Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Fotonické čipy ze stolní tiskárny. Udržitelná datacentra? Projekt Schneider Electric a Digital Realty představuje nadějný příslib. Pouze 3 % firem je odolných proti současným kyberbezpečnostním hrozbám. Jak vypadá kybernetický útok. 90 % útoků v roce 2023 zneužívalo protokol RDP.
Fotonické čipy se již dnes používají v pokročilých optických komunikačních systémech a jsou vyvíjeny pro implementaci v širokém spektru technologií blízké budoucnosti, včetně detekce světla a měření vzdálenosti (LiDAR) pro autonomní vozidla, ale uvažuje se i o jejich nasazení u světelných senzorů pro lékařské přístroje, komunikačních sítí 5G a 6G a v optických a kvantových počítačích.
V době, kdy se odvětví datových center potýká s výzvami udržitelnosti a snaží se snížit svou uhlíkovou stopu, přicházejí společnosti Schneider Electric a Digital Realty s nadějným řešením. Jejich inovativní projekt oběhového hospodářství, který bude realizován v datovém centru PAR6 v Paříži, si klade za cíl prodloužit životnost kritických systémů, snížit množství elektronického odpadu a omezit emise Scope 3 spojené s dodavatelskými řetězci. Tato iniciativa představuje důležitý krok k udržitelnějšímu provozu datových center a ukazuje cestu, jak mohou jejich provozovatelé dosáhnout významného pokroku v oblasti ESG.
Pouhá tři procenta firem mají podle Indexu kyberbezpečnostní připravenosti společnosti Cisco své zabezpečení na takové úrovni, aby bylo schopné čelit současným sofistikovaným kybernetickým hrozbám. Naopak u více než 70 procent podniků je obrana proti moderním útokům nastavena slabě nebo zcela nedostatečně.
Společnost Soitron, která se zabývá kybernetickou bezpečností, uspořádala 9. dubna v Plzni přednáškový den pro zájemce ze Západočeského kraje pod názvem Digitalizace a kybernetická bezpečnost průmyslových podniků. Přednášky se týkaly správného navržení IT infrastruktury, bezpečného propojení IT s IoT apod.
Sophos zveřejnil analýzu aktivních útočníků „It’s Oh So Quiet (?): The Sophos Active Adversary Report for 1H 2024“. Studie analyzující více než 150 případů reakce na incidenty řešených týmem Sophos X-Ops Incident Response v roce 2023 zjistila, že kyberzločinci zneužívají protokol vzdálené plochy (Remote Desktop Protocol – RDP), běžnou metodu pro navázání vzdáleného přístupu k systémům Windows, hned v 90 % útoků. To byl zdaleka nejvyšší výskyt zneužití RDP od roku 2021, kdy Sophos začal vydávat studie o aktivních útočnících, které zahrnují data od roku 2020.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: