Dětičky pod dozorem táty zkoušely hacknout tátův uzamčený počítač se Cinnamonem. Povedlo se jim to pouhým náhodným klikáním na virtuální klávesnici na obrazovce. Táta chybu nahlásil a je již opravena. Kliknutím na písmeno "ē" na virtuální klávesnici bylo možné shodit screensaver a tím obejít přihlašování.
Byla vydána nová stabilní verze 1.10.0 distribučního frameworku Flatpak (Wikipedie), tj. technologie umožňující distribuovat aplikace v podobě jednoho instalačního souboru na různé linuxové distribuce a jejich různá vydání. Přehled novinek na GitHubu. Zdůrazněn je nový efektivnější formát repozitáře. Řešena je také bezpečnostní chyba CVE-2021-21261. Aktuálně lze z Flathubu, tj. centrálního repozitáře pro Flatpaky, nainstalovat 1 031 aplikací.
Společnost PINE64 stojící za telefonem PinePhone, notebooky Pinebook a Pinebook Pro, IP kamerou PineCube, hodinkami PineTime, páječkou (pájecím perem) Pinecil, zdroji PinePower nebo RISC-V vývojovou deskou PineCone publikovala na svém blogu lednový souhrn novinek. Opět společně s videem (YouTube, LBRY, TILvids). Od 18. ledna bude možné objednat PinePhone s předinstalovaným Mobianem aneb Debianem pro mobilní zařízení.
Byla vydána nová verze 3.6 svobodného notačního programu MuseScore (Wikipedie). Představení novinek také na YouTube. Zdůrazněn je nový font Leland. Jeho představení na YouTube.
Fedora Magazine představil projekt Fedora Kinoite aneb Fedoru Silverblue s prostředím KDE Plasma. Fedora Silverblue je neměnný systém s atomickými aktualizacemi, tj. základní systém je distribuován jako celek, s prostředím GNOME.
Projekty Elasticsearch a Kibana, doposud distribuované pod licencí Apache 2.0, přejdou na duální licencování pod Server-Side Public License (původně používanou pro MongoDB a neschválenou jako open-source organizací OSI) a vlastní source-available licencí. Změna vejde v platnost počínaje vydáním 7.11.
Na Humble Bundle lze do neděle 17. ledna do 19:00 získat zdarma počítačovou hru Bomber Crew (YouTube, Wikipedie) běžící také v Linuxu.
Minimalistická linuxová distribuce Alpine byla vydána v nové stabilní řadě 3.13. Novinkou jsou např. oficiální obrazy v cloudu (AWS EC2), vylepšené síťové nástroje nebo podpora PHP 8.0.
Uživatelé Admineru verze 3.7.1 a starších mohli být 29. a 30. prosince napadeni. Útočníkovi se podařilo do souboru jush.js, který se do této verze ještě stahoval z adminer.org, vložit kód, který mu odesílal přihlašovací údaje. Pokud jste v tomto čase tuto více než 7 let starou verzi Admineru používali, tak změňte hesla databází, ke kterým jste se přihlašovali. Novější verze ovlivněné nejsou.
Ernie Smith píše o historii populárních routerů Linksys WRT54G, jejichž software byl založený na Linuxu, a proto posléze díky GNU GPL uvolněn jako open source, což vedlo k vývoji alternativního softwaru jako DD-WRT či OpenWrt a řadě dalších využití.
Vyšlo jádro verze 3.9, Linus jej vydal dne 28. dubna. Mezi hlavní novinky patří virtualizace KVM na architektuře ARM, téměř úplná podpora jmenných prostorů uživatelů, podpora pro PowerClamp, dm-cache, podpora RAID5/6 v Btrfs, architektury The ARC a MetaG a ještě více. Podrobnosti najdete na KernelNewbies.
Začleňovací okno 3.10 je otevřené; přehled toho, co bylo zatím začleněno, najdete níže.
Stabilní aktualizace: verze 3.8.9, 3.4.42, 3.2.44 a 3.0.75 všechny vyšly 25. dubna; verze 3.8.10 přišla o den později s opravou chyby při sestavování. Verze 3.8.11, 3.4.43 a 3.0.76 vyšly 1. května.
Pokud používáš upravená jádra se [CyanogenMod] (hlavně s night buildy), dávej si na toto pozor. Věci nebudou fungovat. Nesnažíme se proti tobě spiknout, stejně tak neporušujeme „myšlenku GPL“. Současně ale uznáváme, že o tebe nijak nepečujeme. Pokud budeš chtít dělat na forku jednoho subsystému rychle se rozvíjejícího nezávislého projektu, budeš narážet na překážky.
-- Steve Kondik
Snažím se vyhnout tomu, abych alespoň v příštím týdnu nebo dvou spáchal^Wvynalezl nové odrůdy RCU.
Jakožto IBMák mohu jenom chodit se svěšenou hlavou kvůli tomu, že jsem doposud nedokázal přijít s akronymem, který má alespoň pět písmen, a přitom se skládá jen ze samohlásek.
V podobě dlouhého blogového zápisku přichystal Emmanuel Deloget rozhovor s devíti vývojáři ovladačů a nástrojů pro GPU pro zařízení system-on-chip na bázi ARM. Otázky se mimo jiné týkají stavu různých projektů, toho, jak začaly, jak probíhá spolupráce v rámci projektů a jak vidí budoucnost platformy ARM. Vývojáři a projekty jsou: Connor Abbot – Open GPU Tools, Eric Faye-Lund – grate (Tegra GPU), Herman H. Hermitage – Videocore (Broadcom GPU), Luc Verhaegen – lima (MALI GPU), Matthias Gottschlag – Videocore (Broadcom GPU), Rob Clark – freedreno (Adreno GPU), Thierry Reding – grate (Tegra GPU), Scott Mansell – Videocore (Broadcom GPU) a Wladimir J. van der Laan – etna_viv (Vivante GPU).
Andy Lutomirski poslal popis skupiny bezpečnostních zranitelností opravených v poslední dávce jader. Jednou z nich je dosti závažná chyba v jmenných prostorech uživatelů, která se objevila v jádře 3.8; jiná zranitelnost zase pochází dokonce z 2.6.36. Kód exploitů tam najdete také.
V době psaní tohoto textu se do hlavní řady pro vývojový cyklus 3.10 dostalo nějakých 5100 neslučovacích změn. To je vcelku dobré tempo vzhledem k tomu, že okno se otevřelo teprve 29. dubna. Už bylo přidáno docela dost zajímavých funkcí a další jsou na cestě.
Mezi změny viditelné uživatelům patří:
Mezi změny viditelné vývojářům jádra patří:
Pokud vše půjde tak, jako obvykle, pak bude začleňovací okno otevřené přibližně do 12. května a jádro verze 3.10 spatříme začátkem července.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Co bude v jádře 3.10, část první+ Kooperativní multitasking :-P