Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Vyšlo jádro verze 3.9, Linus jej vydal dne 28. dubna. Mezi hlavní novinky patří virtualizace KVM na architektuře ARM, téměř úplná podpora jmenných prostorů uživatelů, podpora pro PowerClamp, dm-cache, podpora RAID5/6 v Btrfs, architektury The ARC a MetaG a ještě více. Podrobnosti najdete na KernelNewbies.
Začleňovací okno 3.10 je otevřené; přehled toho, co bylo zatím začleněno, najdete níže.
Stabilní aktualizace: verze 3.8.9, 3.4.42, 3.2.44 a 3.0.75 všechny vyšly 25. dubna; verze 3.8.10 přišla o den později s opravou chyby při sestavování. Verze 3.8.11, 3.4.43 a 3.0.76 vyšly 1. května.
Pokud používáš upravená jádra se [CyanogenMod] (hlavně s night buildy), dávej si na toto pozor. Věci nebudou fungovat. Nesnažíme se proti tobě spiknout, stejně tak neporušujeme „myšlenku GPL“. Současně ale uznáváme, že o tebe nijak nepečujeme. Pokud budeš chtít dělat na forku jednoho subsystému rychle se rozvíjejícího nezávislého projektu, budeš narážet na překážky.
-- Steve Kondik
Snažím se vyhnout tomu, abych alespoň v příštím týdnu nebo dvou spáchal^Wvynalezl nové odrůdy RCU.
Jakožto IBMák mohu jenom chodit se svěšenou hlavou kvůli tomu, že jsem doposud nedokázal přijít s akronymem, který má alespoň pět písmen, a přitom se skládá jen ze samohlásek.
V podobě dlouhého blogového zápisku přichystal Emmanuel Deloget rozhovor s devíti vývojáři ovladačů a nástrojů pro GPU pro zařízení system-on-chip na bázi ARM. Otázky se mimo jiné týkají stavu různých projektů, toho, jak začaly, jak probíhá spolupráce v rámci projektů a jak vidí budoucnost platformy ARM. Vývojáři a projekty jsou: Connor Abbot – Open GPU Tools, Eric Faye-Lund – grate (Tegra GPU), Herman H. Hermitage – Videocore (Broadcom GPU), Luc Verhaegen – lima (MALI GPU), Matthias Gottschlag – Videocore (Broadcom GPU), Rob Clark – freedreno (Adreno GPU), Thierry Reding – grate (Tegra GPU), Scott Mansell – Videocore (Broadcom GPU) a Wladimir J. van der Laan – etna_viv (Vivante GPU).
Andy Lutomirski poslal popis skupiny bezpečnostních zranitelností opravených v poslední dávce jader. Jednou z nich je dosti závažná chyba v jmenných prostorech uživatelů, která se objevila v jádře 3.8; jiná zranitelnost zase pochází dokonce z 2.6.36. Kód exploitů tam najdete také.
V době psaní tohoto textu se do hlavní řady pro vývojový cyklus 3.10 dostalo nějakých 5100 neslučovacích změn. To je vcelku dobré tempo vzhledem k tomu, že okno se otevřelo teprve 29. dubna. Už bylo přidáno docela dost zajímavých funkcí a další jsou na cestě.
Mezi změny viditelné uživatelům patří:
Mezi změny viditelné vývojářům jádra patří:
Pokud vše půjde tak, jako obvykle, pak bude začleňovací okno otevřené přibližně do 12. května a jádro verze 3.10 spatříme začátkem července.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Co bude v jádře 3.10, část první+ Kooperativní multitasking :-P