Portál AbcLinuxu, 28. dubna 2024 18:08

Týden na ScienceMag.cz: Budeme soudit i umělou inteligenci?

8. 6. 2018 | Redakce
Články - Týden na ScienceMag.cz: Budeme soudit i umělou inteligenci?  

Identifikace člověka podle potu. Voda může mít izomery. Rekordy ze světa dronů, jak je využívá NASA či Microsoft. Akcie a loterijní poptávka. Pravěké jeskynní malby jako důsledek autismu?

AI i její tvůrci před soudem

Můžeme systém umělé inteligence považovat za nesvéprávný nebo dočasně nepříčetný? John Kingston z anglické University of Brighton poskytl svůj pohled na právní odpovědnost systémů umělé inteligence. Software podle něj bude časem možné soudit, i když prozatím asi sotva trestat (fakticky trest zase dopadne na tvůrce softwaru). Nakolik je to sci-fi a nakolik blížící se realita?

Srovnáváme ortho a para vodu

Molekula vody existuje ve formě dvou „izomerů“, ortho a para – podle toho, zda spiny jader vodíkových atomů mají stejnou nebo opačnou hodnotu. Fyzikální vlastnosti obou těchto forem vody jsou prakticky totožné. Ale co chemické vlastnosti, nemohou se lišit? Kupodivu ano, i když to vše vyžaduje poměrně extrémní podmínky a krajně netypické chemické reakce.

Forenzní chemie – lze člověka identifikovat i podle potu?

Myš, telefon, příbor – prakticky na všem, čeho se dotkneme, ulpívají kapičky našeho potu. Náš krajan Jan Halámek, toho času na University of Albany, tvrdí, že pot by mohl pro kriminalistiku hrát brzy podobnou roli jako otisk prstu. A i kdyby tímto způsobem nešlo spolehlivě identifikovat konkrétního člověka, minimálně tak půjde třeba určit, kolik různých lidí se předmětu dotklo. Pot zatím soudní chemie opomíjela, na rozdíl třeba od DNA nebo krve. Přitom na rozdíl od krve se pot najde skoro všude a jeho analýza by mohla být celkem jednoduchá.

Loterijní poptávka a výnosnost akcií

Akcie mají být v průměru a dlouhodobě výnosnější než jiné investice, protože jsou rizikovější (prémie za riziko), rizikovější akcie by pak analogicky měly být výnosnější než podíly ve stabilních, zaběhnutých firmách. Historická data ve skutečnosti toto pojetí příliš nepodporují. Akcie sice jsou obecně výnosnější, ale ty rizikovější mezi nimi už nikoliv. Proč existuje tzv. beta anomálie?

NEJ ze světa dronů

Podívejte se na droní rekordmany z celého světa. Největší, nejmenší, nejrychlejší dron… NASA nasazuje drony při „lovení hurikánů“. Drony se zvládnou dostat do středu bouře, aniž je nutné riskovat lidské životy. Microsoft chce pomocí dronů odebírat v Africe vzorky komárů a zkoumat malárii.

Krátce

Co mohou prozradit izotopy. Odlišná místa jsou specifická mj. zastoupením stabilních izotopů biogenních prvků a tato specifičnost přechází do těla všeho živého s potravou. (úryvek z knihy Stabilní izotopy biogenních prvků)

Hmotných stálic je moc. „Nalezli jsme asi o 30 % více hvězd s hmotností převyšující 30 Sluncí, než jsme očekávali, a asi o 70 % více hvězd 60krát hmotnějších než Slunce.“

Náplast z nanovláken může snížit pooperační komplikace. Svrchní vrstva je hydrofobní a izoluje od dutiny břišní, spodní hydrofilní nanovrstva přilne k ráně.

V atmosféře exoplanety poprvé detekováno hélium. Projekt SuperWASP vloni objevil novou exoplanetu s označením WASP-107b.

Paleolitické obrazárny byly prý dílem autistů. Jakou roli hraje důraz na detail nebo to, že se kreslí zvířata namísto lidí? Halucinogeny nebo autismus?

Hluboká mozková stimulace: Tourettův syndrom i Parkinsonova choroba. Od zavedení léčby hlubokou mozkovou stimulací v ČR v těchto dnech uběhlo již 20 let.

Pavel Houser

Další články z této rubriky

Týden na ScienceMag.cz: Upřesnili limity pro klidovou hmotnost neutrin
Týden na ITBiz: Fotonické čipy ze stolní tiskárny
Týden na ScienceMag.cz: Model Lambda CDM celkem sedí, ale kosmologická konstanta se může měnit
Týden na ITBiz: Vysokoteplotní supravodivá dioda
Týden na ScienceMag.cz: V kvantovém materiálu objevili částici podobnou gravitonu

ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.