Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Vyšlo jádro verze 3.9, Linus jej vydal dne 28. dubna. Mezi hlavní novinky patří virtualizace KVM na architektuře ARM, téměř úplná podpora jmenných prostorů uživatelů, podpora pro PowerClamp, dm-cache, podpora RAID5/6 v Btrfs, architektury The ARC a MetaG a ještě více. Podrobnosti najdete na KernelNewbies.
Začleňovací okno 3.10 je otevřené; přehled toho, co bylo zatím začleněno, najdete níže.
Stabilní aktualizace: verze 3.8.9, 3.4.42, 3.2.44 a 3.0.75 všechny vyšly 25. dubna; verze 3.8.10 přišla o den později s opravou chyby při sestavování. Verze 3.8.11, 3.4.43 a 3.0.76 vyšly 1. května.
Pokud používáš upravená jádra se [CyanogenMod] (hlavně s night buildy), dávej si na toto pozor. Věci nebudou fungovat. Nesnažíme se proti tobě spiknout, stejně tak neporušujeme „myšlenku GPL“. Současně ale uznáváme, že o tebe nijak nepečujeme. Pokud budeš chtít dělat na forku jednoho subsystému rychle se rozvíjejícího nezávislého projektu, budeš narážet na překážky.
-- Steve Kondik
Snažím se vyhnout tomu, abych alespoň v příštím týdnu nebo dvou spáchal^Wvynalezl nové odrůdy RCU.
Jakožto IBMák mohu jenom chodit se svěšenou hlavou kvůli tomu, že jsem doposud nedokázal přijít s akronymem, který má alespoň pět písmen, a přitom se skládá jen ze samohlásek.
V podobě dlouhého blogového zápisku přichystal Emmanuel Deloget rozhovor s devíti vývojáři ovladačů a nástrojů pro GPU pro zařízení system-on-chip na bázi ARM. Otázky se mimo jiné týkají stavu různých projektů, toho, jak začaly, jak probíhá spolupráce v rámci projektů a jak vidí budoucnost platformy ARM. Vývojáři a projekty jsou: Connor Abbot – Open GPU Tools, Eric Faye-Lund – grate (Tegra GPU), Herman H. Hermitage – Videocore (Broadcom GPU), Luc Verhaegen – lima (MALI GPU), Matthias Gottschlag – Videocore (Broadcom GPU), Rob Clark – freedreno (Adreno GPU), Thierry Reding – grate (Tegra GPU), Scott Mansell – Videocore (Broadcom GPU) a Wladimir J. van der Laan – etna_viv (Vivante GPU).
Andy Lutomirski poslal popis skupiny bezpečnostních zranitelností opravených v poslední dávce jader. Jednou z nich je dosti závažná chyba v jmenných prostorech uživatelů, která se objevila v jádře 3.8; jiná zranitelnost zase pochází dokonce z 2.6.36. Kód exploitů tam najdete také.
V době psaní tohoto textu se do hlavní řady pro vývojový cyklus 3.10 dostalo nějakých 5100 neslučovacích změn. To je vcelku dobré tempo vzhledem k tomu, že okno se otevřelo teprve 29. dubna. Už bylo přidáno docela dost zajímavých funkcí a další jsou na cestě.
Mezi změny viditelné uživatelům patří:
Mezi změny viditelné vývojářům jádra patří:
Pokud vše půjde tak, jako obvykle, pak bude začleňovací okno otevřené přibližně do 12. května a jádro verze 3.10 spatříme začátkem července.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Co bude v jádře 3.10, část první+ Kooperativní multitasking :-P