete v rozšířeném dokumentu ftrace.txt.
-
Řídící skupiny se v tomto vydání dočkaly slušné pozornosti, některé novinky byly naplánovány už více než před rokem. Skupiny zařízení a perf_event nyní nabízejí podporu úplné hierarchie. Přibyla nová volba pro mount (s těžkopádným názvem „__DEVEL__sane_behavior“), která se snaží zajistit více konzistentní chování hierarchie napříč všemi skupinami; je evidentní, že to je určené spíš pro vývoj než produkční nasazení, ale je to drobný náznak toho, co se chystá.
-
Aplikace v řídících skupinách si nyní mohou zažádat o notifikace stavu paměti v době, kdy je paměti málo. Více o používání této funkce naleznete v nově přidané sekci 11 na konci dokumentu memory.txt.
-
"Návratové sondy" [Return probes] jsou nyní podporovány v uživatelském prostoru; umožňují zapnutí breakpointu, jakmile se cílová funkce vrátí do volající funkce.
-
Změnilo se generování ID POSIXových časovačů; ID už nejsou napříč systémem nutně unikátní. O časovačích daného procesu je nyní možné se dozvědět v /proc/PID/timers. Tyto změny umožňují, aby funkce kontrolního bodu/restartu [checkpoint/restart] obnovila aktivní časovače beze změny jejich ID.
-
Časovače POSIX a s vysokým rozlišením nyní podporují nové hodiny (CLOCK_TAI), které pracují v mezinárodním atomovém čase.
-
Příkaz perf (spolu se subsystémem perf_events) nyní dokáže dělat profilování přístupu k paměti.
- Subsystém iSCSI získal podporu rozšíření iSCSI pro protokol RDMA (iSER).
-
Správci frekvence CPU [governor] se nyní mohou vyskytovat ve vícero instancích s různými parametry. Tato funkce je nezbytná pro heterogenní výpočetní systémy (kupříkladu ARM big.LITTLE), aby různá CPU mohla běžet s různými parametry.
-
Možnost spouštět skripty, jako by to byly binárky (s interpreterem určeným pomocí sekvence #!), lze nyní vyčlenit do modulu – nebo úplně vynechat pro vytvoření systému, kde se skripty takto nespouštějí.
- Podpora nového hardwaru.
Mezi změny viditelné vývojářům jádra patří:
- Systém souborů devtmpfs nyní nabízí tu možnost, že je možné v něm určovat, jaký uživatel a skupina mají být vlastníky zařízení. Jde o poněkud kontroverzní funkci – proti vkládání politiky UID/GID do jádra panuje odpor – ale bude to užitečné pro systémy jako Android.
- Ve stromu staging přibyl ovladač „sync“ (z Androidu), jenž lze používat k synchronizaci s ostatními jednotkami.
- Přibyl ovladač „dummy-irq“, který dělá akorát to, že si zaregistruje obsluhu přerušení. Slouží pro ladění problémů se sdílením IRQ tím, že vynutí povolení určité linky přerušení.
- Spousta nízkoúrovňových funkcí pro přístup k USB PHY je nyní exportována jen pod GPL.
- Nová funkce idr_alloc_cyclic() alokuje ID cyklicky: jakmile je vyčerpán daný rozsah čísel, alokace započne znovu od začátku.
- Subsystém pracovních front se dočkal velkého přepracování, takže by si mimo jiné měl vést lépe na systémech NUMA. Je tu i nové rozhraní sysfs, pomocí nehož lze upravovat vybrané parametry.
Pokud vše půjde tak, jako obvykle, pak bude začleňovací okno otevřené přibližně do 12. května a jádro verze 3.10 spatříme začátkem července.
Odkazy a zdroje
Další články z této rubriky
Diskuse k tomuto článku
20.5.2013 17:24
B.E.
Re: Jaderné noviny – 2. 5. 2013: Co bude v Linuxu 3.10
21.5.2013 17:41
xxxs | skóre: 25
| blog:
vetvicky
Re: Jaderné noviny – 2. 5. 2013: Co bude v Linuxu 3.10
22.5.2013 17:51
Petr Ježek | skóre: 10
Re: Jaderné noviny – 2. 5. 2013: Co bude v Linuxu 3.10
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.